wxMEdit 3.1 - en to it_IT translation catalogue (570 entries)

en: %d results
it_IT: %d risultati

en: %d string(s) were replaced.
it_IT: Sono state sostituite %d Stringhe.

en: &About wxMEdit...
it_IT: &A proposito di wxMEdit...

en: &Ascending
it_IT: &Ascendente

en: &Cancel
it_IT: &Annulla

en: &Case Sensitive
it_IT: MAIUSCOLE/minuscole

en: &Close
it_IT: &Chiudi

en: &Close File
it_IT: &Chiudi

en: &Column Mode
it_IT: &Modalità Colonna

en: &Comment
it_IT: &Commenta

en: &Copy
it_IT: &Copia

en: &Decrease Indent
it_IT: &Diminuisci Indentazione

en: &Delete
it_IT: &Elimina

en: &Descending
it_IT: &Discendente

en: &Display Line Number
it_IT: &Mostra Numero di Linea

en: &Edit
it_IT: &Modifica

en: &Enable Replace
it_IT: Abilita &Sostituzione

en: &Find
it_IT: &Trova

en: &Find...
it_IT: &Trova...

en: &Fixed Width Mode
it_IT: &Modalità Ampiezza Fissa

en: &Go To Line...
it_IT: &Va alla Linea...

en: &Goto...
it_IT: &Vai a...

en: &Help
it_IT: &Aiuto

en: &Hex Mode
it_IT: &Modalità Esadecimale

en: &Increase Indent
it_IT: &Aumenta Indentazione

en: &List the First Found Item Only
it_IT: &Mostra solo il Primo elemento trovato

en: &Load
it_IT: &Carica

en: &Move Focus to Editor Window
it_IT: &Sposta il Focus sulla Finestra di Editor

en: &New File
it_IT: &Nuovo

en: &Next Window
it_IT: &Successiva

en: &No Wrap
it_IT: &Disabilita Accapo Automatico

en: &Numeric Sort
it_IT: &Numerico

en: &Open File...
it_IT: &Apri...

en: &Options...
it_IT: &Opzioni...

en: &Paste
it_IT: &Incolla

en: &Previous Window
it_IT: &Precedente

en: &Print...
it_IT: &Stampa...

en: &Redo
it_IT: &Ripristina

en: &Reload File
it_IT: &Ricarica

en: &Remove Duplicates
it_IT: &Elimina Duplicati

en: &Replace
it_IT: &Sostituisci

en: &Replace >>
it_IT: &Sostituisci >>

en: &Replace...
it_IT: &Sostituisci...

en: &Save
it_IT: &Salva

en: &Save File
it_IT: &Salva

en: &Search
it_IT: &Cerca

en: &Show/Hide the Results of Find/Replace in Files
it_IT: &Mostra/Nascondi Risultati di Trova/Sostituisci nei Files

en: &Sort
it_IT: &Ordina

en: &Syntax Highlighting Settings...
it_IT: &Evidenziazione Sintassi...

en: &Text Mode
it_IT: &Modalità Testuale

en: &Toggle Window
it_IT: &Commuta

en: &Tools
it_IT: &Strumenti

en: &Uncomment
it_IT: &Scommenta

en: &Undo
it_IT: &Annulla

en: &View
it_IT: &Visualizza

en: &Whole Word Only
it_IT: Solo Parole Intere

en: &Window
it_IT: &Finestre

en: &Word Count
it_IT: Conteggio &Parole

en: '%s' is not a valid regular expression.
it_IT: '%s' non è una Espressione Regolare valida.

en: <== Add Key
it_IT: <== Aggiungi Scorciatoia

en: ==> Delete Key
it_IT: ==> Elimina Scorciatoia

en: About wxMEdit
it_IT: A proposito di wxMEdit...

en: Activate the next window
it_IT: Attiva la Finestra a Destra

en: Activate the previous window
it_IT: Attiva la Finestra a Sinistra

en: Ad&vanced
it_IT: Operazioni &Avazate

en: Add wxMEdit to the RightClickMenu of Explorer(Deselect to Remove the Entry from Windows Registry)
it_IT: Aggiungi wxMEdit al Menu Contestuale di Explorer (Deselezionare per Eliminare la Voce nei Registri di Windows)

en: Add/Remove BOM
it_IT: Aggiungi/Elimina BOM

en: Add/Remove Unicode BOM
it_IT: Aggiunge/Rimuove BOM Unicode

en: Addtional Option
it_IT: Opzioni Aggiuntive

en: Aegean Numbers
it_IT: Numeri Aegean

en: All
it_IT: Titti

en: Ancient Greek Musical Notation
it_IT: Notazione Musicale Antica Grecia

en: Ancient Greek Numbers
it_IT: Numeri Antica Grecia

en: Arabic
it_IT: Arabo

en: Arabic
it_IT: Arabo

en: Arabic Supplement
it_IT: Supplemento Arabo

en: Armenian
it_IT: Armeno

en: Arrows
it_IT: Frecce

en: Assigned Keys:
it_IT: Scorciatoia(e) Assegnata(e):

en: Auto Indent
it_IT: Indentazione Automatica

en: Auto complete character pair
it_IT: Coppia Automatica di Parentesi e Virgolette

en: Background Color
it_IT: Colore Sfondo

en: Baltic
it_IT: Baltico

en: Basic Latin
it_IT: Latino Base

en: Binary file matches
it_IT: Files Binari trovati

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Bopomofo Extended
it_IT: Bopomofo Esteso

en: Bottom margin (mm):
it_IT: Marigine Inferiore (in millimetri):

en: Box Drawing
it_IT: Per disegnare Forme Rettangolari

en: Braille Patterns
it_IT: Alfabeto Braille

en: Byzantine Musical Symbols
it_IT: Simboli Musicali Bizantini

en: C&lose All
it_IT: Chiudi &Tutti

en: CJK Compatibility
it_IT: Compatibilità CJK

en: CJK Radicals Supplement
it_IT: Supplemento Radicali CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
it_IT: Simboli e Punteggiatura CJK

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cannot access this file:
it_IT: Non posso accedere al File:

en: Cannot assign key to this item
it_IT: Impossibile assegnare una Scorciatoia a questo elemento

en: Cannot delete this scheme.
it_IT: Non posso eliminare questo Scheme.

en: Cannot find any matched string.
it_IT: Nessuna Stringa trovata.

en: Cannot find the matched string. Replace is finished.
it_IT: Nessuna Stringa trovata. Sostituzione Terminata.

en: Cannot load this file:
it_IT: Non posso caricare il File:

en: Cannot load this scheme.
it_IT: Non posso caricare questo Scheme.

en: Cannot save this file:
it_IT: Non posso salvare il File:

en: Cannot save to the scheme.
it_IT: Non possosalvare questo Scheme.

en: Catched a exception of 'regex_error'.
    Maybe the regular expression is invalid.
it_IT: Si è verificata una Eccezione del tipo 'regex_error'.
    La Espressione Regolare potrebbe non essere valida.

en: Celtic
it_IT: Celtico

en: Center:
it_IT: In Centro:

en: Central European
it_IT: Europeo Centrale

en: Change font settings
it_IT: Cambia impostazioni del Carattere

en: Change syntax highlighting settings
it_IT: Personalizza l'Evidenziazione Sintattica

en: Change the configuration
it_IT: Cambia le Impostazioni

en: Change the editing mode to Column-Mode
it_IT: Imposta l'Editor in Modalità Colonna

en: Change the editing mode to Hex-Mode
it_IT: Imposta l'Editor in Modalità Esadecimale

en: Change the editing mode to Text-Mode
it_IT: Imposta l'Editor in Modalità Testo

en: CharPos:
it_IT: Cursore:

en: Choose a directory
it_IT: Scegli una Cartella

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close All Files
it_IT: Chiudi Tutti

en: Close File
it_IT: Chiudi

en: Close all files
it_IT: Chiude Tutti i Files

en: Close the file
it_IT: Chiude il File

en: Col:
it_IT: Colonna:

en: Column Mode
it_IT: Modalità Colonna

en: Columns of Indent
it_IT: Colonne di Indentazione

en: Columns of Tab
it_IT: Colonne di Tabulazione

en: Columns of Wrap-By-Column
it_IT: Colonna di Accapo a Colonna

en: Combining Diacritical Marks
it_IT: Accenti Combinati

en: Combining Diacritical Marks Supplement
it_IT: Supplemento Accenti Combinati

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
it_IT: Accenti Combilati per Simboli

en: Combining Half Marks
it_IT: Mezzi Accenti Combinati

en: Commands
it_IT: Comandi

en: Comment
it_IT: Commenta

en: Comment out the selected lines
it_IT: Commenta le Linee Selezionate

en: Control Characters
it_IT: Caratteri di Controllo

en: Convert &Chinese Char
it_IT: Converti Caratteri &Cinesi

en: Convert Encoding
it_IT: Conversione Codifica

en: Convert File &Encoding...
it_IT: Converti &Codifica Caratteri...

en: Convert To CR/0D (&MAC)
it_IT: in CR/0D (&MAC)

en: Convert To CRLF/0D0A (&DOS)
it_IT: in CRLF/0D0A (&DOS)

en: Convert To LF/0A (&UNIX)
it_IT: in LF/0A (&UNIX)

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the clipboard
it_IT: Converte i caratteri in Cinese Semplificato in Appunti in Cinese Tradizionale

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the file
it_IT: Converte i caratteri in Cinese Semplificato in Cinese Tradizionale

en: Convert the file format to DOS format
it_IT: Converte il File in Formato DOS

en: Convert the file format to MAC format
it_IT: Converte il File in Formato MAC

en: Convert the file format to UNIX format
it_IT: Converte il File in Formato UNIX

en: Convert the selection to fullwidth
it_IT: Converte la Selezione in Full-Width

en: Convert the selection to halfwidth
it_IT: Converte la Selezione in Half-Width

en: Convert the selection to lowercase
it_IT: Converte la Selezione in minuscolo

en: Convert the selection to uppercase
it_IT: Converte la Selezione in MAUISCOLO

en: Convert to the specified encoding
it_IT: Converte i Caratteri nella Codifica specificata

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the clipboard
it_IT: Converte i caratteri in Cinese Tradizionale in Appunti in Cinese Semplificato

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the file
it_IT: Converte i caratteri in Cinese Tradizionale in Cinese Semplificato

en: Copies:
it_IT: Copie:

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy As &Hex String
it_IT: Copia come Stringa &Esadecimale

en: Copy As He&x String with Space
it_IT: Copia come Stringa Esadecimale con &Spazi

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
it_IT: Copia la Selezione in Appunti

en: Copy the selection as hex-string
it_IT: Copia la Selezione come Stringa Esadecimale

en: Copy the selection as hex-string with space
it_IT: Copia la Selezione come Stringa Esadecimale con Spazi

en: Count the words and chars of the file or selection
it_IT: N. di Parole e Caratteri del File o della Selezione

en: Create a new file
it_IT: Crea un Nuovo File

en: Cu&t
it_IT: &Taglia

en: Currency Symbols
it_IT: Simboli Monetari

en: Cut
it_IT: Taglia

en: Cut L&ine
it_IT: Taglia &Linea

en: Cut the selected lines and put it on the Clipboard
it_IT: Taglia e Copia in Appunti le Linee Selezionate o Corrente

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
it_IT: Taglia la Selezione e la Copia in Appunti

en: Cypriot Syllabary
it_IT: Sillabario Cipriota

en: Cyrillic
it_IT: Cirillico

en: Cyrillic
it_IT: Cirillico

en: Cyrillic Supplement
it_IT: Supplemento Cirillico

en: Decrease Indent
it_IT: Diminuisci Indentazione

en: Decrease the indent of seleted lines
it_IT: Diminuisce l'Indentazione delle Linee Selezionate

en: Default printer
it_IT: Stampante Predefinita

en: Delete &Line
it_IT: Elimina &Linea

en: Delete data
it_IT: Elimina la Selezione

en: Delete one char to the left of the caret
it_IT: Elimina il Carattere a Sinistra del Cursore

en: Delete the selected lines
it_IT: Elimina le Linee Selezionate o Corrente

en: Detail Information of Characters:
it_IT: Informazioni dettagliate sui Caratteri:

en: Display the Line Numbers
it_IT: Mostra i Numeri delle Linee

en: Do not save settings to wxmedit.cfg when wxMEdit closed (this session only)
it_IT: DisabilitazioneTEMPORANEA (solo Sessione Corrente) del Salvataggio Automatico di Fine Sessione delle Impostazioni (File wxmedit.cfg)

en: Do not wrap lines
it_IT: Disabilita Accapo Automatico

en: Do you want to continue?
    The file size is %s bytes.
    It may take long time and large memories to convert to Text/Column Mode.
it_IT: Vuoi continuare?
    La dimensione del File è di %s bytes.
    La conversione Testo/Modalità Colonna può impiegare parecchio Tempo e Memoria.

en: Do you want to discard changes?
it_IT: Vuoi annullare i Cambiamenti?

en: Do you want to save this file?
it_IT: Vuoi salvare questo File?

en: E&xit
it_IT: &Esci

en: Edit
it_IT: Editor

en: Enclosed CJK Letters and Months
it_IT: Comprendenti Lettere e Mesi CJK

en: Encoding:
it_IT: Codifica Caratteri (CodePage):

en: Enter a page number between %d and %d:
it_IT: Imposta un Numero di Pagina tra %d e %d:

en: Ethiopic
it_IT: Etiope

en: Ethiopic Extended
it_IT: Etiopico Esteso

en: Ethiopic Supplement
it_IT: Supplemento Etiope

en: Every Page
it_IT: Su ogni Pagina

en: Exclude Filters:
it_IT: Escludi i Files:

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
it_IT: Il File '%s' esiste già, vuoi sovrascriverlo?

en: File Encoding:
it_IT: Codifica Caratteri:

en: File Filters:
it_IT: Includi i Files:

en: Fin&d/Replace in Files...
it_IT: Trova&/Sostituisci nei Files...

en: Find
it_IT: Trova

en: Find &Hex String (Example: BE 00 3A or BE003A)
it_IT: Trova Stringa &Esadecimale (Es.: BE 00 3A or BE003A)

en: Find &Next
it_IT: Trova &Successivo

en: Find &Previous
it_IT: Trova &Precedente

en: Find Next
it_IT: Trova Successivo

en: Find Previous
it_IT: Trova Precedente

en: Find a string
it_IT: Ricerca una Stringa

en: Find next occurrence
it_IT: Ricerca la successiva occorrenza

en: Find or replace a string in files
it_IT: Trova e sostituisce Stringhe nei Files

en: Find previous occurrence
it_IT: Ricerca la precedente occorrenza

en: Find/Replace In Files
it_IT: Trova/Sostituisci nei Files

en: Find/Replace in Files Results
it_IT: Risultati di Trova/Sostituisci nei Files

en: First Page Only
it_IT: Sulla prima Pagina

en: Font Name:
it_IT: Tipo Carattere:

en: Font Size:
it_IT: Dimensione Carattere:

en: Foreground/Text Color
it_IT: Colore Testo

en: Format of Date/Time
it_IT: Formato di Data/Ora

en: Found %d file(s) matched the filters...
it_IT: %d File(s) corrispondenti al Filtro(i) impostato(i)...

en: From:
it_IT: Da:

en: G&o To Position...
it_IT: Va alla Posizione...

en: General
it_IT: Generali

en: General Punctuation
it_IT: Punteggiatura Generale

en: Geometric Shapes
it_IT: Forme Geometriche

en: Georgian
it_IT: Georgiano

en: Georgian Supplement
it_IT: Supplemento Georgiano

en: Glagolitic
it_IT: Glagolitico

en: Go To L&eft Brace
it_IT: Va alla Parentesi &Sinistra

en: Go To Line
it_IT: Va alla Linea

en: Go To Position
it_IT: Va alla Posizione

en: Go To R&ight Brace
it_IT: Va alla Parentesi &Destra

en: Go to begin of document
it_IT: Va a Inizio Documento

en: Go to begin of document and select
it_IT: Va a Inizio Documento e Seleziona

en: Go to begin of line
it_IT: Va a Inizio Linea

en: Go to begin of line and select
it_IT: Va a Inizio Linea e Seleziona

en: Go to end of document
it_IT: Va a Fine Documento

en: Go to end of document and select
it_IT: Va a Fine Documento e Seleziona

en: Go to end of line
it_IT: Va a Fine Linea

en: Go to end of line and select
it_IT: Va a Fine Linea e Seleziona

en: Go to left brace
it_IT: Va alla Parentesi Sinistra

en: Go to left brace and select
it_IT: Va alla Parentesi Sinistra e Seleziona

en: Go to next page
it_IT: Va a Pagina Successiva

en: Go to next page and select
it_IT: Va a Pagina Successiva e Seleziona

en: Go to next word
it_IT: Va alla Parola Successiva

en: Go to next word and select
it_IT: Va alla Parola Successiva e Seleziona

en: Go to previous page
it_IT: Va a Pagina Precedente

en: Go to previous page and select
it_IT: Va a Pagina Precedente e Seleziona

en: Go to previous word
it_IT: Va alla Parola Precedente

en: Go to previous word and select
it_IT: Va alla Parola Precedente e Seleziona

en: Go to right brace
it_IT: Va alla Parentesi Destra

en: Go to right brace and select
it_IT: Va alla Parentesi Destra e Seleziona

en: Go to the specified line
it_IT: Va alla Linea Specificata

en: Go to the specified position
it_IT: Va alla Posizione specificata

en: Gothic
it_IT: Gotico

en: Goto Page
it_IT: Vai alla Pagina

en: Greek
it_IT: Greco

en: Greek Extended
it_IT: Greco Esteso

en: Greek and Coptic
it_IT: Greco e Coptico

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
it_IT: Forme Half-Width e Full-Width

en: Hangul Syllables
it_IT: Sillabe Hangul

en: Has No Unicode BOM (Byte-Order Mark)
it_IT: BOM Unicode assente (Byte-Order Mark)

en: Has Unicode BOM (Byte-Order Mark)
it_IT: BOM Unicode presente (Byte-Order Mark)

en: Hebrew
it_IT: Ebraico

en: Hebrew
it_IT: Ebraico

en: Hex Mode
it_IT: Modalità Esadecimale

en: Hex Mode to Text/Column Mode
it_IT: Da Esadecimale a Testo/Modalità Colonna

en: Hint:
it_IT: Suggerimento:

en: IPA Extensions
it_IT: Estensioni IPA

en: Include Subdirectories
it_IT: Includi Sottocartelle

en: Increase Indent
it_IT: Aumenta Indentazione

en: Increase the indent of seleted lines
it_IT: Aumenta l'Indentazione delle Linee Selezionate

en: Information Window
it_IT: Finestra Informativa

en: Insert CR char when pressing Enter key
it_IT: Premendo INVIO si inserisce il Carattere  CR

en: Insert CR&LF chars when pressing Enter key
it_IT: Premendo INVIO si inseriscono i Caratteri CRLF

en: Insert CR/0D (&MAC)
it_IT: CR/0D (&MAC)

en: Insert CRLF/0D0A (&DOS)
it_IT: CRLF/0D0A (&DOS)

en: Insert Dat&e and Time
it_IT: Inserisci Data e Ora

en: Insert LF char when pressing Enter key
it_IT: Premendo INVIO si inserisce il Carattere LF

en: Insert LF/0A (&UNIX)
it_IT: LF/0A (&UNIX)

en: Insert Space char instead of Tab char
it_IT: Usa gli Spazi al posto dei TABs

en: Insert Ta&b Char
it_IT: Inserisci &Tabulazione

en: Insert a Tab char at current position
it_IT: Inserisce il Carattere di Tabulazione

en: Insert data from the Clipboard
it_IT: Inserisce i dati presenti in Appunti

en: Insert date and time at current position
it_IT: Inserisce Data e Ora nella posizione corrente

en: Insert one NewLine char
it_IT: Inserisci il Fine Linea

en: Insert one NewLine char without indentation
it_IT: Inserisce un Carattere di Fine Linea senza Indentazione

en: Insert one Tab char or indent lines
it_IT: Inserisci un TAB o Indenta Linee

en: Invalid Unicode Characters
it_IT: Caratteri Unicode non validi

en: Invalid value of "%s"
it_IT: Valore di "%s" non valido

en: Inver&t Case
it_IT: &Inverti MAIUSCOLO/minuscolo

en: Invert the case of the selection
it_IT: Inverte MAIUSCOLE/minuscole della Selezione

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Kangxi Radicals
it_IT: Radicali Kangxi

en: Katakana Phonetic Extensions
it_IT: Estensioni Fonetiche Katakana

en: Keys
it_IT: Scorciatoie

en: Khmer Symbols
it_IT: Simboli Khmer

en: Landscape
it_IT: Orizzontale

en: Language of User Interface (must restart wxMEdit)
it_IT: Linguaggio Interfaccia (Riavviare wxMEdit)

en: Latin Extended Additional
it_IT: Latino Esteso Addizionale

en: Latin Extended-A
it_IT: Latino Esteso-A

en: Latin Extended-B
it_IT: Latino Esteso-B

en: Latin-1 Supplement
it_IT: Supplemento Latino-1

en: Left margin (mm):
it_IT: Margine Sinistro (in millimetri):

en: Left:
it_IT: A Sinistra:

en: Letterlike Symbols
it_IT: Simboli Letterali

en: Line Number: (you can input HexNumber: 0xNNN)
it_IT: Numero Linea: (anche in Esadecimale: 0xNNN)

en: Line Spacing:
it_IT: Interlinea:

en: Line(%d):
it_IT: Linea(%d):

en: Linear B Ideograms
it_IT: Ideogrammi Lineari B

en: Linear B Syllabary
it_IT: Sillabario Lineare B

en: Lines
it_IT: Linee

en: Ln:
it_IT: Linea:

en: Mark Active Line
it_IT: Evidenzia Linea Attiva

en: Mark Brace Pair
it_IT: Evidenzia Coppie di Parentesi

en: Mark the BracePair under the caret
it_IT: Evidenzia la Coppie di Parentesi in corrispondenza del Cursore

en: Mark the current line
it_IT: Evidenzia la Linea corrente

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
it_IT: Simboli Alfa-numerici Matematici

en: Mathematical Operators
it_IT: Operatori Matematici

en: Max file size to load as a text file
it_IT: Dimensione Massima del File di Testo Caricabile

en: Max file size to load whole file into memory
it_IT: Massima Dimensione del File Caricabile in Memoria

en: Max line length before Line-Wrap (must restart wxMEdit)
it_IT: Dimensine massima della Linea oltre la quale viene Forzato l'Accapo Automatico (Riavviare wxMEdit)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
it_IT: Simboli Matematici Vari-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
it_IT: Simboli Matematici Vari-B

en: Miscellaneous Symbols
it_IT: Simboli Vari

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
it_IT: Simboli Vari e Frecce

en: Miscellaneous Technical
it_IT: Simboli Tecnici Vari

en: Mongolian
it_IT: Mongolico

en: Move caret down one line
it_IT: Sposta giu il Cursore

en: Move caret down one line and select
it_IT: Sposta il Cursore giu e Seleziona

en: Move caret left one char
it_IT: Sposta il Cursore a Sinistra

en: Move caret left one char and select
it_IT: Sposta il Cursore a Sinistra e Seleziona

en: Move caret right one char
it_IT: Sposta il Cursore a Destra

en: Move caret right one char and select
it_IT: Sposta il Cursore a Destra e Seleziona

en: Move caret up one line
it_IT: Sposta su il Cursore

en: Move caret up one line and select
it_IT: Sposta il Cursore su e Seleziona

en: Musical Symbols
it_IT: Simboli Musicali

en: New Encoding:
it_IT: Nuova Codifica:

en: New File
it_IT: Nuovo

en: New Key:
it_IT: Nuova Scorciatoia:

en: New Tai Lue
it_IT: Tai Lue Moderno

en: NewLine Char (File Format):
it_IT: Converti Fine Linea (Formato File):

en: No Line Wrap
it_IT: Disabilita Accapo Automatico

en: NoName%d
it_IT: Nuovo%d

en: None
it_IT: Nessuna

en: Nordic
it_IT: Nordico

en: Number Forms
it_IT: Forme Numeriche

en: OVR
it_IT: SSC

en: Offset(%s):
it_IT: Spiazzamento(%s):

en: Old Italic
it_IT: Italico Antico

en: Old Persian
it_IT: Persiano antico

en: Open File
it_IT: Apri...

en: Open an existing file
it_IT: Apre un File esistente

en: Opened Files in Editor
it_IT: Files Aperti nell'Editor

en: Optical Character Recognition
it_IT: Riconoscimento Ottico Caratteri

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Orientation
it_IT: Orientamento

en: Other Color
it_IT: Altro Colore

en: Page Footer
it_IT: Piè Pagina

en: Page Header
it_IT: Testata Pagina

en: Page Set&up...
it_IT: Imposta &Pagina...

en: Page Setup
it_IT: Imposta Pagina

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Paper Size
it_IT: Dimensione Foglio

en: Paper size
it_IT: Dimensione Foglio

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Paste text from clipboard when pressing middle mouse button
it_IT: Inserisci da Appunti con Tasto centrale del Mouse

en: Phonetic Extensions
it_IT: Estensioni Fonetiche

en: Phonetic Extensions Supplement
it_IT: Supplemento Estensioni Fonetiche

en: Please wait while printing
it_IT: Per favore attendi, Stampa in corso

en: Portrait
it_IT: Verticale

en: Position: (you can input HexNumber: 0xNNN)
it_IT: Posizione: (anche in Esadecimale: 0xNNN)

en: PostScript file
it_IT: File PostScript

en: Press Enter to Insert NewLine Char:
it_IT: Usa Fine Linea:

en: Press OK to visit our HomePage.
it_IT: Premi OK per visitare il Sito.

en: Preview the result of printing
it_IT: Mostra l'Anteprima di Stampa

en: Previewing
it_IT: Creazione Anteprima in corso

en: Print
it_IT: Stampa

en: Print End of Line
it_IT: Fine Linea

en: Print Line Number
it_IT: Numero di Linea

en: Print Offset Header
it_IT: Stampa gli Spiazzamenti

en: Print Page Footer
it_IT: Stampa Piè Pagina

en: Print Page Header
it_IT: Stampa Testata Pagina

en: Print Previe&w...
it_IT: &Anteprima di Stampa...

en: Print Range
it_IT: Intervallo di Stampa

en: Print Setup
it_IT: Impostazioni di Stampa

en: Print Space Char
it_IT: Spazi

en: Print Syntax Highlighter
it_IT: Evidenziazione Sintassi

en: Print Tab Char
it_IT: Tabulazioni

en: Print in colour
it_IT: Stampa a Colori

en: Print spooling
it_IT: Coda di Stampa

en: Print the file
it_IT: Stampa il File

en: Print to File
it_IT: Stampa su File

en: Printer
it_IT: Stampante

en: Printer command:
it_IT: Comando Stampante:

en: Printer options
it_IT: Opzioni Stampante

en: Printer options:
it_IT: Opzioni Stampante:

en: Printer...
it_IT: Stampante...

en: Printer:
it_IT: Stampante:

en: Printing
it_IT: Stampa in corso

en: Printing
it_IT: Stampa in corso

en: Processing %d of %d files...
it_IT: Elaborazione %d di %d Files...

en: Quit wxMEdit
it_IT: Chiude wxMEdit

en: ReadOnly
it_IT: Sola Lettura

en: Recent Files
it_IT: Recenti

en: Record caret movements in undo list
it_IT: Memorizza i movimenti del Cursore nell'Elenco delle Modifiche Annullate (Undo List)

en: Redo
it_IT: Ripristina

en: Redo the previously undone action
it_IT: Ripristina la precedente Modifica

en: Reload files previously open on startup
it_IT: Ricarica i Files precedentemente aperti

en: Reload the file
it_IT: Ricarica il File

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: Replace &All
it_IT: Sostituisci &Tutto

en: Replace a string
it_IT: Sostituisce una Stringa

en: Reset all keys to default (must restart wxMEdit)
it_IT: Ripristina Scorciatoie Predefinite (Riavviare wxMEdit)

en: Restore previous caret position when files are opened
it_IT: Ripristina la Posizione del Cursore alla riapertura dei Files

en: Right margin (mm):
it_IT: Margine Destro (in millimetri):

en: Right:
it_IT: A Destra:

en: Sa&ve All
it_IT: Salva &Tutti

en: Save &As...
it_IT: Salva con &nome...

en: Save All Files
it_IT: Salva Tutti

en: Save File
it_IT: Salva

en: Save File As
it_IT: Salva come...

en: Save all files
it_IT: Salva Tutti i Files

en: Save the file
it_IT: Salva il File

en: Save the file with a new name
it_IT: Salva il File con un nuovo nome

en: Scroll text down one line
it_IT: Scorri Testo giu di una Linea

en: Scroll text down one page
it_IT: Scorri Testo giu di una Pagina

en: Scroll text left
it_IT: Scorri Testo a Sinistra

en: Scroll text right
it_IT: Scorri Testo a Destra

en: Scroll text up one line
it_IT: Scorri Testo su di una Linea

en: Scroll text up one page
it_IT: Scorri Testo su di una Pagina

en: Search
it_IT: Cerca

en: SelSize:
it_IT: Selezione:

en: Select &All
it_IT: Seleziona &Tutto

en: Select all data
it_IT: Seleziona Tutto

en: Selected Directory:
it_IT: Cartella di Ricerca:

en: Set Font...
it_IT: Imposta Carattere...

en: Set column of Tab char
it_IT: Imposta l'ampiezza della Tabulazione

en: Set font point-size
it_IT: Imposta la Dimensione del Carattere

en: Set line spacing
it_IT: Imposta la spaziatura tra le Linee

en: Set the sort options
it_IT: Imposta le Opzioni Ordinamento

en: Set/Unset the font with Fixed Width
it_IT: Attiva/Disattiva la Modalità ad Ampiezza Fissa

en: Setup the pages for printing
it_IT: Imposta il Formato della Pagina per la Stampa

en: Setup...
it_IT: Impostazioni...

en: Show End Of Line
it_IT: Mostra Fine Linea

en: Show Space Char
it_IT: Mostra Spazi

en: Show Tab Char
it_IT: Mostra Tabulazioni

en: Show or hide the results of find or replace a string in files
it_IT: Mostra o Nasconde i Risultati di Trova/Sostituisci nei Files

en: Show the Key in Menu
it_IT: Mostra Scorciatoia nel Menu

en: Show the sign of EndOfLine
it_IT: Mostra i caratteri di Fine Linea

en: Show the sign of Space char
it_IT: Mostra i caretteri di Spazio

en: Show the sign of Tab char
it_IT: Mostra i caratteri di Tabulazione

en: Single Instance (must restart wxMEdit)
it_IT: Singlola Istanza di wxMEdit (Riavviare wxMEdit)

en: Sort &Options...
it_IT: Opzioni &Ordinamento...

en: Sort Lines (&Ascending)
it_IT: Ordina Linee (&Ascendente)

en: Sort Lines (&Descending)
it_IT: Ordina Linee (&Discendente)

en: Sort Lines (A&scending, CaseSensitive)
it_IT: Ordina Linee (Ascendente, MAIUSCOLE/minuscole)

en: Sort Lines (D&escending, CaseSensitive)
it_IT: Ordina Linee (Discendente, MAIUSCOLE/minuscole)

en: Sort Lines by &Current Options
it_IT: Ordina Linee (Opzioni Ordinamento Impostate)

en: Sort Options
it_IT: Opzioni Ordinamento

en: Sort Order
it_IT: Modalità Ordinamento

en: Sort lines in ascending order and with case-sensitive
it_IT: Ordina le Linee Selezionate in Modalità Ascendente, considerando MAIUSCOLE/minuscole

en: Sort lines in descending order and with case-sensitive
it_IT: Ordina le Linee Selezionate in Modalità Discendente, considerando MAIUSCOLE/minuscole

en: Sort the selected or all lines by using current options
it_IT: Ordina le Linee Selezionate, come specificato in Opzioni Ordinamento

en: Sort the selected or all lines in ascending order
it_IT: Ordina le Linee Selezionate in Modalità Ascendente

en: Sort the selected or all lines in descending order
it_IT: Ordina le Linee Selezionate in Modalità Discendente

en: Spacing Modifier Letters
it_IT: Caratteri Modificatori di Spaziatura

en: Specials
it_IT: Speciali

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Sub:
it_IT: Parte:

en: Superscripts and Subscripts
it_IT: Apici e Pedici

en: Supplemental Arrows-A
it_IT: Frecce Supplementari-A

en: Supplemental Arrows-B
it_IT: Frecce Supplementari-B

en: Supplemental Mathematical Operators
it_IT: Operatori Matematici Supplementari

en: Supplemental Punctuation
it_IT: Puteggiatura Supplementare

en: Switch to the previous active window
it_IT: Ritorna alla Finestra Attiva precedente

en: Syntax Highlighting Settings
it_IT: Impostazioni Evidenziazione Sintassi

en: Syntax Type:
it_IT: Evidenziazione Sintassi:

en: Syriac
it_IT: Siriano

en: System Default
it_IT: Di Sistema

en: Tab Column:
it_IT: Tabulazione:

en: Tags
it_IT: Etichette

en: Tai Xuan Jing Symbols
it_IT: Simboli Tai Xuan Jing

en: Text Mode
it_IT: Modalità Testuale

en: The Parent Directory of this file does not exist:
it_IT: Non esiste la Cartella Superiore del File:

en: The format of '%s' is invalid.
it_IT: Il formato di '%s' non è valido.

en: The input string is not a valid Hex-String:
it_IT: La Stringa fornita non è una Stringa Esadecimale valida:

en: The selected directory does not exist.
it_IT: La Cartella Selezionata non esiste.

en: There was a problem previewing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
it_IT: Si è verificato un problema durante la creazione dell'Anteprima.
    Hai predisposto correttamente la Stampante?

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
it_IT: Si è verificato un problema durante la Stampa.
    Hai predisposto correttamente la Stampante?

en: This file does not exist:
it_IT: Questo File non esiste:

en: This file has been changed by another application.
it_IT: Questo File è stato modificato da un'altra applicazione.

en: This is a Directory:
it_IT: Questa è una Cartella:

en: This key is assigned to [%s]
it_IT: Scorciatoia già assegnata a [%s]

en: This key is not assigned
it_IT: Scorciatoia non ancora assegnata

en: Tibetan
it_IT: Tibetano

en: To &Fullwidth
it_IT: in Full-Width

en: To H&alfwidth
it_IT: in &Half-Width

en: To L&owerCase
it_IT: In &minuscolo

en: To U&pperCase
it_IT: In &MAIUSCOLO

en: To:
it_IT: A:

en: Toggle Insert/Overwrite Mode
it_IT: Commuta Modalità Inserimento/Sovrascrittura

en: Top margin (mm):
it_IT: Margine Superiore (in millimetri):

en: Tri&m Trailing Spaces
it_IT: Elimina Spazi &Finali

en: Trim trailing spaces at the end of lines
it_IT: Elimina gli Spazi a Fine Linea

en: Turkish
it_IT: Turco

en: Uncomment
it_IT: Scommenta

en: Uncomment the selected lines
it_IT: Scommenta le Linee Selezionate

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Undo the last action
it_IT: Annulla l'ultima Modifica

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
it_IT: Sillabici Unificati Aborigeni Canadesi

en: Use English instead of current locale
it_IT: Usa il Fuso Orario Inglese invece di quello locale

en: Use Regular E&xpressions
it_IT: Usa Espressioni &Regolari

en: Use this encoding to create new file or when wxMEdit cannot determine the encoding of old file
it_IT: Codifica Caratteri usata per un Nuovo File o per un File con Codifica non identificabile

en: Vertical Forms
it_IT: Forme Verticali

en: Western European
it_IT: Europeo Occidentale

en: Western European with Euro
it_IT: Europeo Occidentale con €

en: Windows Arabic
it_IT: Windows Arabo

en: Windows Baltic
it_IT: Windows Baltico

en: Windows Central European
it_IT: Windows Europeo Centrale

en: Windows Chinese Simplified
it_IT: Windows Cinese Semplificato

en: Windows Chinese Traditional
it_IT: Windows Cinese Tradizionale

en: Windows Cyrillic
it_IT: Windows Cirillico

en: Windows Greek
it_IT: Windows Greco

en: Windows Hebrew
it_IT: Windows Ebraico

en: Windows Japanese
it_IT: Windows Giapponese

en: Windows Korean
it_IT: Windows Coreano

en: Windows Turkish
it_IT: Windows Turco

en: Windows Western European
it_IT: Windows Europeo Occidentale

en: Word Count
it_IT: Conteggio Parole

en: Word Count (Selected Text)
it_IT: Conteggio Parole (Testo Selezionato)

en: Words
it_IT: Parole

en: Wrap By &Window
it_IT: Accapo alla Finestra

en: Wrap By Column
it_IT: Accapo alla Colonna

en: Wrap Lines by Max Columns
it_IT: Accapo alla Colonna

en: Wrap Lines by Window
it_IT: Accapo alla Finestra

en: Wrap the lines by the specified Max Columns
it_IT: Va Accapo alla Colonna specificata

en: Wrap the lines by the window width
it_IT: Va Accapo al margine delle Finestra

en: Yi Radicals
it_IT: Radicali Yi

en: Yi Syllables
it_IT: Sillabe Yi

en: You cannot modify the scheme with * sign.
it_IT: Gli Schemi contenenti * non sono modificabili.

en: [%A] Full weekday name
it_IT: [%A] Nome completo del Giorno settimanale

en: [%B] Full month name
it_IT: [%B] Nome completo del Mese

en: [%H] Hour in 24-hour format (00 - 23)
it_IT: [%H] Ora in formato 24 Ore (00 - 23)

en: [%I] Hour in 12-hour format (01 - 12)
it_IT: [%I] Ora in formato 12 Ore (01 - 12)

en: [%M] Minute as decimal number (00 - 59)
it_IT: [%M] Minuti in decimale (00 - 59)

en: [%S] Second as decimal number (00 - 59)
it_IT: [%S] Secondi in decimale (00 - 59)

en: [%U] Week of year as decimal number, with Sunday as first day of week (00 - 53)
it_IT: [%U] Settimana dell'Anno in decimale, con Domenica come primo Giorno della Settimana (00 - 53)

en: [%W] Week of year as decimal number, with Monday as first day of week (00 - 53)
it_IT: [%W] Settimana dell'Anno in decimale, con Lunedì come primo Giorno della Settimana (00 - 53)

en: [%X] Time representation for current locale
it_IT: [%X] Ora corrispondente al Fuso Orario locale

en: [%Y] Year with century, as decimal number
it_IT: [%Y] Anno con Secolo, in decimale

en: [%Z] Time-zone abbreviation
it_IT: [%Z] Abbreviazione Time-zone

en: [%a, %d %b %Y %H:%M:%S %z] RFC822 timestamp
it_IT: [%a, %d %b %Y %H:%M:%S %z] Marca-Tempo indicata nella specifica RFC822

en: [%a] Abbreviated weekday name
it_IT: [%a] Nome abbreviato del Giorno settimanale

en: [%b] Abbreviated month name
it_IT: [%b] Nome abbreviato del Mese

en: [%c] Date and time representation appropriate for locale
it_IT: [%c] Data e Ora corrispondente al Fuso Orario locale

en: [%d] &Date
it_IT: [%d] &Data

en: [%d] Day of month as decimal number (01 - 31)
it_IT: [%d] Giorno del Mese in decimale (01 - 31)

en: [%f] &File Name
it_IT: [%f] &Nome File

en: [%j] Day of year as decimal number (001 - 366)
it_IT: [%j] Giorno dell'Anno in decimale (001 - 366)

en: [%m] Month as decimal number (01 - 12)
it_IT: [%m] Mesi in decimale (01 - 12)

en: [%n] Page &Number
it_IT: [%n] Numero &Pagina

en: [%p] &Path Name
it_IT: [%p] Nome &Percorso

en: [%p] Current locale's A.M./P.M. indicator for 12-hour clock
it_IT: [%p] Indicatore A.M./P.M. del Fuso Orario locale, per orologio a 12 Ore

en: [%s] Total Page&s
it_IT: [%s] Pagine &Totali

en: [%t] &Time
it_IT: [%t] &Ora

en: [%w] Weekday as decimal number (0 - 6; Sunday is 0)
it_IT: [%w] Giorno settimanale in decimale (0 - 6; Domenica = 0)

en: [%x] Date representation for current locale
it_IT: [%x] Data corrispondente al Fuso Orario locale

en: [%y] Year without century, as decimal number (00 - 99)
it_IT: [%y] Anno senza Secolo, in decimale (00 - 99)

en: [%z] Time-zone name
it_IT: [%z] Nome del Fuso Orario

en: [other]
it_IT: [altro]
