wxMEdit 3.1 - en to ja_JP translation catalogue (1143 entries)

en: %d results
ja_JP: %d 結果

en: %d string(s) were replaced.
ja_JP: %d つの文字列が置換されました

en: %s is Not a Number.
ja_JP: %s は数字ではありません.

en: %s should not less than %d.
ja_JP: %s を %d より小さくすることはできません.

en: &About wxMEdit...
ja_JP: wxMEdit について(&A)

en: &Alignment:
ja_JP: 位置調整(&A):

en: &Ascending
ja_JP: 昇順(&A)

en: &Bin
ja_JP: バイナリ(&B)

en: &Cancel
ja_JP: キャンセル(&C)

en: &Case Sensitive
ja_JP: 大文字小文字を区別(&C)

en: &Check for updates...
ja_JP: アップデートの確認(&C)

en: &Close
ja_JP: 閉じる(&C)

en: &Close File
ja_JP: ファイルを閉じる&

en: &Column Mode
ja_JP: 列モード&

en: &Comment
ja_JP: コメント&

en: &Copy
ja_JP: コピー(&C)

en: &Dec
ja_JP: 10進(&D)

en: &Decrease Indent
ja_JP: インデントを減少&

en: &Delete
ja_JP: 削除&

en: &Descending
ja_JP: 降順(&D)

en: &Display Line Number
ja_JP: 行番号を表示&

en: &Edit
ja_JP: 編集(&E)

en: &Enable Replace
ja_JP: 置換を有効(&E)

en: &File
ja_JP: ファイル(&F)

en: &File Type Associations...
ja_JP: ファイル形式の関連付け(&F)

en: &Find
ja_JP: 検索(&F)

en: &Find...
ja_JP: 検索&

en: &Fixed Width Mode
ja_JP: 固定幅モード&

en: &Fullwidth
ja_JP: 全角(&F)

en: &Go To Line...
ja_JP: 指定行に移動&

en: &Goto...
ja_JP: 移動(&G)...

en: &Halfwidth
ja_JP: 半角(&H)

en: &Help
ja_JP: ヘルプ(&H)

en: &Hex Mode
ja_JP: 16数進モード&

en: &Increase Indent
ja_JP: インデントを増加(&I)

en: &Initial Number
ja_JP: 初期数(&I)

en: &Length (Characters):
ja_JP: 文字長さ(&L):

en: &List the First Found Item Only
ja_JP: リスト - 最初に見つけたアイテムのみ(&L)

en: &Load
ja_JP: 読み込み(&L)

en: &Move Focus to Editor Window
ja_JP: 編集ウィンドウにフォーカスを移動(&M)

en: &New File
ja_JP: 新規ファイル&

en: &Next Window
ja_JP: 次のウィンドウ&

en: &No Wrap
ja_JP: 折り返さない&

en: &Numbering System:
ja_JP: 番号付け方法(&N):

en: &Numeric Sort
ja_JP: 数字でソート(&N)

en: &Open File...
ja_JP: ファイルを開く&

en: &Options...
ja_JP: オプション(&O)

en: &Padding:
ja_JP: 埋め文字(&P):

en: &Paste
ja_JP: 貼り付け&

en: &Previous Window
ja_JP: 前のウィンドウ&

en: &Print...
ja_JP: 印刷&

en: &Purge
ja_JP: クリア(&P)

en: &Purge Histories...
ja_JP: 履歴をクリア(&P)

en: &Redo
ja_JP: やり直す&

en: &Reload File
ja_JP: 再読み込み&

en: &Remove Duplicates
ja_JP: 重複を除去(&R)

en: &Replace
ja_JP: 置換(&R)

en: &Replace >>
ja_JP: 置換(&R) >>

en: &Replace...
ja_JP: 置換&

en: &Save
ja_JP: 保存(&S)

en: &Save File
ja_JP: ファイルを保存&

en: &Search
ja_JP: 検索(&S)

en: &Show/Hide the Results of Find/Replace in Files
ja_JP: ファイル検索/置換結果ウィンドウ&

en: &Sort
ja_JP: ソート(&S)

en: &Syntax Highlighting Settings...
ja_JP: 構文強調設定(&S)

en: &Text Mode
ja_JP: テキストモード&

en: &Toggle Window
ja_JP: ウィンドウの切替&

en: &Tools
ja_JP: ツール(&T)

en: &Uncomment
ja_JP: コメント解除&

en: &Undo
ja_JP: 元に戻す&

en: &Uppercase
ja_JP: 大文字(&U)

en: &View
ja_JP: 表示(&V)

en: &Whole Word Only
ja_JP: 単語のみ(&W)

en: &Window
ja_JP: ウィンドウ(&W)

en: &Word Count
ja_JP: 単語数をカウント(&W)

en: '%s' is not a valid regular expression.
ja_JP: '%s' は有効な正規表現ではありません

en: '%s' was found %d times.
ja_JP: '%s' を検出 %d 回

en: (Automatic)
ja_JP: (自動)

en: <- Add
ja_JP: <- 追加

en: <- Add Custom File Type
ja_JP: <- カスタムファイル形式に追加

en: <== Add Key
ja_JP: <== キーを追加

en: ==> Delete Key
ja_JP: ==> キーを削除

en: ASCII Art
ja_JP: アスキーアート

en: ASCII characters
ja_JP: ASCII 文字

en: About
ja_JP: 情報

en: About wxMEdit
ja_JP: wxMEdit について...

en: According To Copying Behavior
ja_JP: コピー時の動作に従う

en: Activate the next window
ja_JP: 次のウィンドウをアクティブ

en: Activate the previous window
ja_JP: 前のウィンドウをアクティブ

en: ActiveLine
ja_JP: アクティブ行

en: Ad&vanced
ja_JP: 拡張(&A)

en: Add wxMEdit to the RightClickMenu of Explorer(Deselect to Remove the Entry from Windows Registry)
ja_JP: wxMEdit のメニューをエクスプローラに追加(削除する時は、レジストリエントリを手動で除去する必要があります)

en: Add/Remove BOM
ja_JP: BOM を追加/除去

en: Add/Remove Unicode BOM
ja_JP: Unicode BOM を追加/除去

en: Addtional Option
ja_JP: 追加オプション

en: Aegean Numbers
ja_JP: エーゲ数字

en: Ahom
ja_JP: アーホム語

en: Alchemical Symbols
ja_JP: 錬金術記号

en: AliceBlue
ja_JP: アリス・ブルー

en: All
ja_JP: すべて

en: All
ja_JP: すべて

en: Alphabetic Presentation Forms
ja_JP: アルファベット表示形

en: Always
ja_JP: 常時

en: Anatolian Hieroglyphs
ja_JP: アナトリア象形文字

en: Ancient Greek Musical Notation
ja_JP: 古代ギリシャ記譜法

en: Ancient Greek Numbers
ja_JP: 古代ギリシャ数字

en: Ancient Symbols
ja_JP: 古代記号

en: AntiqueWhite
ja_JP: アンティーク・ホワイト

en: Aqua
ja_JP: アクア

en: Aquamarine
ja_JP: アクアマリン

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Arabic Extended-A
ja_JP: アラビア文字拡張-A

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
ja_JP: アラビア数学用文字記号

en: Arabic Presentation Forms-A
ja_JP: アラビア文字表示形-A

en: Arabic Presentation Forms-B
ja_JP: アラビア文字表示形-B

en: Arabic Supplement
ja_JP: アラビア語補足

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Assigned Keys:
ja_JP: キーの割り当て:

en: Associated File Types:
ja_JP: 関連付けられたファイル形式:

en: Auto Indent
ja_JP: オートインデント

en: Auto complete character pair
ja_JP: オートコンプリート

en: Auto copy the mouse-selected text to clipboard
ja_JP: マウスで選択したテキストを自動的にクリップボードにコピー

en: Automatic Detection
ja_JP: 自動検出

en: Automatically check for new versions:
ja_JP: バージョン更新の自動確認

en: Avestan
ja_JP: アヴェスター文字

en: Azure
ja_JP: 紺碧

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Balinese
ja_JP: バリ語

en: Baltic
ja_JP: バルト言語

en: Bamum
ja_JP: バムン文字

en: Bamum Supplement
ja_JP: バムン文字補助

en: Basic Latin
ja_JP: ラテン語(標準)

en: Bassa Vah
ja_JP: バサ文字

en: Batak
ja_JP: バタク文字

en: Beginning of file reached, search from end.
ja_JP: ファイルの先頭に達したら、末尾から検索する

en: Beginning of selection reached, search from end.
ja_JP: 選択範囲の先頭に達したら、末尾から検索する

en: Behavior of copying in hex editing area:
ja_JP: 16 進数編集領域へコピーした時の動作:

en: Beige
ja_JP: ベージュ

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Binary file matches
ja_JP: バイナリファイルのマッチ

en: Bisque
ja_JP: ビスク

en: Black
ja_JP: ブラック

en: BlanchedAlmond
ja_JP: アーモンド

en: Blank Space
ja_JP: 空白

en: Block Elements
ja_JP: ブロック要素

en: Blue
ja_JP: ブルー

en: BlueViolet
ja_JP: ブルーバイオレット

en: Bold
ja_JP: 太字

en: Bookmark
ja_JP: ブックマーク

en: Bopomofo
ja_JP: Bopomofo(中国語)

en: Bopomofo Extended
ja_JP: Bopomofo(中国語) 拡張

en: Bottom margin (mm):
ja_JP: 下側余白 (mm):

en: Box Drawing
ja_JP: 罫線

en: Brahmi
ja_JP: ブラーフミー文字

en: Braille Patterns
ja_JP: 点字パターン

en: Brown
ja_JP: ブラウン

en: Buginese
ja_JP: ブギナ語

en: Buhid
ja_JP: ブビット文字

en: BurlyWood
ja_JP: バーリーウッド

en: Bytes
ja_JP: バイト

en: Byzantine Musical Symbols
ja_JP: ビザンティン様式 音楽記号

en: C&lose All
ja_JP: すべて閉じる(&L)

en: C&ount
ja_JP: カウント(&O)

en: CJK Compatibility
ja_JP: CJK 互換性

en: CJK Compatibility Forms
ja_JP: CJK 互換形

en: CJK Compatibility Ideographs
ja_JP: ハングル互換漢字

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ja_JP: CJK 互換漢字補助

en: CJK Extension E
ja_JP: CJK 統合漢字拡張-E

en: CJK Radicals Supplement
ja_JP: CJK 部首補助

en: CJK Strokes
ja_JP: CJK 筆画

en: CJK Symbols and Punctuation
ja_JP: CJK 記号と句読点

en: CJK Unified Ideographs
ja_JP: CJK 統合漢字

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ja_JP: CJK 統合漢字拡張-A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ja_JP: CJK 統合漢字拡張-B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
ja_JP: CJK 統合漢字拡張-C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
ja_JP: CJK 統合漢字拡張-D

en: CP437 Variant for ASCII Art
ja_JP: アスキーアート用 CP437 バリアント

en: CadetBlue
ja_JP: カデット・ブルー

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot access this file:
ja_JP: ファイルにアクセス出来ません:

en: Cannot assign key to this item
ja_JP: アイテムにキーを割り当てられません

en: Cannot check for new version!
ja_JP: 新バージョンのチェックに失敗!

en: Cannot delete this scheme.
ja_JP: スキームを削除出来ません

en: Cannot find any matched string.
ja_JP: 適合する文字列は見つかりませんでした

en: Cannot find the matched string.
ja_JP: 合致する文字列は見つかりませんでした

en: Cannot find the matched string. Replace is finished.
ja_JP: 適合する文字列は見つかりませんでした. 置換を終了します.

en: Cannot load this file:
ja_JP: ファイルを読み込めません:

en: Cannot load this scheme.
ja_JP: スキームを読み込めません

en: Cannot save this file:
ja_JP: ファイルを保存できません:

en: Cannot save to the scheme.
ja_JP: スキームを保存できません

en: Carian
ja_JP: カリア文字

en: Catched a exception of 'regex_error'.
    Maybe the regular expression is invalid.
ja_JP: 'regex_error' が起こりました.
    無効な正規表現です

en: Caucasian Albanian
ja_JP: コーカサス アルバニア語

en: Celtic
ja_JP: ケルト言語

en: Center:
ja_JP: 中央:

en: Central European
ja_JP: 中央ヨーロッパ言語

en: Chakma
ja_JP: チャクマ文字

en: Cham
ja_JP: チャム文字

en: Change file type associations
ja_JP: ファイル形式の関連付けを変更

en: Change font settings
ja_JP: フォント設定を変更

en: Change syntax highlighting settings
ja_JP: 構文強調設定を変更

en: Change the configuration
ja_JP: 構成設定を変更

en: Change the editing mode to Column-Mode
ja_JP: 編集モードを列モードに変更

en: Change the editing mode to Hex-Mode
ja_JP: 編集モードを 16 進数モードに変更

en: Change the editing mode to Text-Mode
ja_JP: 編集モードをテキストモードに変更

en: CharPos:
ja_JP: 文字位置:

en: Characters (all)
ja_JP: 文字(すべて)

en: Characters (no controls/spaces)
ja_JP: 文字 (制御/空白以外)

en: Chartreuse
ja_JP: シャルトルーズ

en: Check &now
ja_JP: 今確認する(&N)

en: Check for new versions including &prereleases
ja_JP: 新バージョンのチェックにプレリリースを含める(&P)

en: Check for new versions of wxMEdit
ja_JP: wxMEdit の新バージョンをチェック

en: Cherokee
ja_JP: チェロキー

en: Cherokee Supplement
ja_JP: チェロキーサプリメント

en: Chinese => Japanese Kanji
ja_JP: 中国語 => 日本語漢字

en: Chinese Digits
ja_JP: 中国語数字

en: Chinese Simplified
ja_JP: 簡体字中国語

en: Chinese Simplified Financial
ja_JP: 簡体字中国語大字

en: Chinese Traditional
ja_JP: 繁体字中国語

en: Chinese Traditional Financial
ja_JP: 繁体字中国語大字

en: Chocolate
ja_JP: チョコレート

en: Choose a directory
ja_JP: ディレクトリを選択

en: Choose the characters you want to convert:
ja_JP: 変換する文字を選択してください:

en: Clear All Bookmarks
ja_JP: すべてのブックマークをクリア

en: Clear all bookmarks from current file
ja_JP: 現在のファイルからすべてのブックマークをクリア

en: Clipboard: Chinese to Japanese &Kanji
ja_JP: クリップボード: 中国語を日本語漢字(&K)

en: Clipboard: Japanese Kanji to Sim&plified Chinese
ja_JP: クリップボード: 日本語漢字を簡体字中国語(&P)

en: Clipboard: Japanese Kanji to Tra&ditional Chinese
ja_JP: クリップボード: 日本語漢字を繁体字中国語(&D)

en: Clipboard: Simplified Chinese to T&raditional Chinese
ja_JP: クリップボード: 簡体字中国語を繁体字中国語(&R)

en: Clipboard: Traditional Chinese to S&implified Chinese
ja_JP: クリップボード: 繁体字中国語を簡体字中国語(&I)

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close &More
ja_JP: まとめて閉じる(&M)

en: Close All &BUT This
ja_JP: 他のすべてを閉じる(&B)

en: Close All Files
ja_JP: すべてのファイルを閉じる

en: Close All To The &Left
ja_JP: 左側すべてを閉じる(&L)

en: Close All To The &Right
ja_JP: 右側すべてを閉じる(&R)

en: Close All under &Folder...
ja_JP: 指定フォルダ内のファイルをすべて閉じる(&F)...

en: Close File
ja_JP: ファイルを閉じる

en: Close all files
ja_JP: すべてのファイルを閉じる

en: Close all files at the left side of current one
ja_JP: 現在のファイルより左をすべて閉じる

en: Close all files at the right side of current one
ja_JP: 現在のファイルより右をすべて閉じる

en: Close all files except the current one
ja_JP: 現在のファイルを除くすべてのファイルを閉じる

en: Close all files in given folder and in all the subfolders
ja_JP: 指定したフォルダ、およびサブフォルダ内にある全ファイルを閉じる

en: Close all files in this foler and in all the subfolers:
ja_JP: 次のフォルダ内にある全ファイルを閉じる：

en: Close the file
ja_JP: このファイルを閉じる

en: Col:
ja_JP: 列:

en: Colum&n
ja_JP: 列(&N)

en: Column &Align
ja_JP: 列の調整(&A)

en: Column &Paste
ja_JP: 列の貼り付け(&P)

en: Column Mode
ja_JP: 列モード

en: Columns of Indent
ja_JP: 列のインデント

en: Columns of Tab
ja_JP: 列のタブ幅

en: Columns of Wrap-By-Column
ja_JP: 列の折り返し

en: Combining Diacritical Marks
ja_JP: ダイアクリティカルマーク

en: Combining Diacritical Marks Extended
ja_JP: ダイアクリティカル・マーク（合成可能）

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ja_JP: ダイアクリティカルマーク追加

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ja_JP: ダイアクリティカルマーク（記号）追加

en: Combining Half Marks
ja_JP: 半記号を結合

en: Commands
ja_JP: コマンド

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment out the selected lines
ja_JP: 選択された行をコメントアウト

en: Common Indic Number Forms
ja_JP: 共通インド数字準拠

en: Control Characters
ja_JP: 制御文字

en: Control Pictures
ja_JP: 制御用記号

en: Convert &Chinese Char
ja_JP: 中国語に変換(&C)

en: Convert Chinese chars to Japanese Kanji in the clipboard
ja_JP: クリップボード内の日本語漢字を中国語に変換

en: Convert Chinese chars to Japanese Kanji in the file
ja_JP: ファイル内の中国語を日本語漢字に変換

en: Convert Encoding
ja_JP: エンコードを変換

en: Convert File &Encoding...
ja_JP: ファイルのエンコードを変換(&E)

en: Convert Japanese Kanji to simplified Chinese chars in the clipboard
ja_JP: クリップボード内の日本語漢字を簡体字中国語に変換

en: Convert Japanese Kanji to simplified Chinese chars in the file
ja_JP: ファイル内の日本語漢字を簡体字中国語に変換

en: Convert Japanese Kanji to traditional Chinese chars in the clipboard
ja_JP: クリップボード内の日本語漢字を繁体字中国語に変換

en: Convert Japanese Kanji to traditional Chinese chars in the file
ja_JP: ファイル内の日本語漢字を繁体字中国語に変換

en: Convert NewLine chars to WordWraps in the selection
ja_JP: 選択範囲の改行文字を折り返しに変換

en: Convert Space chars to Tab chars in the selection
ja_JP: 選択範囲内の空白文字をタブ文字に変換

en: Convert Tab chars to Space chars in the selection
ja_JP: 選択範囲内のタブ文字を空白文字に変換

en: Convert To CR/0D (&MAC)
ja_JP: CR/0D (MAC) に変換(&M)

en: Convert To CRLF/0D0A (&DOS)
ja_JP: CRLF/0D0A (DOS)　に変換(&D)

en: Convert To LF/0A (&UNIX)
ja_JP: LF/0A (UNIX) に変換(&U)

en: Convert WordWraps to NewLine chars in the file or selection
ja_JP: ファイルまたは選択範囲の折り返しを改行文字に変換

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the clipboard
ja_JP: クリップボードの簡体字中国語を繁体字中国語に変換

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the file
ja_JP: ファイルの簡体字中国語を繁体字中国語に変換

en: Convert the file format to DOS format
ja_JP: ファイルを DOS形式に変換

en: Convert the file format to MAC format
ja_JP: ファイルを MAC形式に変換

en: Convert the file format to UNIX format
ja_JP: ファイルを UNIX形式に変換

en: Convert the selection to fullwidth
ja_JP: 選択範囲を全角に変換

en: Convert the selection to fullwidth by options
ja_JP: オプションで選択範囲を全角に変換

en: Convert the selection to halfwidth
ja_JP: 選択範囲を半角に変換

en: Convert the selection to halfwidth by options
ja_JP: オプションで選択範囲を半角に変換

en: Convert the selection to lowercase
ja_JP: 選択範囲を小文字に変換

en: Convert the selection to uppercase
ja_JP: 選択範囲を大文字に変換

en: Convert to the specified encoding
ja_JP: 指定したエンコードに変換

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the clipboard
ja_JP: クリップボードの繁体字中国語を簡体字中国語に変換

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the file
ja_JP: ファイルの繁体字中国語を簡体字中国語に変換

en: Copies:
ja_JP: コピー数::

en: Coptic
ja_JP: コプト語

en: Coptic Epact Numbers
ja_JP: コプト・エパクト数字

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy &Full Path
ja_JP: フルパスをコピー(&F)

en: Copy As &Hex String
ja_JP: 16進文字列をコピー(&H)

en: Copy As He&x String with Space
ja_JP: 16 進数文字列を空白としてコピー(&X)

en: Copy Containing &Directory
ja_JP: 含まれるディレクトリ パスをコピー(&D)

en: Copy File &Name
ja_JP: ファイル名をコピー(&N)

en: Copy File Pat&h
ja_JP: ファイル パスのコピー(&H)

en: Copy as Hex String
ja_JP: 16 進数文字列としてコピー

en: Copy as Hex String with Spaces
ja_JP: 空白を 16 進数文字列としてコピー

en: Copy as Raw Bytes
ja_JP: RAW バイトとしてコピー

en: Copy as Regular Text
ja_JP: 通常のテキストとしてコピー

en: Copy containing directory to clipboard
ja_JP: 含まれるディレクトリ パスをクリップボードにコピー

en: Copy file name to clipboard
ja_JP: ファイル名をクリップボードにコピー

en: Copy full file path to clipboard
ja_JP: フルパスをクリップボードにコピー

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ja_JP: 選択範囲をクリップボードにコピー

en: Copy the selection as hex-string
ja_JP: 選択された16 進数文字列をコピー

en: Copy the selection as hex-string with space
ja_JP: 選択された 16 進数文字列を空白としてコピー

en: Coral
ja_JP: コーラル

en: CornflowerBlue
ja_JP: コーン・フラワーブルー

en: Cornsilk
ja_JP: コーン・シルク

en: Count the words and chars of the file or selection
ja_JP: ファイルまたは選択範囲の単語と文字数をカウント

en: Counting Rod Numerals
ja_JP: 算木

en: Create a new file
ja_JP: 新規ファイルを作成

en: Creator of Gentoo package wxmedit
ja_JP: Gentoo 版 wxmedit パッケージの作成者

en: Creator of MadEdit
ja_JP: MadEdit 作成者

en: Creator of wxmedit package in AUR
ja_JP: AUR 版 wxmedit パッケージの作成者

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: Crimson
ja_JP: クリムゾン

en: Cu&t
ja_JP: 切り取り&

en: Cuneiform
ja_JP: 楔形文字

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ja_JP: 楔形文字の数字と句読点

en: Currency Symbols
ja_JP: 通貨記号

en: Current maintainer of wxMEdit
ja_JP: wxMEdit の現在の管理者

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Cut L&ine
ja_JP: 行を切り取り&

en: Cut the selected lines and put it on the Clipboard
ja_JP: 選択行を切り取ってクリップボードにコピー

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ja_JP: 選択を切り取ってクリップボードにコピー

en: Cyan
ja_JP: シアン

en: Cypriot Syllabary
ja_JP: キプロス文字音節

en: Cyrillic
ja_JP: キリル言語

en: Cyrillic
ja_JP: キリル文字

en: Cyrillic Extended-A
ja_JP: キリル文字拡張-A

en: Cyrillic Extended-B
ja_JP: キリル文字拡張-B

en: Cyrillic Supplement
ja_JP: キリル文字追加

en: DOS Batch
ja_JP: DOS バッチ

en: DarkBlue
ja_JP: ダーク・ブルー

en: DarkCyan
ja_JP: ダーク・シアン

en: DarkGoldenRod
ja_JP: ダーク・ゴールデンロッド

en: DarkGray
ja_JP: ダーク・グレイ

en: DarkGreen
ja_JP: ダーク・グリーン

en: DarkKhaki
ja_JP: ダーク・カーキ

en: DarkMagenta
ja_JP: ダーク・マゼンタ

en: DarkOliveGreen
ja_JP: ダーク・オリーブグリーン

en: DarkOrange
ja_JP: ダークオレンジ

en: DarkOrchid
ja_JP: ダーク・オーキッド

en: DarkRed
ja_JP: ダーク・レッド

en: DarkSalmon
ja_JP: ダークサーモン

en: DarkSeaGreen
ja_JP: ダーク・シーグリーン

en: DarkSlateBlue
ja_JP: ダーク・スレートブルー

en: DarkSlateGray
ja_JP: ダーク・スレートグレイ

en: DarkTurquoise
ja_JP: ダーク・ターコイズ

en: DarkViolet
ja_JP: ダーク・バイオレット

en: Decrease Indent
ja_JP: インデントを減少

en: Decrease the indent of seleted lines
ja_JP: 選択行のインデントを減少

en: DeepPink
ja_JP: ディープ・ピンク

en: DeepSkyBlue
ja_JP: ディープ・スカイブルー

en: Default (Latin)
ja_JP: デフォルト (ラテン)

en: Default printer
ja_JP: デフォルトプリンタ

en: Delete &Line
ja_JP: 行を削除&

en: Delete a word left from the caret
ja_JP: キャレットから左の単語を削除

en: Delete a word right from the caret
ja_JP: キャレットから右の単語を削除

en: Delete data
ja_JP: データを削除

en: Delete one char to the left of the caret
ja_JP: キャレットより左側の文字を削除

en: Delete spaces at the right of column selection
ja_JP: 選択列右側の空白を削除

en: Delete the selected lines
ja_JP: 選択された行を削除

en: Delimiter
ja_JP: 区切り文字

en: Deseret
ja_JP: ディザレット

en: Detail Information of Characters:
ja_JP: 文字種の詳細情報:

en: Devanagari
ja_JP: デーヴァナーガリー文字

en: Devanagari Extended
ja_JP: デーヴァナーガリー文字拡張

en: DimGray
ja_JP: ディム・グレイ

en: Dingbats
ja_JP: 装飾記号

en: Directive
ja_JP: 指令

en: Display &Bookmark
ja_JP: ブックマークを表示(&B)

en: Display the Bookmarks
ja_JP: このブックマークを表示

en: Display the Line Numbers
ja_JP: 行番号を表示

en: Do not save settings to wxmedit.cfg when wxMEdit closed (this session only)
ja_JP: wxMEdit を閉じる時に、設定を wxmedit.cfg に保存しない(このセッションのみ)

en: Do not wrap lines
ja_JP: 行を折り返さない

en: Do you want to continue?
    The file size is %s bytes.
    It may take long time and large memories to convert to Text/Column Mode.
ja_JP: 本当に続行しますか?
    ファイルサイズが %s バイトです.
    テキスト/列 モードに変更する時に、時間がかかる可能性があります。

en: Do you want to discard changes?
ja_JP: 本当に変更を破棄しますか?

en: Do you want to reload it?
ja_JP: 再読み込みしますか?

en: Do you want to save this file?
ja_JP: ファイルを保存しますか?

en: DodgerBlue
ja_JP: ドジャー・ブルー

en: Domino Tiles
ja_JP: ドミノ牌

en: Duployan
ja_JP: デュプロワエ式速記

en: E&xit
ja_JP: 終了(&X)

en: EUC-JP Double-Byte Edition of Windows
ja_JP: Windows EUC-JP 2バイト

en: Early Dynastic Cuneiform
ja_JP: 初期王朝楔形文字

en: East Asian
ja_JP: 東アジア

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Editor
ja_JP: 編集

en: Egyptian Hieroglyphs
ja_JP: エジプト・ヒエログリフ

en: Elbasan
ja_JP: エルバサン文字

en: Emoticons
ja_JP: 顔文字

en: Enable dot matching newline in regular expression
ja_JP: 正規表現で改行のドット一致を有効にする

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
ja_JP: 囲み英数字補助

en: Enclosed Alphanumerics
ja_JP: 囲み英数字

en: Enclosed CJK Letters and Months
ja_JP: 囲みCJK 文字

en: Enclosed Ideographic Supplement
ja_JP: 囲み表意文字補助

en: Encoding:
ja_JP: エンコーディング:

en: End of file reached, replace from beginning.
ja_JP: ファイルの末尾に達したら、先頭から置換する

en: End of file reached, search from beginning.
ja_JP: ファイルの末尾に達したら、最初から検索する

en: End of selection reached, replace from beginning.
ja_JP: 選択範囲の最後に達したら、最初から置換する

en: End of selection reached, search from beginning.
ja_JP: 選択範囲の最後に達したら、最初から検索する

en: Enter a page number between %d and %d:
ja_JP: ページ番号を %d から %d の間で入力:

en: Ethiopic
ja_JP: エチオピア語

en: Ethiopic Extended
ja_JP: エチオピア拡張

en: Ethiopic Extended-A
ja_JP: エチオピア文字拡張-A

en: Ethiopic Supplement
ja_JP: エチオピア文字追加

en: Every Page
ja_JP: すべてのページ

en: Exclude Filters:
ja_JP: 除外フィルタ:

en: Feldspar
ja_JP: 長石

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ja_JP: ファイル'%s' は既に存在します。上書きしますか?

en: File Encoding:
ja_JP: ファイルのエンコーディング:

en: File Filters:
ja_JP: ファイルフィルタ:

en: File Type Associations
ja_JP: ファイル形式の関連付け

en: File: Chinese to &Japanese Kanji
ja_JP: ファイル: 中国語を日本語漢字(&J)

en: File: Japanese Kanji to Si&mplified Chinese
ja_JP: ファイル: 日本語漢字を簡体字中国語(&M)

en: File: Japanese Kanji to Tr&aditional Chinese
ja_JP: ファイル: 日本語漢字を繁体字中国語(&A)

en: File: Simplified Chinese to &Traditional Chinese
ja_JP: ファイル: 簡体字中国語を繁体字中国語(&T)

en: File: Traditional Chinese to &Simplified Chinese
ja_JP: ファイル: 繁体字中国語を簡体字中国語(&S)

en: Fin&d/Replace in Files...
ja_JP: ファイル内検索/置換&

en: Final Number
ja_JP: 最終数

en: Find
ja_JP: 検索

en: Find &Hex String (Example: BE 00 3A or BE003A)
ja_JP: 16進文字列検索(&H) (例: BE 00 3A or BE003A)

en: Find &Next
ja_JP: 次を検索&

en: Find &Previous
ja_JP: 前を検索&

en: Find Next
ja_JP: 次を検索

en: Find Previous
ja_JP: 前を検索

en: Find a string
ja_JP: 文字列を検索

en: Find next occurrence
ja_JP: 次の箇所を検索

en: Find or replace a string in files
ja_JP: ファイル内文字列の検索/置換

en: Find previous occurrence
ja_JP: 前の箇所を検索

en: Find/Replace In Files
ja_JP: ファイルの検索/置換

en: Find/Replace in Files Results
ja_JP: ファイルの検索/置換結果

en: FireBrick
ja_JP: ファイア・ブリック

en: First Page Only
ja_JP: 最初のページのみ

en: Flash ActionScript
ja_JP: Flash アクションスクリプト

en: FloralWhite
ja_JP: フローラル・ホワイト

en: Font Name:
ja_JP: フォント名:

en: Font Size:
ja_JP: フォントサイズ:

en: Foreground/Text Color
ja_JP: テキストの色/前景

en: ForestGreen
ja_JP: フォレスト・グリーン

en: Format
ja_JP: 書式

en: Format of Date/Time
ja_JP: 日付/時間の書式

en: Found %d file(s) matched the filters...
ja_JP: フィルタに適合するファイル %d が見つかりました

en: Fuchsia
ja_JP: フクシア

en: Fullwidth Characters (with East Asian Ambiguous Width Characters)
ja_JP: 全角文字（幅のあいまいな東アジア文字を含む）

en: Fullwidth Characters (without East Asian Ambiguous Width Characters)
ja_JP: 全角文字（幅のあいまいな東アジア文字は除外）

en: G&o To Position...
ja_JP: 指定位置に移動&

en: Gainsboro
ja_JP: ゲインズボロ

en: General
ja_JP: 一般

en: General Punctuation
ja_JP: 一般的な句読点

en: Geometric Shapes
ja_JP: 幾何学模様

en: Geometric Shapes Extended
ja_JP: 幾何学模様拡張

en: Georgian
ja_JP: グルジア文字

en: Georgian Supplement
ja_JP: グルジア文字追加

en: GhostWhite
ja_JP: ゴースト・ホワイト

en: Glagolitic
ja_JP: グラゴール文字

en: Go To L&eft Brace
ja_JP: 左括弧に移動&

en: Go To Line
ja_JP: 行の移動

en: Go To Next Bookmark
ja_JP: 次のブックマークへ移動&

en: Go To Position
ja_JP: 位置の移動

en: Go To Previous Bookmark
ja_JP: 前のブックマークへ移動&

en: Go To R&ight Brace
ja_JP: 右括弧に移動&

en: Go to begin of document
ja_JP: 文頭に移動

en: Go to begin of document and select
ja_JP: 文頭に移動(選択)

en: Go to begin of line
ja_JP: 行頭に移動

en: Go to begin of line and select
ja_JP: 行頭に移動(選択)

en: Go to end of document
ja_JP: 文末に移動

en: Go to end of document and select
ja_JP: 文末に移動(選択)

en: Go to end of line
ja_JP: 行末に移動

en: Go to end of line and select
ja_JP: 行末に移動(選択)

en: Go to left brace
ja_JP: 左括弧に移動

en: Go to left brace and select
ja_JP: 左括弧に移動(選択)

en: Go to next page
ja_JP: 次のページに移動

en: Go to next page and select
ja_JP: 次のページに移動(選択)

en: Go to next word
ja_JP: 次の単語に移動

en: Go to next word and select
ja_JP: 次の単語に移動(選択)

en: Go to previous page
ja_JP: 前のページに移動

en: Go to previous page and select
ja_JP: 前のページに移動(選択)

en: Go to previous word
ja_JP: 前の単語に移動

en: Go to previous word and select
ja_JP: 前の単語に移動(選択)

en: Go to right brace
ja_JP: 右括弧に移動

en: Go to right brace and select
ja_JP: 右括弧に移動(選択)

en: Go to the next bookmark
ja_JP: 次のブックマークへ移動します

en: Go to the previous bookmark
ja_JP: 前のブックマークへ移動します

en: Go to the specified line
ja_JP: 指定行に移動

en: Go to the specified position
ja_JP: 指定位置に移動

en: Gold
ja_JP: ゴールド

en: GoldenRod
ja_JP: ゴールデン・ロッド

en: Gothic
ja_JP: ゴシック体

en: Goto Page
ja_JP: ページ移動

en: Grantha
ja_JP: グランタ文字

en: Gray
ja_JP: グレイ

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Greek Extended
ja_JP: ギリシャ文字拡張

en: Greek and Coptic
ja_JP: ギリシア文字・コプト文字

en: Green
ja_JP: グリーン

en: GreenYellow
ja_JP: グリーン・イエロー

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja_JP: パンジャブ語

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ja_JP: 半角形/全角形

en: Hangul Compatibility Jamo
ja_JP: ハングル互換字母

en: Hangul Jamo
ja_JP: ハングル字母

en: Hangul Jamo Extended-A
ja_JP: ハングル字母拡張-A

en: Hangul Jamo Extended-B
ja_JP: ハングル字母拡張-B

en: Hangul Syllables
ja_JP: ハングル音節

en: Hanunoo
ja_JP: ハヌノオ文字

en: Has No Unicode BOM (Byte-Order Mark)
ja_JP: Unicode (BOMなし)

en: Has Unicode BOM (Byte-Order Mark)
ja_JP: Unicode (BOM あり)

en: Hatran
ja_JP: ハトラ文字

en: He&x
ja_JP: 16進(&X)

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Hex Mode
ja_JP: 16 進数モード

en: Hex Mode to Text/Column Mode
ja_JP: 16 進数モードから テキスト/列モード

en: High Private Use Surrogates
ja_JP: 上位私用サロゲート

en: High Surrogates
ja_JP: 上位サロゲート

en: Hint:
ja_JP: ヒント:

en: Hiragana
ja_JP: ひらがな

en: HoneyDew
ja_JP: ハニーデュー

en: HotPink
ja_JP: ホット・ピンク

en: IPA Extensions
ja_JP: IPA 拡張

en: Ideographic Description Characters
ja_JP: 漢字構成記述文字

en: If Possible
ja_JP: 可能であれば

en: Imperial Aramaic
ja_JP: アラム文字

en: Include Subdirectories
ja_JP: サブディレクトリを含む

en: Increase Indent
ja_JP: インデントを増加

en: Increase the indent of seleted lines
ja_JP: 選択された行のインデントを増加

en: IndianRed
ja_JP: インディア・ンレッド

en: Indigo
ja_JP: インディゴ

en: Information Window
ja_JP: 情報ウィンドウ

en: Inscriptional Pahlavi
ja_JP: パフラヴィー文字

en: Inscriptional Parthian
ja_JP: パルティア文字

en: Insert &Ordered Sequence...
ja_JP: 順序付きシーケンスを挿入(&O)

en: Insert CR char when pressing Enter key
ja_JP: Enter キーで CR を入力

en: Insert CR&LF chars when pressing Enter key
ja_JP: Enter キーで CR&LF を入力

en: Insert CR/0D (&MAC)
ja_JP: CR/0D (&MAC) を挿入

en: Insert CRLF/0D0A (&DOS)
ja_JP: CRLF/0D0A (&DOS) を挿入

en: Insert Dat&e and Time
ja_JP: 日付と時間を挿入&

en: Insert LF char when pressing Enter key
ja_JP: Enter キーで LFを入力

en: Insert LF/0A (&UNIX)
ja_JP: LF/0A (&UNIX) を挿入

en: Insert Ordered Sequence
ja_JP: 順序付きシーケンスを挿入

en: Insert Space char instead of Tab char
ja_JP: TAB に空白を挿入

en: Insert Ta&b Char
ja_JP: TAB を挿入&

en: Insert a Tab char at current position
ja_JP: 現在位置に TAB を挿入

en: Insert data from the Clipboard
ja_JP: クリップボードからデータを挿入

en: Insert date and time at current position
ja_JP: 現在位置に日付と時間を挿入

en: Insert one NewLine char
ja_JP: 新しい行に挿入

en: Insert one NewLine char without indentation
ja_JP: 字下げなしで新しい行に挿入

en: Insert one Tab char or indent lines
ja_JP: インデント行に TAB を挿入

en: Insert ordered sequence with certain format in specified numbering system
ja_JP: 指定された番号付け方式の書式で順序付けられたシーケンスを挿入します

en: Invalid Unicode Characters
ja_JP: 無効な Unicode 文字

en: Invalid value of "%s"
ja_JP: 値 "%s" は無効です

en: Inver&t Case
ja_JP: 大文字小文字を反転&

en: Invert the case of the selection
ja_JP: 選択範囲の大文字小文字を反転

en: Italic
ja_JP: 斜体

en: Ivory
ja_JP: アイボリー

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Japanese Financial
ja_JP: 日本語大字(数字)

en: Japanese Kanji => Simplified Chinese
ja_JP: 日本語漢字 => 簡体字中国語

en: Japanese Kanji => Traditional Chinese
ja_JP: 日本語漢字 => 繁体字中国語

en: Japanese characters
ja_JP: 日本語文字

en: JavaScript in HTML
ja_JP: JavaScript (HTML内)

en: Javanese
ja_JP: ジャワ文字

en: Kaithi
ja_JP: カイティ文字

en: Kana Supplement
ja_JP: 仮名文字補助

en: Kanbun
ja_JP: 漢文

en: Kangxi Radicals
ja_JP: カンナダ語

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Katakana
ja_JP: カタカナ

en: Katakana Phonetic Extensions
ja_JP: カタカナ表音拡張

en: Kayah Li
ja_JP: カヤー文字

en: Keys
ja_JP: キー

en: Khaki
ja_JP: カーキ

en: Kharoshthi
ja_JP: カローシュティー文字

en: Khmer
ja_JP: クメール語

en: Khmer Symbols
ja_JP: クメール記号

en: Khojki
ja_JP: ホジャ文字

en: Khudawadi
ja_JP: フダーワーディー文字

en: Korean characters
ja_JP: 韓国語文字

en: Landscape
ja_JP: 横長

en: Language of User Interface (must restart wxMEdit)
ja_JP: ユーザインターフェース言語 (wxMEdit の再起動が必要)

en: Lao
ja_JP: ラオス文字

en: Latin Extended Additional
ja_JP: ラテン拡張追加

en: Latin Extended-A
ja_JP: ラテン文字拡張-A

en: Latin Extended-B
ja_JP: ラテン文字拡張-B

en: Latin Extended-C
ja_JP: ラテン文字拡張-C

en: Latin Extended-D
ja_JP: ラテン文字拡張-D

en: Latin Extended-E
ja_JP: ラテン文字拡張-E

en: Latin-1 Supplement
ja_JP: ラテン-1 補助

en: Lavender
ja_JP: ラベンダー

en: LavenderBlush
ja_JP: ラベンダーブラッシュ

en: LawnGreen
ja_JP: ローン・グリーン

en: Left
ja_JP: 左

en: Left margin (mm):
ja_JP: 左側余白 (mm):

en: Left:
ja_JP: 左:

en: LemonChiffon
ja_JP: レモン・シフォン

en: Lepcha
ja_JP: レプチャ文字

en: Letterlike Symbols
ja_JP: 文字種記号

en: License
ja_JP: ライセンス

en: LightBlue
ja_JP: ライト・ブルー

en: LightCoral
ja_JP: ライト・コーラル

en: LightCyan
ja_JP: ライト・シアン

en: LightGoldenRodYellow
ja_JP: ライト・ゴールデンロッド・イエロー

en: LightGreen
ja_JP: ライト・グリーン

en: LightGrey
ja_JP: ライト・グレイ

en: LightPink
ja_JP: ライト・ピンク

en: LightSalmon
ja_JP: ライト・サーモン

en: LightSeaGreen
ja_JP: ライト・シーグリーン

en: LightSkyBlue
ja_JP: ライト・スカイブルー

en: LightSlateBlue
ja_JP: ライト・スレートブルー

en: LightSlateGray
ja_JP: ライト・スレートグレイ

en: LightSteelBlue
ja_JP: ライト・スチールブルー

en: LightYellow
ja_JP: ライト・イエロー

en: Limbu
ja_JP: リンブ文字

en: Lime
ja_JP: ライム

en: LimeGreen
ja_JP: ライム・グリーン

en: Line Number: (you can input HexNumber: 0xNNN)
ja_JP: 行番号: (16進数の入力可: 0xNNN)

en: Line Spacing:
ja_JP: 行間隔:

en: Line(%d):
ja_JP: 行(%d):

en: LineNumber
ja_JP: 行番号

en: Linear A
ja_JP: 線文字-A

en: Linear B Ideograms
ja_JP: 線文字 B 表意文字

en: Linear B Syllabary
ja_JP: 線文字 B 音節文字

en: Linen
ja_JP: リネン

en: Lines
ja_JP: 行

en: Lisu
ja_JP: リス文字

en: Ln:
ja_JP: 行:

en: Low Surrogates
ja_JP: 下位サロゲート

en: Lowercas&e
ja_JP: 小文字(&E)

en: Lycian
ja_JP: リキア文字

en: Lydian
ja_JP: リディア文字

en: Magenta
ja_JP: マゼンタ

en: Mahajani
ja_JP: マハージャニー文字

en: Mahjong Tiles
ja_JP: 麻雀牌

en: Malayalam
ja_JP: マラヤーラム文字

en: Mandaic
ja_JP: マンダ文字

en: Manichaean
ja_JP: マニ文字

en: Mark Active Line
ja_JP: アクティブ行にマーク

en: Mark Brace Pair
ja_JP: 括弧のペアにマーク

en: Mark the BracePair under the caret
ja_JP: キャレット以下の括弧のペアにマーク

en: Mark the current line
ja_JP: 現在の行にマーク

en: Maroon
ja_JP: マルーン

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ja_JP: 数学用英数字記号

en: Mathematical Operators
ja_JP: 数学記号

en: Max file size to load as a text file
ja_JP: テキストファイルとして読み込む最大サイズ

en: Max file size to load whole file into memory
ja_JP: ファイル全体をメモリに読み込む時の最大サイズ

en: Max line length before Line-Wrap (must restart wxMEdit)
ja_JP: 行折り返しの最大長 (wxMEdit の再起動が必要)

en: MediumAquaMarine
ja_JP: ミディアム・アクアマリン

en: MediumBlue
ja_JP: ミディアム・ブルー

en: MediumOrchid
ja_JP: ミディアム・オーキッド

en: MediumPurple
ja_JP: ミディアム・パープル

en: MediumSeaGreen
ja_JP: ミディアム・シーグリーン

en: MediumSlateBlue
ja_JP: ミディアム・スレートブルー

en: MediumSpringGreen
ja_JP: ミディアム・スプリング・グリーン

en: MediumTurquoise
ja_JP: ミディアム・ターコイズ

en: MediumVioletRed
ja_JP: ミディアム・バイオレッド・レッド

en: Meetei Mayek
ja_JP: マニプリ文字

en: Meetei Mayek Extensions
ja_JP: マニプリ文字拡張

en: Mende Kikakui
ja_JP: メンデ文字

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Meroitic Cursive
ja_JP: メロエ草書体

en: Meroitic Hieroglyphs
ja_JP: メロエ記念碑書体

en: Miao
ja_JP: ポラード文字

en: MidnightBlue
ja_JP: ミッドナイト・ブルー

en: MintCream
ja_JP: ミント・クリーム

en: Misc
ja_JP: その他

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ja_JP: その他の数学記号-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ja_JP: その他の数学記号-B

en: Miscellaneous Symbols
ja_JP: その他の記号

en: Miscellaneous Symbols And Pictographs
ja_JP: その他の記号・絵文字

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ja_JP: その他の記号と矢印

en: Miscellaneous Technical
ja_JP: その他の技術用記号

en: MistyRose
ja_JP: ミスティ・ローズ

en: Moccasin
ja_JP: モカシン

en: Modi
ja_JP: モーディー文字

en: Modifier Tone Letters
ja_JP: 声調修飾文字

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Move caret down one line
ja_JP: キャレットを一つ下の行に移動

en: Move caret down one line and select
ja_JP: キャレットを一つ下の行に移動(選択)

en: Move caret left one char
ja_JP: キャレットを一文字左に移動

en: Move caret left one char and select
ja_JP: キャレットを一文字左に移動（選択）

en: Move caret right one char
ja_JP: キャレットを一文字右に移動

en: Move caret right one char and select
ja_JP: キャレットを一文字右に移動（選択）

en: Move caret up one line
ja_JP: キャレットを一行上に移動

en: Move caret up one line and select
ja_JP: キャレットを一行上に移動（選択）

en: Mro
ja_JP: ムロ文字

en: Multani
ja_JP: ムルタン語

en: Musical Symbols
ja_JP: 音楽記号

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー語

en: Myanmar Extended-A
ja_JP: ミャンマー文字拡張-A

en: Myanmar Extended-B
ja_JP: ミャンマー文字拡張-B

en: NKo
ja_JP: NKo(ンコ)文字

en: Nabataean
ja_JP: ナバテア文字

en: NavajoWhite
ja_JP: ナバホ・ホワイト

en: Navy
ja_JP: ネイビー

en: Never
ja_JP: 扱わない

en: New Encoding:
ja_JP: 新規エンコーディング:

en: New File
ja_JP: 新規ファイル

en: New Key:
ja_JP: 新規キー:

en: New Tai Lue
ja_JP: 新タイ・ルー文字

en: NewLine Char (File Format):
ja_JP: 改行文字 (ファイル形式):

en: NewLine Chars To WordWraps
ja_JP: 改行文字を折り返しに変換

en: No Line Wrap
ja_JP: 折り返さない

en: NoName%d
ja_JP: 無題 %d

en: None
ja_JP: なし

en: Nordic
ja_JP: 北欧語

en: North European
ja_JP: 北ヨーロッパ

en: Note: This numbering system can only represent the range of 1-%d.
ja_JP: 備考: この番号付け方法は、1-%d の範囲内でのみ有効です.

en: Number
ja_JP: 数値

en: Number Forms
ja_JP: 数字

en: Numbers out of range will be represent in Latin numbering system with grouping separator.
ja_JP: 範囲外の数字はグループ区切り記号で、ラテン番号付け方法により表現されます.

en: Oc&t
ja_JP: 8 進(&T)

en: Offset(%s):
ja_JP: オフセット(%s):

en: Ogham
ja_JP: オガム文字

en: Ol Chiki
ja_JP: オル・チキ文字

en: Old Hungarian
ja_JP: 旧ハンガリー

en: Old Italic
ja_JP: オールドイタリック体

en: Old North Arabian
ja_JP: 古代北アラビア文字

en: Old Permic
ja_JP: 古ペルム文字

en: Old Persian
ja_JP: 古代ペルシャ語

en: Old South Arabian
ja_JP: 南アラビア文字

en: Old Turkic
ja_JP: 突厥文字

en: OldLace
ja_JP: オールド・レース

en: Olive
ja_JP: オリーブ

en: OliveDrab
ja_JP: オリーブ・ドラブ

en: Open File
ja_JP: ファイルを開く...

en: Open an existing file
ja_JP: 既存ファイルを開く

en: Opened Files in Editor
ja_JP: エディタで開かれたファイル

en: Optical Character Recognition
ja_JP: 光学式文字認識

en: Options
ja_JP: オプション

en: Orange
ja_JP: オレンジ

en: OrangeRed
ja_JP: オレンジ・レッド

en: Orchid
ja_JP: オーキッド

en: Orientation
ja_JP: 方向

en: Oriya
ja_JP: オリヤー文字

en: Ornamental Dingbats
ja_JP: 装飾用絵記号

en: Osmanya
ja_JP: オスマン文字

en: Other
ja_JP: その他

en: Other Color
ja_JP: その他の色

en: Overwrite data from the Clipboard
ja_JP: クリップボードからデータを上書き

en: P&refix:
ja_JP: 接頭語(&R):

en: Page %d of %d
ja_JP: ページ %d / %d

en: Page Footer
ja_JP: ページフッタ

en: Page Header
ja_JP: ページヘッダ

en: Page Set&up...
ja_JP: ページ設定(&U)

en: Page Setup
ja_JP: ページ設定

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pahawh Hmong
ja_JP: パハウ・フモン文字

en: PaleGoldenRod
ja_JP: パール・ゴールデン・ロッド

en: PaleGreen
ja_JP: パール・グリーン

en: PaleTurquoise
ja_JP: パール・ターコイズ

en: PaleVioletRed
ja_JP: パール・バイオレッド・レッド

en: Palmyrene
ja_JP: パルミラ文字

en: PapayaWhip
ja_JP: パパイヤ・ホイップ

en: Paper Size
ja_JP: 印紙サイズ

en: Paper size
ja_JP: 印紙サイズ

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Paste in each line of column selection
ja_JP: 選択した列を各行に貼り付け

en: Paste text from clipboard when pressing middle mouse button
ja_JP: マウス中ボタンクリックで、クリップボードのテキストを貼り付ける

en: Paste with Over&writing
ja_JP: 上書き貼り付け(&W)

en: Patch submitter for wxMEdit/MadEdit
ja_JP: wxMEdit / MadEdit のパッチ投稿者

en: Pau Cin Hau
ja_JP: パウ・チン・ハウ文字

en: PeachPuff
ja_JP: ピーチ・パフ

en: Perso-Arabic
ja_JP: Perso-アラビア語

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Phags-pa
ja_JP: パスパ文字

en: Phaistos Disc
ja_JP: ファイストス円盤文字

en: Phoenician
ja_JP: フェニキア語

en: Phonetic Extensions
ja_JP: 音声記号

en: Phonetic Extensions Supplement
ja_JP: 音声記号の追加

en: Pink
ja_JP: ピンク

en: Place configuration files into application data directory of current user (%APPDATA%\wxmedit) rather than wxMEdit executable directory
ja_JP: 現在のユーザ アプリケーション データ ディレクトリ（%APPDATA%\wxmedit） に 構成ファイル を配置

en: Plain Text
ja_JP: プレーンテキスト

en: Playing Cards
ja_JP: トランプ

en: Please wait while printing
ja_JP: 印刷しています..少々お待ちください

en: Plum
ja_JP: プラム

en: Po&stfix:
ja_JP: 接尾語(&S):

en: Portrait
ja_JP: ポートレイト

en: Position: (you can input HexNumber: 0xNNN)
ja_JP: 位置: (16進数入力可: 0xNNN)

en: PostScript file
ja_JP: PostScript ファイル

en: PowderBlue
ja_JP: パウダー・ブルー

en: Predefined File Types:
ja_JP: 定義済みのファイル形式:

en: Press Enter to Insert NewLine Char:
ja_JP: Enter で挿入する改行記号:

en: Press OK to view the license online version.
ja_JP: OK を押すと、オンライン版ライセンスを表示.

en: Press OK to visit our HomePage.
ja_JP: OK でホームページに移動します

en: Preview of First 10000 Lines
ja_JP: 最初の 10000 行をプレビュー

en: Preview the result of printing
ja_JP: 印刷結果をプレビュー

en: Previewing
ja_JP: プレビュー

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Print Bookmark
ja_JP: ブックマークを印刷

en: Print End of Line
ja_JP: EOFを印刷

en: Print Line Number
ja_JP: 行番号を印刷

en: Print Offset Header
ja_JP: 印刷ヘッダのオフセット

en: Print Page Footer
ja_JP: ページフッタを印刷

en: Print Page Header
ja_JP: ページヘッダを印刷

en: Print Previe&w...
ja_JP: 印刷プレビュー(&W)

en: Print Range
ja_JP: 印刷範囲

en: Print Setup
ja_JP: 印刷設定

en: Print Space Char
ja_JP: 空白文字を印刷

en: Print Syntax Highlighter
ja_JP: 構文強調を印刷

en: Print Tab Char
ja_JP: TAB 文字を印刷

en: Print in colour
ja_JP: カラーで印刷

en: Print spooling
ja_JP: スプーリング印刷

en: Print the file
ja_JP: このファイルを印刷

en: Print to File
ja_JP: ファイルを印刷

en: Printer
ja_JP: プリンタ

en: Printer command:
ja_JP: プリンタコマンド:

en: Printer options
ja_JP: プリンタオプション

en: Printer options:
ja_JP: プリンタオプション:

en: Printer...
ja_JP: プリンタ...

en: Printer:
ja_JP: プリンタ:

en: Printing
ja_JP: 印刷

en: Printing
ja_JP: 印刷

en: Private Use Area
ja_JP: 私用領域

en: Processing %d of %d files...
ja_JP: ファイル%d から %d まで処理されます...

en: Psalter Pahlavi
ja_JP: 詩編用パフラヴィー文字

en: Purge Histories
ja_JP: 履歴をクリア

en: Purple
ja_JP: パープル

en: Quit wxMEdit
ja_JP: wxMEdit を終了

en: ReadOnly
ja_JP: 読み取り専用

en: Recent &Encodings
ja_JP: 最近使用したエンコーディング(&E)

en: Recent &Files
ja_JP: 最近使用したファイル(&F)

en: Recent &Replaced Texts
ja_JP: 最近置換した文字列(&R)

en: Recent &Searched Texts
ja_JP: 最近検索した文字列(&S)

en: Recent Files
ja_JP: 最近使用したファイル

en: Recent Fon&ts
ja_JP: 最近使用したフォント(&T)

en: Recent Searched &Directories
ja_JP: 最近検索したディレクトリ(&D)

en: Recent Searched E&xclude Filters
ja_JP: 最近検索した除外フィルター(&X)

en: Recent Searched File Fi&lters
ja_JP: 最近検索したファイル フィルター(&L)

en: Record caret movements in undo list
ja_JP: キャレットの動きをアンドゥリストに記録

en: Red
ja_JP: レッド

en: Redo
ja_JP: やり直し

en: Redo the previously undone action
ja_JP: 直前の元に戻した動作をやり直す

en: Rejang
ja_JP: レジャン語

en: Reload files previously open on startup
ja_JP: 起動時に、前回開いていたファイルを再読み込み

en: Reload the file
ja_JP: このファイルを再読み込み

en: Remove ->
ja_JP: 除去 ->

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Replace &All
ja_JP: すべて置換(&A)

en: Replace a string
ja_JP: 置換文字列

en: Reset all keys to default (must restart wxMEdit)
ja_JP: すべてのキーを初期値にリセット (wxMEdit の再起動が必要)

en: Restore previous caret position when files are opened
ja_JP: ファイルを開いた時に、前回のキャレット位置を復元

en: Right
ja_JP: 右

en: Right margin (mm):
ja_JP: 右側余白 (mm):

en: Right:
ja_JP: 右:

en: RosyBrown
ja_JP: ロージー・ブラウン

en: RoyalBlue
ja_JP: ロイヤル・ブルー

en: Rumi Numeral Symbols
ja_JP: ルーミー数字

en: Runic
ja_JP: ルーン文字

en: Sa&ve All
ja_JP: すべて保存&

en: SaddleBrown
ja_JP: サドル・ブラウン

en: Salmon
ja_JP: サーモン

en: Samaritan
ja_JP: サマリア文字

en: SandyBrown
ja_JP: サンディ・ブラウン

en: Saurashtra
ja_JP: サウラーシュトラ文字

en: Save &As...
ja_JP: 名前をつけて保存(&A)...

en: Save All Files
ja_JP: すべてのファイルを保存

en: Save File
ja_JP: ファイルを保存

en: Save File As
ja_JP: ファイルを保存...

en: Save all files
ja_JP: すべてのファイルを保存

en: Save the file
ja_JP: このファイルを保存

en: Save the file with a new name
ja_JP: ファイルを別名で保存...

en: Scheme:
ja_JP: スキーム:

en: Scroll text down one line
ja_JP: テキストの 一行下にスクロール

en: Scroll text down one page
ja_JP: テキストの 1 ページ下にスクロール

en: Scroll text left
ja_JP: テキストの左にスクロール

en: Scroll text right
ja_JP: テキストの右にスクロール

en: Scroll text up one line
ja_JP: テキストの 一行上にスクロール

en: Scroll text up one page
ja_JP: テキストの 1 ページ上にスクロール

en: SeaGreen
ja_JP: シーグリーン

en: SeaShell
ja_JP: シーシェル

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search In &Selection
ja_JP: 選択範囲内を検索(&S)

en: SelSize:
ja_JP: セルのサイズ:

en: Select &All
ja_JP: すべて選択&

en: Select all data
ja_JP: すべてのデータを選択

en: Select histories to purge
ja_JP: 選択された履歴をクリア

en: Selected Directory:
ja_JP: ディレクトリを選択:

en: Sequence
ja_JP: シーケンス

en: Set Font...
ja_JP: フォント設定

en: Set column of Tab char
ja_JP: 列と TAB 文字を設定

en: Set font point-size
ja_JP: フォントのサイズ設定(ポイント)

en: Set line spacing
ja_JP: 行間隔の設定

en: Set the sort options
ja_JP: ソートオプションの設定

en: Set/Unset the font with Fixed Width
ja_JP: フォントの固定幅の設定/解除

en: Setup the pages for printing
ja_JP: 印刷の為のページ設定

en: Setup...
ja_JP: 設定...

en: Sharada
ja_JP: シャラダ文字

en: Shavian
ja_JP: シェイヴィアン文字

en: Shorthand Format Controls
ja_JP: 速記書式制御記号

en: Show End Of Line
ja_JP: EOLを表示

en: Show Space Char
ja_JP: 空白文字を表示

en: Show Tab Char
ja_JP: TAB 文字を表示

en: Show about dialog
ja_JP: 情報ダイアログを表示

en: Show or hide the results of find or replace a string in files
ja_JP: ファイルの文字列検索/置換 の結果を表示/隠す

en: Show the Key in Menu
ja_JP: メニューにキーを表示

en: Show the sign of EndOfLine
ja_JP: EOL記号を表示

en: Show the sign of Space char
ja_JP: 空白文字を記号で表示

en: Show the sign of Tab char
ja_JP: TAB 文字記号を表示

en: Siddham
ja_JP: 梵字

en: Sienna
ja_JP: シエナ

en: Silver
ja_JP: シルバー

en: Simplified Chinese => Traditional Chinese
ja_JP: 簡体字中国語 => 繁体字中国語

en: Single Instance (must restart wxMEdit)
ja_JP: 複数起動を禁止 (wxMEdit の再起動が必要)

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Sinhala Archaic Numbers
ja_JP: 旧シンハラ数字

en: SkyBlue
ja_JP: スカイブルー

en: SlateBlue
ja_JP: スレート・ブルー

en: SlateGray
ja_JP: スレート・グレイ

en: Small Form Variants
ja_JP: 小字形変種

en: Snow
ja_JP: スノウ

en: Sora Sompeng
ja_JP: ソラ・ソンペン文字

en: Sort &Options...
ja_JP: ソートの設定(&O)

en: Sort Lines (&Ascending)
ja_JP: 行のソート - 昇順(&A)

en: Sort Lines (&Descending)
ja_JP: 行のソート - 降順(&D)

en: Sort Lines (A&scending, CaseSensitive)
ja_JP: 行のソート - 昇順 + 大小文字を区別(&S)

en: Sort Lines (D&escending, CaseSensitive)
ja_JP: 行のソート - 降順 + 大小文字を区別(&E)

en: Sort Lines by &Current Options
ja_JP: 行のソート - 現在のオプション(&C)

en: Sort Options
ja_JP: ソートオプション

en: Sort Order
ja_JP: ソート順序

en: Sort lines in ascending order and with case-sensitive
ja_JP: 昇順で、大文字小文字を区別して行をソート

en: Sort lines in descending order and with case-sensitive
ja_JP: 降順で、大文字小文字を区別して行をソート

en: Sort the selected or all lines by using current options
ja_JP: 選択されたすべての行に対して、現在のオプションでソート

en: Sort the selected or all lines in ascending order
ja_JP: 選択されたすべての行に対して、昇順でソート

en: Sort the selected or all lines in descending order
ja_JP: 選択されたすべての行に対して、降順でソート

en: South European
ja_JP: 南ヨーロッパ

en: South-Eastern European
ja_JP: 東南ヨーロッパ

en: Southeast Asian
ja_JP: 東南アジア

en: Space
ja_JP: 空白

en: Space Characters
ja_JP: 空白文字

en: Space Chars To Tab Chars
ja_JP: 空白文字をタブ文字

en: Spacing Modifier Letters
ja_JP: 前進を伴う修飾文字

en: SpecialWord
ja_JP: 特殊語

en: Specials
ja_JP: 特殊用途文字

en: SpringGreen
ja_JP: スプリング・グリーン

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: SteelBlue
ja_JP: スチール・ブルー

en: Step
ja_JP: ステップ

en: String
ja_JP: 文字列

en: Sundanese
ja_JP: スンダ語

en: Sundanese Supplement
ja_JP: スンダ文字補助

en: Superscripts and Subscripts
ja_JP: 上付き下付き文字

en: Supplemental Arrows-A
ja_JP: 補助矢印-A

en: Supplemental Arrows-B
ja_JP: 補助矢印-B

en: Supplemental Arrows-C
ja_JP: 補助矢印-C

en: Supplemental Mathematical Operators
ja_JP: 追加句読点

en: Supplemental Punctuation
ja_JP: 補助句読点

en: Supplemental Symbols and Pictographs
ja_JP: 補足記号と絵文字

en: Supplementary Private Use Area-A
ja_JP: 補助私用領域-A

en: Supplementary Private Use Area-B
ja_JP: 補助私用領域-B

en: Sutton SignWriting
ja_JP: Sutton 手話文字

en: Switch to the previous active window
ja_JP: 前のアクティブウィンドウに切替

en: Syloti Nagri
ja_JP: シロティ・ナグリ文字

en: Syntax Highlighting Settings
ja_JP: 構文強調設定

en: Syntax Type:
ja_JP: 現在の構文:

en: Syriac
ja_JP: シリア語

en: System Default
ja_JP: システムデフォルト

en: Tab Chars To Space Chars
ja_JP: タブ文字を空白文字

en: Tab Column:
ja_JP: 列のタブ:

en: Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Tagbanwa
ja_JP: タグバンワ文字

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tai Le
ja_JP: タイレ文字

en: Tai Tham
ja_JP: ラーンナー文字

en: Tai Viet
ja_JP: タイ・ヴェト文字

en: Tai Xuan Jing Symbols
ja_JP: 太玄経記号

en: Takri
ja_JP: タクリ文字

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Tamil Digits
ja_JP: タミル語数字

en: Tan
ja_JP: タン

en: Teal
ja_JP: ティール

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Mode
ja_JP: テキストモード

en: Thaana
ja_JP: ターナ文字

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: The Parent Directory of this file does not exist:
ja_JP: このファイルの親ディレクトリが存在しません:

en: The format of '%s' is invalid.
ja_JP: この形式 '%s' は無効です

en: The input string is not a valid Hex-String:
ja_JP: 入力された文字列は有効な16進文字列ではありません:

en: The selected directory does not exist.
ja_JP: 選択されたディレクトリは存在しません

en: The value of 'From' is incorrect.
ja_JP: 'From' の値に誤りがあります

en: The value of 'To' is incorrect.
ja_JP: 'To' の値に誤りがあります

en: There was a problem previewing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
ja_JP: プレビューに不具合がありました.
    現在のプリンタ設定をもう一度確認してください

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
ja_JP: 印刷に不具合がありました.
    現在のプリンタ設定をもう一度確認してください

en: This file does not exist:
ja_JP: このファイルは存在しません:

en: This file has been changed by another application.
ja_JP: このファイルは、他のアプリケーションによって変更されています

en: This is a Directory:
ja_JP: これはディレクトリです:

en: This key is assigned to [%s]
ja_JP: キーを割り当て [%s]

en: This key is not assigned
ja_JP: このキーは割り当てられていません

en: Thistle
ja_JP: シスル

en: Tibetan
ja_JP: チベット語

en: Tifinagh
ja_JP: ティフナグ文字

en: Tirhuta
ja_JP: ティルフータ文字

en: To &Fullwidth
ja_JP: 全角に変換(&F)

en: To Fullwidth by Options...
ja_JP: 全角オプション

en: To H&alfwidth
ja_JP: 半角に変換(&A)

en: To Halfwidth by Options...
ja_JP: 半角オプション

en: To L&owerCase
ja_JP: 小文字に変換&

en: To U&pperCase
ja_JP: 大文字に変換&

en: Toggle Bookmark
ja_JP: ブックマークの切替

en: Toggle Insert/Overwrite Mode
ja_JP: 挿入/上書きモードの切替

en: Toggle bookmark at current line
ja_JP: 現在の行でブックマークを切替

en: Tomato
ja_JP: トマト

en: Top margin (mm):
ja_JP: 上側の余白 (mm):

en: Traditional Chinese => Simplified Chinese
ja_JP: 繁体字中国語 => 簡体字中国語

en: Translator for German
ja_JP: ドイツ語翻訳

en: Translator for Italian
ja_JP: イタリア語翻訳

en: Translator for Japanese
ja_JP: 日本語翻訳

en: Translator for Polish
ja_JP: ポーランド語翻訳

en: Translator for Russian
ja_JP: ロシア語翻訳

en: Translator for Spanish
ja_JP: スペイン語翻訳

en: Translator for Traditional Chinese
ja_JP: 繁体字中国語翻訳

en: Transport And Map Symbols
ja_JP: 交通・地図記号

en: Treat clipboard text as Hex String when pasting in hex area:
ja_JP: 16進数領域に貼り付ける際に16進数としてクリップボード文字を扱う：

en: Tri&m Trailing Spaces
ja_JP: 連続する空白を削除(&M)

en: Trim trailing spaces at the end of lines
ja_JP: 末尾行の連続空白を削除

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turquoise
ja_JP: ターコイズ

en: UNIX Configuration
ja_JP: UNIX コンフィグレーション

en: UNIX Shell Script
ja_JP: UNIX シェルスクリプト

en: Ugaritic
ja_JP: ウガリット語

en: Uncomment
ja_JP: コメント解除

en: Uncomment the selected lines
ja_JP: 選択された行のコメントアウトを解除

en: Underline
ja_JP: 下線

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Undo the last action
ja_JP: 最後の操作を元に戻す

en: Unicode/Chinese Simplified
ja_JP: Unicode/簡体字中国語

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ja_JP: 統合カナダ先住民文字

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ja_JP: 統合カナダ先住民音節拡張

en: Use &Grouping Separator
ja_JP: グループ区切り記号を使用(&G)

en: Use English instead of current locale
ja_JP: 現在の locale の代わりに英語を使用

en: Use Regular E&xpressions
ja_JP: 正規表現を使用(&X)

en: Use this encoding to create new file or when wxMEdit cannot determine the encoding of old file
ja_JP: エンコード設定なしで新規ファイルを作成した場合は、前回のエンコードが使用されます。

en: Vai
ja_JP: ヴァイ文字

en: Variation Selectors
ja_JP: 異体字セレクタ

en: Variation Selectors Supplement
ja_JP: 異体字セレクタ補助

en: Vedic Extensions
ja_JP: ヴェーダ文字拡張

en: Vertical Forms
ja_JP: 垂直フォーム

en: Violet
ja_JP: バイオレット

en: VioletRed
ja_JP: バイオレット・レッド

en: Warang Citi
ja_JP: ワラング・クシティ文字

en: Western European
ja_JP: 西ヨーロッパ言語

en: Western European with Euro
ja_JP: 西ヨーロッパ言語 - ユーロ

en: Wheat
ja_JP: ウィート

en: White
ja_JP: ホワイト

en: WhiteSmoke
ja_JP: ホワイト・スモーク

en: Windows Arabic
ja_JP: Windows アラビア語

en: Windows Baltic
ja_JP: Windows バルト言語

en: Windows Central European
ja_JP: Windows 中央ヨーロッパ言語

en: Windows Chinese Simplified
ja_JP: Windows 簡体中国語

en: Windows Chinese Traditional
ja_JP: Windows 繁体中国語

en: Windows Cyrillic
ja_JP: Windows キリル言語

en: Windows Greek
ja_JP: Windows ギリシャ語

en: Windows Hebrew
ja_JP: Windows ヘブライ語

en: Windows Japanese
ja_JP: Windows 日本語

en: Windows Korean
ja_JP: Windows 韓国語

en: Windows Registry File
ja_JP: Windows レジストリファイル

en: Windows Thai
ja_JP: Windows タイ語

en: Windows Turkish
ja_JP: Windows トルコ語

en: Windows Vietnamese
ja_JP: Windows ベトナム語

en: Windows Western European
ja_JP: Windows 西ヨーロッパ言語

en: Windows/DOS OEM
ja_JP: Windows /DOS OEM

en: Windows/DOS OEM - Cyrillic
ja_JP: Windows/DOS OEM - キリル文字

en: Windows/DOS OEM - Latin 1
ja_JP: Windows/DOS OEM - ラテン語 1

en: Windows/DOS OEM - Latin 2
ja_JP: Windows/DOS OEM - ラテン語 2

en: Word Count
ja_JP: 単語数

en: Word Count (Selected Text)
ja_JP: 単語数 (選択テキスト)

en: WordWraps To NewLine Chars
ja_JP: 折り返しを改行文字に変換

en: Words
ja_JP: 単語

en: Wrap By &Window
ja_JP: ウィンドウの右端で折り返す&

en: Wrap By Column
ja_JP: 列幅で折り返す

en: Wrap Lines by Max Columns
ja_JP: 列幅で折り返す

en: Wrap Lines by Window
ja_JP: ウィンドウ幅で折り返す

en: Wrap aroun&d
ja_JP: 折り返す(&D)

en: Wrap the lines by the specified Max Columns
ja_JP: 最大列を指定して折り返す

en: Wrap the lines by the window width
ja_JP: 行折り返しのウィンドウ幅

en: Wrong Input
ja_JP: 入力の誤り

en: Yellow
ja_JP: イエロー

en: YellowGreen
ja_JP: イエローグリーン

en: Yi Radicals
ja_JP: イ文字部首

en: Yi Syllables
ja_JP: イ音節文字

en: Yijing Hexagram Symbols
ja_JP: 易経記号

en: You cannot modify the scheme with * sign.
ja_JP: 記号 * が付いたスキームは変更不可

en: [%A] Full weekday name
ja_JP: [%A] すべての平日の名前

en: [%B] Full month name
ja_JP: [%B] すべての月の名前

en: [%H] Hour in 24-hour format (00 - 23)
ja_JP: [%H] 時間を 24 時間形式で表記 (00 - 23)

en: [%I] Hour in 12-hour format (01 - 12)
ja_JP: [%I] 時間を 12 時間形式で表記 (01 - 12)

en: [%M] Minute as decimal number (00 - 59)
ja_JP: [%M] 分を10進数で表記 (00 - 59)

en: [%S] Second as decimal number (00 - 59)
ja_JP: [%S] 秒を10進数で表記 (00 - 59)

en: [%U] Week of year as decimal number, with Sunday as first day of week (00 - 53)
ja_JP: [%U] 週の最初を日曜日として、年の週を10進数で表記 (00 - 53)

en: [%W] Week of year as decimal number, with Monday as first day of week (00 - 53)
ja_JP: [%W] 週の最初を月曜日として、年の週を10進数で表記 (00 - 53)

en: [%X] Time representation for current locale
ja_JP: [%X] 現在の locale の時間表記

en: [%Y] Year with century, as decimal number
ja_JP: [%Y] 年を世紀で、10進数で表記

en: [%Z] Time-zone abbreviation
ja_JP: [%Z] タイムゾーン 省略形

en: [%a, %d %b %Y %H:%M:%S %z] RFC822 timestamp
ja_JP: [%a, %d %b %Y %H:%M:%S %z] RFC822 タイムスタンプ

en: [%a] Abbreviated weekday name
ja_JP: [%a] 平日の名前の省略形

en: [%b] Abbreviated month name
ja_JP: [%b] 月の名前の省略形

en: [%c] Date and time representation appropriate for locale
ja_JP: [%c] locale に合わせて適切な日時の表記

en: [%d] &Date
ja_JP: [%d] 日付(&D)

en: [%d] Day of month as decimal number (01 - 31)
ja_JP: [%d] 月の日を10進数で表記 (01 - 31)

en: [%f] &File Name
ja_JP: [%f] ファイル名(&F)

en: [%j] Day of year as decimal number (001 - 366)
ja_JP: [%j] 年の日を10進数で表記 (001 - 366)

en: [%m] Month as decimal number (01 - 12)
ja_JP: [%m] 月を10進数で表記 (01 - 12)

en: [%n] Page &Number
ja_JP: [%n] ページ番号(&P)

en: [%p] &Path Name
ja_JP: [%p] パス名(&P)

en: [%p] Current locale's A.M./P.M. indicator for 12-hour clock
ja_JP: [%p] 現在の locale A.M./P.M. 12 時間表記

en: [%s] Total Page&s
ja_JP: [%s] 合計ページ(&T)

en: [%t] &Time
ja_JP: [%t] 時間(&T)

en: [%w] Weekday as decimal number (0 - 6; Sunday is 0)
ja_JP: [%w] 週を10進数で表記 (0 - 6; 日曜 = 0)

en: [%x] Date representation for current locale
ja_JP: [%x] 現在の locale での日付の表記

en: [%y] Year without century, as decimal number (00 - 99)
ja_JP: [%y] 世紀を除いて10進数で年を表記 (00 - 99)

en: [%z] Time-zone name
ja_JP: [%z] タイムゾーンの名前

en: [EMPTY]
ja_JP: [ 空 ]

en: [other]
ja_JP: [その他]

en: diff/patch
ja_JP: 差分/パッチ

en: every day
ja_JP: 毎日

en: every month
ja_JP: 毎月

en: every week
ja_JP: 毎週

en: never
ja_JP: なし

en: other characters
ja_JP: その他の文字

en: when pressing Ctrl key
ja_JP: Ctrl キーが押されている時のみ

en: wxMEdit %s is available. 
    Click OK to open the download page.
ja_JP: wxMEdit %s が利用可能です. 
    OK をクリックでダウンロードページを開きます.

en: wxMEdit - New version available
ja_JP: wxMEdit - 新しいバージョンが利用可能です

en: wxMEdit Print Preview
ja_JP: wxMEdit 印刷プレビュー

en: wxMEdit Printout
ja_JP: wxMEdit プリントアウト

en: wxMEdit Syntax
ja_JP: wxMEdit 構文

en: wxMEdit is already the newest version.
ja_JP: wxMEdit の最新版を現在使用中です

en: wxMEdit, a cross-platform Text/Hex Editor
ja_JP: wxMEdit, クロスプラットフォームのテキスト/Hex エディタ

en: x86 Assembly
ja_JP: x86 アセンブリ
