wxMEdit 3.1 - en to pl_PL translation catalogue (941 entries)

en: %d results
pl_PL: %d wyników

en: %d string(s) were replaced.
pl_PL: %d ciąg(i) zostały zastąpione.

en: &About wxMEdit...
pl_PL: &O wxMedit

en: &Ascending
pl_PL: &Rosnąco

en: &Cancel
pl_PL: &Anuluj

en: &Case Sensitive
pl_PL: &Wielkie litery

en: &Check for updates...
pl_PL: Sprawdź aktualizacje ...

en: &Close
pl_PL: &Zamknij

en: &Close File
pl_PL: Za&Mknij plik

en: &Column Mode
pl_PL: Tryb &Kolumnowy

en: &Comment
pl_PL: &Komentarz

en: &Copy
pl_PL: &Kopiuj

en: &Decrease Indent
pl_PL: Z&mniejsz wcięcie

en: &Delete
pl_PL: &Usuń

en: &Descending
pl_PL: &Malejąco

en: &Display Line Number
pl_PL: Pokaż &numery linii

en: &Edit
pl_PL: &Edycja

en: &Enable Replace
pl_PL: &Włacz zamianę

en: &File
pl_PL: &Plik

en: &File Type Associations...
pl_PL: &Skojarz typ pliku

en: &Find
pl_PL: &Znajdź

en: &Find...
pl_PL: &Znajdź

en: &Fixed Width Mode
pl_PL: Czcionki ze stała szerokością

en: &Go To Line...
pl_PL: Idź &do linii

en: &Goto...
pl_PL: &Idź do

en: &Help
pl_PL: &Pomoc

en: &Hex Mode
pl_PL: Tryb &heksadecymalny

en: &Increase Indent
pl_PL: Zwiększ wc&ięcie

en: &List the First Found Item Only
pl_PL: Tylko pierwszy znaleziony element na liście

en: &Load
pl_PL: &Wczytaj

en: &Move Focus to Editor Window
pl_PL: Przenieś fokus do okna edytora

en: &New File
pl_PL: &Nowy plik

en: &Next Window
pl_PL: &Następne okno

en: &No Wrap
pl_PL: Bez zawijania

en: &Numeric Sort
pl_PL: porządek numeryczny

en: &Open File...
pl_PL: &Otwórz plik

en: &Options...
pl_PL: &Opcje

en: &Paste
pl_PL: &Wklej

en: &Previous Window
pl_PL: Poprzednie okno

en: &Print...
pl_PL: &Drukuj...

en: &Purge
pl_PL: &Wyczyść

en: &Purge Histories...
pl_PL: &Wyczyść historię...

en: &Redo
pl_PL: &Powtórz

en: &Reload File
pl_PL: &Wczytaj plik

en: &Remove Duplicates
pl_PL: &Usuń duplikaty

en: &Replace
pl_PL: &Zamień

en: &Replace >>
pl_PL: &Zamień >>

en: &Replace...
pl_PL: &Zamień

en: &Save
pl_PL: &Zapisz

en: &Save File
pl_PL: &Zapisz plik

en: &Search
pl_PL: &Szukaj

en: &Show/Hide the Results of Find/Replace in Files
pl_PL: &Pokaż/Ukryj wynik Znajdź/Zamień w plikach

en: &Sort
pl_PL: &Sortuj

en: &Syntax Highlighting Settings...
pl_PL: Ustawienia &podświetlenia składni...

en: &Text Mode
pl_PL: &Tryb tekstowy

en: &Toggle Window
pl_PL: &Przełącz okno

en: &Tools
pl_PL: &Narzędzia

en: &Uncomment
pl_PL: Usuń komentarz

en: &Undo
pl_PL: &Cofnij

en: &View
pl_PL: &Widok

en: &Whole Word Only
pl_PL: &Tylko całe wyrazy

en: &Window
pl_PL: &Okno

en: &Word Count
pl_PL: Zlicz &słowa

en: '%s' is not a valid regular expression.
pl_PL: '%s' nie jest prawidłowym wyrażeniem regularnym

en: '%s' was found %d times.
pl_PL: '%s' znaleziono %d razy.

en: (Automatic)
pl_PL: (Automatycznie)

en: <- Add
pl_PL: <- Dodaj

en: <- Add Custom File Type
pl_PL: <- Dodaj niestandardowy typ pliku

en: <== Add Key
pl_PL: <== Dodaj klawisz

en: ==> Delete Key
pl_PL: ==> Usuń klawisz

en: ASCII characters
pl_PL: Znaki ASCII

en: About
pl_PL: O

en: About wxMEdit
pl_PL: O wxMedit

en: According To Copying Behavior
pl_PL: Według zachowania kopiowania

en: Activate the next window
pl_PL: Aktywuj następne okno

en: Activate the previous window
pl_PL: Aktywuj poprzednie okno

en: ActiveLine
pl_PL: Aktywna lin ia

en: Ad&vanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Add wxMEdit to the RightClickMenu of Explorer(Deselect to Remove the Entry from Windows Registry)
pl_PL: Dodaj wxMEdit do menu kontekstowego Eksploratora (Odznacz, aby usunąć wpis z rejestru systemu Windows)

en: Add/Remove BOM
pl_PL: Dodaj/Usuń BOM

en: Add/Remove Unicode BOM
pl_PL: Dodaj/Usuń Unicode BOM

en: Addtional Option
pl_PL: Dodatkowe opcje

en: Aegean Numbers
pl_PL: Liczby Egejskie

en: Alchemical Symbols
pl_PL: Symbole alchemiczne

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: All
pl_PL: Wszystko

en: Alphabetic Presentation Forms
pl_PL: Alfabetyczne formy prezentacyjne

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Ancient Greek Musical Notation
pl_PL: Starożytny grecki notacja muzyczna

en: Ancient Greek Numbers
pl_PL: Starożytne greckie liczby

en: Ancient Symbols
pl_PL: Symbole starożytne

en: Aqua
pl_PL: Turkusowy

en: Aquamarine
pl_PL: Akwamaryna

en: Arabic
pl_PL: Arabskie

en: Arabic
pl_PL: Arabski

en: Arabic Extended-A
pl_PL: Arabski rozszerzenie-A

en: Arabic Presentation Forms-A
pl_PL: Arabskie formy prezentacyjne A

en: Arabic Presentation Forms-B
pl_PL: Arabskie formy prezentacyjne B

en: Arabic Supplement
pl_PL: Uzupełnienie arabskiego

en: Armenian
pl_PL: Armeńskie

en: Arrows
pl_PL: Strzałki

en: Assigned Keys:
pl_PL: Przypisane klawisze:

en: Associated File Types:
pl_PL: Skojarzone typy plików:

en: Auto Indent
pl_PL: Auto wcięcie

en: Auto complete character pair
pl_PL: Autouzupełnianie pary znakow

en: Auto copy the mouse-selected text to clipboard
pl_PL: Autokopiowanie zaznaczonego tekstu myszą do schowka

en: Automatic Detection
pl_PL: Automatyczne wykrywanie

en: Automatically check for new versions:
pl_PL: Automatycznie sprawdź nową wersję:

en: Avestan
pl_PL: awestyjski

en: Azure
pl_PL: Lazurowy

en: Background Color
pl_PL: Klor tła

en: Balinese
pl_PL: Balijski

en: Baltic
pl_PL: Bałtycki

en: Basic Latin
pl_PL: Podstawowy łaciński

en: Beginning of file reached, search from end.
pl_PL: Osiągnieto początek pliku, rozpoczynam wyszukiwanie od końca.

en: Beginning of selection reached, search from end.
pl_PL: Osiągnięto początek w zaznaczeniu. wyszukiwanie od końca.

en: Beige
pl_PL: Beżowy

en: Bengali
pl_PL: Bengalski

en: Binary file matches
pl_PL: Porównanie binarne plików

en: Bisque
pl_PL: chomar

en: Black
pl_PL: Czarny

en: BlanchedAlmond
pl_PL: Blanszowane migdały

en: Block Elements
pl_PL: Elementy blokowe

en: Blue
pl_PL: Niebieski

en: BlueViolet
pl_PL: Niebiski fiolet

en: Bold
pl_PL: Pogrubiona

en: Bookmark
pl_PL: Zakładka

en: Bopomofo Extended
pl_PL: Rozszerzone bopomofo

en: Bottom margin (mm):
pl_PL: Dolny margines (mm):

en: Box Drawing
pl_PL: Obszar rysowania

en: Braille Patterns
pl_PL: Pismo Braille'a

en: Brown
pl_PL: Brązowy

en: Bytes
pl_PL: Bajty

en: Byzantine Musical Symbols
pl_PL: Bizantyjskie symbole muzyczne

en: C&lose All
pl_PL: Zamkni&j wszystkie

en: C&ount
pl_PL: Zlicz

en: CJK Compatibility
pl_PL: Znaki zgodności CJK

en: CJK Compatibility Forms
pl_PL: Formy zgodności CJK

en: CJK Compatibility Ideographs
pl_PL: Ideogramy zgodności CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
pl_PL: Dodatkowe ideogramy zgodności CJK

en: CJK Radicals Supplement
pl_PL: Dodatkowe radykały CJK

en: CJK Strokes
pl_PL: Kreski CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
pl_PL: Symbole i znaki interpunkcyjne CJK

en: CJK Unified Ideographs
pl_PL: Ujednolicone ideogramy CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
pl_PL: Rozszerzenie A ujednoliconych ideogramów CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension B
pl_PL: Ujednolicone ideogramy CJK rozszerzenie B

en: CP437 Variant for ASCII Art
pl_PL: CP437 wariant dla ASCII Art

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Cannot access this file:
pl_PL: Brak dostępu do tego pliku:

en: Cannot assign key to this item
pl_PL: Nie można przypisać klucz do tej pozycji

en: Cannot check for new version!
pl_PL: Nie można sprawdzić, czy jest nowa wersja!

en: Cannot delete this scheme.
pl_PL: Nie mozna usunąc tego schematu

en: Cannot find any matched string.
pl_PL: Nie można znaleźć żadnego pasującego łańcucha.

en: Cannot find the matched string.
pl_PL: Nie można znaleźć poszukiwanego ciągu.

en: Cannot find the matched string. Replace is finished.
pl_PL: Nie można znaleźć poszukiwanego ciągu. Zamiana zakończona

en: Cannot load this file:
pl_PL: Nie można wczytać pliku:

en: Cannot load this scheme.
pl_PL: Nie można wczytac tego schematu

en: Cannot save this file:
pl_PL: Nie można zapisać tego pliku:

en: Cannot save to the scheme.
pl_PL: Nie można zapisać do schematu

en: Carian
pl_PL: Karyjski

en: Catched a exception of 'regex_error'.
    Maybe the regular expression is invalid.
pl_PL: Przechwycony wyjątek z "regex_error '. 
    Może wyrażenie regularne jest nieprawidłowe.

en: Celtic
pl_PL: Celtycki

en: Center:
pl_PL: Środek:

en: Central European
pl_PL: Środkowoeuropejski

en: Change file type associations
pl_PL: Zmiana skojarzenia typu pliku

en: Change font settings
pl_PL: Zmień ustawienia czcionki

en: Change syntax highlighting settings
pl_PL: Zmienia ustawienia podświetlania składni

en: Change the configuration
pl_PL: Zmiana konfiguracji

en: Change the editing mode to Column-Mode
pl_PL: Zmień tryb edycji na kolumnowy

en: Change the editing mode to Hex-Mode
pl_PL: Zmień tryb edycji na heksadecymalny

en: Change the editing mode to Text-Mode
pl_PL: Zmień tryb edycji tekstowy

en: CharPos:
pl_PL: Pozycja:

en: Characters (all)
pl_PL: Znaki (wszystkie)

en: Characters (no controls/spaces)
pl_PL: Znaki (bez spacji i zanków sterujących)

en: Check &now
pl_PL: Sprawdź teraz

en: Check for new versions including &prereleases
pl_PL: Sprawdź dostępność nowych wersji, w tym beta

en: Check for new versions of wxMEdit
pl_PL: Sprawdź dostępność nowych wersji wxMEdit

en: Cherokee
pl_PL: Czirokeski

en: Chinese => Japanese Kanji
pl_PL: Chiński => Chiński

en: Chocolate
pl_PL: Czekoladowy

en: Choose a directory
pl_PL: Wybierz katalog

en: Choose the characters you want to convert:
pl_PL: Wybierz znaki, które chcesz przekonwertować

en: Clear All Bookmarks
pl_PL: Wyczyść wszystkie zakladki

en: Clear all bookmarks from current file
pl_PL: Wyczyść wszystkie zakładki z bieżącego pliku

en: Clipboard: Chinese to Japanese &Kanji
pl_PL: Schowek: Chiński na japoński Kanji

en: Clipboard: Japanese Kanji to Sim&plified Chinese
pl_PL: Schowek: Japoński Kanji do chiński uproszczony

en: Clipboard: Japanese Kanji to Tra&ditional Chinese
pl_PL: Schowek: Japoński Kanji do chiński tradycyjny

en: Clipboard: Simplified Chinese to T&raditional Chinese
pl_PL: Schowek: Chiński uproszczony do chiński tradycyjny

en: Clipboard: Traditional Chinese to S&implified Chinese
pl_PL: Schowek: Chiński tradycyjny do chiński uproszczony

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Close &More
pl_PL: Zamknij więcej...

en: Close All &BUT This
pl_PL: Zamknij wszystkie, ale to

en: Close All Files
pl_PL: Zamknij wszystkie pliki

en: Close All To The &Left
pl_PL: Zamknij wszystko z lewej

en: Close All To The &Right
pl_PL: Zamknij wszystko z prawej

en: Close All under &Folder...
pl_PL: Zamknij wszystkie w &folderze

en: Close File
pl_PL: Zamknij plik

en: Close all files
pl_PL: Zamknij wszystkie pliki

en: Close all files at the left side of current one
pl_PL: Zamknij wszystkie pliki z lewej stronie obecnego

en: Close all files at the right side of current one
pl_PL: Zamknąć wszystkie pliki z prawej strony obecnego

en: Close all files except the current one
pl_PL: Zamknij wszystkie pliki z wyjątkiem bieżącego

en: Close all files in given folder and in all the subfolders
pl_PL: Zamknij wszystkie pliki w danym folderze i wszystkich podfolderach

en: Close all files in this foler and in all the subfolers:
pl_PL: Zamknij wszystkie pliki w tym foler i we wszystkich subfolers

en: Close the file
pl_PL: Zamknij plik

en: Col:
pl_PL: Kolumna:

en: Column Mode
pl_PL: Tryb kolumnowy

en: Columns of Indent
pl_PL: Wcięcie kolumny

en: Columns of Tab
pl_PL: Kolumn z TAB

en: Combining Diacritical Marks
pl_PL: Składające znaki diakrytyczne

en: Combining Diacritical Marks Supplement
pl_PL: Uzupełnienie składających znaków diakrytycznych

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
pl_PL: Składające znaki diakrytyczne dla symboli

en: Combining Half Marks
pl_PL: Składające półznaki

en: Commands
pl_PL: Polecenia

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Comment out the selected lines
pl_PL: Wstaw komentarz na wybrane linie

en: Common Indic Number Forms
pl_PL: Indyjskie formy liczbowe

en: Control Characters
pl_PL: Znaki sterujące

en: Control Pictures
pl_PL: Obrazki znaków sterujących

en: Convert &Chinese Char
pl_PL: Konwersja &chińskich znaków

en: Convert Chinese chars to Japanese Kanji in the clipboard
pl_PL: Konwertuje w schowku znaki chiński na japoński Kanji

en: Convert Chinese chars to Japanese Kanji in the file
pl_PL: Konwweruje w pliku znaki chiński na japoński Kanji

en: Convert Encoding
pl_PL: Kodowanie znaków

en: Convert File &Encoding...
pl_PL: Konw&ersja kodowania pliku...

en: Convert Japanese Kanji to simplified Chinese chars in the clipboard
pl_PL: Konwertuje w schowku znaki japoński kanji na chiński uproszczony

en: Convert Japanese Kanji to simplified Chinese chars in the file
pl_PL: Konwertuje znaki w pliku z japońki Kanji na chiński uproszczony

en: Convert Japanese Kanji to traditional Chinese chars in the clipboard
pl_PL: Konwertuje w schowku znaki japoński kanji na chiński tradycyjny.

en: Convert Japanese Kanji to traditional Chinese chars in the file
pl_PL: Konwertuje znaki w pliku z japoński kanji do tradycyjny chiński

en: Convert NewLine chars to WordWraps in the selection
pl_PL: Konwertuj znak końca lini na zawijanie wierszy w zaznaczeniu

en: Convert Space chars to Tab chars in the selection
pl_PL: Zaminia spacje na trabulatory

en: Convert Tab chars to Space chars in the selection
pl_PL: Zamień tabulatory na spacje w zaznaczeniu

en: Convert To CR/0D (&MAC)
pl_PL: Konwertuj do CR/0D (&MAC)

en: Convert To CRLF/0D0A (&DOS)
pl_PL: Konwertuj do CRLF/0D0A (&DOS)

en: Convert To LF/0A (&UNIX)
pl_PL: Konwertuj do LF/0A (&UNIX)

en: Convert WordWraps to NewLine chars in the file or selection
pl_PL: Konwertuj zawinięcie wiersza na znak końca linii

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the clipboard
pl_PL: konwersja w schowku znaków chińskiego uproszczonego do chińskiego tradycyjnego

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the file
pl_PL: Konwersja znaków w pliku z chiński uproszczony na chiński tradycyjny.

en: Convert the file format to DOS format
pl_PL: Konwertuj format pliku to formatu DOS.

en: Convert the file format to MAC format
pl_PL: Konwertuj format pliku do formatu MAC

en: Convert the file format to UNIX format
pl_PL: konwertuj format pliku do formatu UNIX

en: Convert the selection to fullwidth
pl_PL: Konwertuje zaznaczony tekst do fullwidith

en: Convert the selection to fullwidth by options
pl_PL: Konweruje zaznaczony tekst do fullwidith wg ustawień

en: Convert the selection to halfwidth
pl_PL: Konwersja zaznaczenia do połowy szerokości

en: Convert the selection to halfwidth by options
pl_PL: Konwertuje zaznaczony tekst do halfwidith wg ustawień

en: Convert the selection to lowercase
pl_PL: Konwertuj zaznaczenie na małe litery

en: Convert the selection to uppercase
pl_PL: Konwersja zaznaczenia na wielkie litery

en: Convert to the specified encoding
pl_PL: Konwersja do określonego kodowania

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the clipboard
pl_PL: Konwertuje w schowku znaki chiński tradycyjny do chiński uproszczony

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the file
pl_PL: Konwertuj znaki w pliku z chiński tradycyjny do chińki uproszczony

en: Copies:
pl_PL: Kopie:

en: Coptic
pl_PL: Koptyjski

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy &Full Path
pl_PL: Kopiuj pełną ścieżkę

en: Copy As &Hex String
pl_PL: Kopiuj ciąg hexadecymalny

en: Copy As He&x String with Space
pl_PL: Kopiuj heksadecymalnie ze spacjami

en: Copy Containing &Directory
pl_PL: Kopiuj katalog zawierający

en: Copy File &Name
pl_PL: Kopiuj nazwę pliku

en: Copy File Pat&h
pl_PL: Kopiuj ścieżkę do pliku

en: Copy as Hex String
pl_PL: Kopiuj jako wyrażenie heksadecymalne

en: Copy as Hex String with Spaces
pl_PL: Kopiuj jako wyrażenie heksadecymalne ze spacjami

en: Copy as Raw Bytes
pl_PL: Kopiuj jako surowe bajty

en: Copy as Regular Text
pl_PL: Kopiuj jako zwykły tekst

en: Copy containing directory to clipboard
pl_PL: Kopiuj zawierający katalog do schowka

en: Copy file name to clipboard
pl_PL: Kopiuj nazwę pliku do schowka

en: Copy full file path to clipboard
pl_PL: Kopiuj pełną ścieżkę do schowka

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
pl_PL: Kopiuj zaznaczony tekst do schowka

en: Copy the selection as hex-string
pl_PL: Kopiuj zaznaczenie jako heksadecymalne

en: Copy the selection as hex-string with space
pl_PL: Kopiuj zaznaczenie heksadecymalnie ze spacjami

en: Coral
pl_PL: Koralowy

en: Count the words and chars of the file or selection
pl_PL: Policz słowa i znaki dls pliku lub zaznaczenia

en: Create a new file
pl_PL: Utwórz nowy plik

en: Creator of Gentoo package wxmedit
pl_PL: Twórca pakietu wxMedit dla Gentoo

en: Creator of MadEdit
pl_PL: Twórca wxMedit

en: Creator of wxmedit package in AUR
pl_PL: Twórca pakietu wxmedit w AUR

en: Credits
pl_PL: Twórcy

en: Crimson
pl_PL: Karmazynowy

en: Cu&t
pl_PL: Wytnij

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
pl_PL: Liczby i interpunkcja pisma klinowego

en: Currency Symbols
pl_PL: Symbole walut

en: Current maintainer of wxMEdit
pl_PL: Obecny opiekun wxMEdit

en: Cut
pl_PL: Wytnij

en: Cut L&ine
pl_PL: Wytnij linię

en: Cut the selected lines and put it on the Clipboard
pl_PL: Wytnij wybrane linie i umieść je w schowku

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
pl_PL: Wytnij zaznaczony tekst do schowka

en: Cyan
pl_PL: Cyjan

en: Cypriot Syllabary
pl_PL: Sylabariusz cypryjski

en: Cyrillic
pl_PL: Cyrylica

en: Cyrillic
pl_PL: Cyrlica

en: Cyrillic Extended-A
pl_PL: Rozszerzona cyrylica A

en: Cyrillic Extended-B
pl_PL: Rozszerzona cyrylica B

en: Cyrillic Supplement
pl_PL: Uzupełnienie cyrylicy

en: DOS Batch
pl_PL: Skrypt DOS

en: DarkBlue
pl_PL: Ciemnoniebieski

en: DarkCyan
pl_PL: Ciemny cyjan

en: DarkGray
pl_PL: Ciemnoszary

en: DarkGreen
pl_PL: Ciemnozielony

en: DarkKhaki
pl_PL: Ciemne khaki

en: DarkOliveGreen
pl_PL: Ciemny oliwkowy

en: DarkOrange
pl_PL: Ciemny pomarańcz

en: DarkOrchid
pl_PL: Ciemna orchidea

en: DarkRed
pl_PL: Ciemnoczerwony

en: DarkSalmon
pl_PL: Ciemny łosoś

en: DarkSeaGreen
pl_PL: Ciemnozielony morski

en: DarkSlateGray
pl_PL: Ciemny popielaty

en: DarkTurquoise
pl_PL: Cioemny turkus

en: DarkViolet
pl_PL: Ciemnofioletowy

en: Decrease Indent
pl_PL: Zmniejsz wcięcie

en: Decrease the indent of seleted lines
pl_PL: Zmniejsz wcięcie wybranych linii

en: DeepPink
pl_PL: Głęboki róż

en: DeepSkyBlue
pl_PL: Głęboki błekit nieba

en: Default printer
pl_PL: Domyslna drukarka

en: Delete &Line
pl_PL: Usuń linię

en: Delete a word left from the caret
pl_PL: Usuń słowo na lewo od karetki

en: Delete a word right from the caret
pl_PL: Usuń słowo na prawo od karetki

en: Delete data
pl_PL: Usuń dane

en: Delete one char to the left of the caret
pl_PL: usuń jeden znak na lewo od karetki

en: Delete the selected lines
pl_PL: Usuń zaznaczone linie

en: Delimiter
pl_PL: Separator

en: Detail Information of Characters:
pl_PL: Szczegołowe informacje o znakach

en: Devanagari
pl_PL: Dewanagari

en: Devanagari Extended
pl_PL: Rozszerzone dewanagari

en: DimGray
pl_PL: Ciemny szary

en: Dingbats
pl_PL: Dingbaty

en: Directive
pl_PL: Dyrektywa

en: Display &Bookmark
pl_PL: Pokaż zakła&dki

en: Display the Bookmarks
pl_PL: Pokazuje zakładki

en: Display the Line Numbers
pl_PL: Pokazuje numery linii

en: Do not save settings to wxmedit.cfg when wxMEdit closed (this session only)
pl_PL: Nie zapisuj ustawień wxmedit.cfg gdy wxMEdit jest zamknięty (tylko w tej sesji)

en: Do not wrap lines
pl_PL: Nie zawijaj wierszy

en: Do you want to continue?
    The file size is %s bytes.
    It may take long time and large memories to convert to Text/Column Mode.
pl_PL: Czy chcesz kontynuować? 
    Rozmiar pliku wynosi %s bajtów. 
    Konwesja do trybu Tekstowy/kolumnowy może zająć dużo czasu i zużyć dużo pamięci.

en: Do you want to discard changes?
pl_PL: czy chcesz porzucić zmiany?

en: Do you want to reload it?
pl_PL: Czy chcesz wczytać ponownie?

en: Do you want to save this file?
pl_PL: Czy chcesz zapisać ten plik?

en: Domino Tiles
pl_PL: Symbole gry Domino

en: E&xit
pl_PL: Wyjdź

en: EUC-JP Double-Byte Edition of Windows
pl_PL: EUC-JP Double-Byte wersja systemu Windows

en: East Asian
pl_PL: Wschodnioazjatycki

en: Edit
pl_PL: Edycja

en: Editor
pl_PL: Edytor

en: Egyptian Hieroglyphs
pl_PL: Hieroglify egipskie

en: Emoticons
pl_PL: Emotikony

en: Enclosed Alphanumerics
pl_PL: Otoczone symbole alfanumeryczne

en: Enclosed CJK Letters and Months
pl_PL: Otoczone litery i miesiące CJK

en: Encoding:
pl_PL: Kodowanie:

en: End of file reached, replace from beginning.
pl_PL: Osiągnieto koniec pliku, zamiana od początku

en: End of file reached, search from beginning.
pl_PL: Osiągnieto koniec pliku, szukanie od początku.

en: End of selection reached, replace from beginning.
pl_PL: Osiagnieto koniec zaznaczenia, zamiana od początku

en: End of selection reached, search from beginning.
pl_PL: Osiągnięto koniec zaznaczenia, przeszukiwanie od początku.

en: Enter a page number between %d and %d:
pl_PL: Wpisz numer strony pomiędzy %d i %d:

en: Ethiopic
pl_PL: Etiopski

en: Ethiopic Extended
pl_PL: Rozszerzony etiopski

en: Ethiopic Supplement
pl_PL: Uzupełnienie etiopskiego

en: Every Page
pl_PL: Każdą stronę

en: Exclude Filters:
pl_PL: Wyłacz filtry:

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
pl_PL: Plik '%s' już istnieje, naprawdę chcesz go nadpisać?

en: File Encoding:
pl_PL: Kodowanie pliku:

en: File Filters:
pl_PL: Filtr Plików:

en: File Type Associations
pl_PL: Skojarzenia plików

en: File: Chinese to &Japanese Kanji
pl_PL: Plik: Chiński do Japoński Kanji

en: File: Japanese Kanji to Si&mplified Chinese
pl_PL: plik: Japoński Kanji do chiński uproszczony

en: File: Japanese Kanji to Tr&aditional Chinese
pl_PL: Plik: Japoński Kanji do Chiński tradycyjny

en: File: Simplified Chinese to &Traditional Chinese
pl_PL: Plik: Chiński uproszczony do chiński &tradycyjny

en: File: Traditional Chinese to &Simplified Chinese
pl_PL: File: Tradycyjny chiński do chiński uproszczony

en: Fin&d/Replace in Files...
pl_PL: Znajdź/Zam&ień w plikach...

en: Find
pl_PL: Znajdź

en: Find &Hex String (Example: BE 00 3A or BE003A)
pl_PL: Znajdź wyrażenie heksadecymalne

en: Find &Next
pl_PL: Znajdź &następny

en: Find &Previous
pl_PL: Znajdź &poprzedni

en: Find Next
pl_PL: Znajdź następny

en: Find Previous
pl_PL: Znajdź poprzedni

en: Find a string
pl_PL: Znajdź wyraz

en: Find next occurrence
pl_PL: Znajdź następne wystąpienie

en: Find or replace a string in files
pl_PL: Znajdź lub zamień tekst w plikach

en: Find previous occurrence
pl_PL: Znajdź następne wystąpienie

en: Find/Replace In Files
pl_PL: Znajdź/Zamień w plikach

en: Find/Replace in Files Results
pl_PL: Wynik Znajdź/Zamień w plikach

en: First Page Only
pl_PL: Tylko pierwsza stronę

en: FloralWhite
pl_PL: Biały kwiecisty

en: Font Name:
pl_PL: Nazwa czcionki:

en: Font Size:
pl_PL: Rozmiar czcionki:

en: Foreground/Text Color
pl_PL: Pierwszy plan/Kolor tekstu

en: ForestGreen
pl_PL: Zielony leśny

en: Format of Date/Time
pl_PL: Format daty/czasu

en: Found %d file(s) matched the filters...
pl_PL: Znaleziono %d plik(i) dopasowane do filtra...

en: From:
pl_PL: Od:

en: Fuchsia
pl_PL: Fuksja

en: Fullwidth Characters (with East Asian Ambiguous Width Characters)
pl_PL: Fullwidth Characters (ze znakami wschodnioazjatyckimi o niejednoznacznej szerokości)

en: Fullwidth Characters (without East Asian Ambiguous Width Characters)
pl_PL: Fullwidth Characters (bez znaków wschodnioazjatyckich o niejednoznacznej szerokości)

en: G&o To Position...
pl_PL: Idź do pozycji

en: General
pl_PL: Ogólny

en: General Punctuation
pl_PL: Ogólna interpunkcja

en: Geometric Shapes
pl_PL: Kształty geometryczne

en: Georgian
pl_PL: Gruzińskie

en: Georgian Supplement
pl_PL: Uzupełnienie gruzińskiego

en: Glagolitic
pl_PL: Głagolica

en: Go To L&eft Brace
pl_PL: Idź do &lewego nawiasu klamrowego

en: Go To Line
pl_PL: Idź do linii

en: Go To Next Bookmark
pl_PL: idź do nastepnej zakładki

en: Go To Position
pl_PL: Idź do pozycji

en: Go To Previous Bookmark
pl_PL: Idx do poprzedniej zakładki

en: Go To R&ight Brace
pl_PL: Idź do &prawego nawiasu klamrowego

en: Go to begin of document
pl_PL: Idź na początek dokumentu

en: Go to begin of document and select
pl_PL: Przejdź do początku dokumentu i wybierz

en: Go to begin of line
pl_PL: Idź do początku linii

en: Go to begin of line and select
pl_PL: Przejdź na początek linii i zaznacz

en: Go to end of document
pl_PL: Idź na koniec dokumentu

en: Go to end of document and select
pl_PL: Idź na koniec dokumentu i wybierz

en: Go to end of line
pl_PL: Idź do końca linii

en: Go to end of line and select
pl_PL: Idź na koniec linii wybierz

en: Go to left brace
pl_PL: Przejdź do lewego nawiasu klamrowego

en: Go to left brace and select
pl_PL: Przejdź do lewego nawiasu i wybierz

en: Go to next page
pl_PL: Przejdź do następniej strony

en: Go to next page and select
pl_PL: Przejdź do następnej strony i wybierz

en: Go to next word
pl_PL: Idź do następnego sąlowa

en: Go to next word and select
pl_PL: Przejdź do nastepnego słowa i wybierz

en: Go to previous page
pl_PL: Przejdź do poprzedniej strony

en: Go to previous page and select
pl_PL: Przejdź do poprzedniej strony i wybierz

en: Go to previous word
pl_PL: Idź do poprzedniego sława

en: Go to previous word and select
pl_PL: Przejdź do poprzedniego słowa i wybierz

en: Go to right brace
pl_PL: Przejdź do prawego nawiasu klamrowego

en: Go to right brace and select
pl_PL: Przejdź do prawego nawiasu i wybierz

en: Go to the next bookmark
pl_PL: Przejdź do nastepnej zakładki

en: Go to the previous bookmark
pl_PL: Przejdź do poprzedniej zakładki

en: Go to the specified line
pl_PL: Przejdź do wybranej linii

en: Go to the specified position
pl_PL: Przejdź do wybranej pozycji

en: Gold
pl_PL: Złoty

en: Goto Page
pl_PL: Idź do strony

en: Gray
pl_PL: Szary

en: Greek
pl_PL: Grecki

en: Greek Extended
pl_PL: Greckie rozszerzony

en: Greek and Coptic
pl_PL: Grecki i koptyjski

en: Green
pl_PL: Zielony

en: GreenYellow
pl_PL: Zielono-żółty

en: Gujarati
pl_PL: Gudźarati

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
pl_PL: Formy połowy i pełnej szerokości

en: Hangul Compatibility Jamo
pl_PL: Dzamo zgodności dla hangyl

en: Hangul Jamo
pl_PL: Dzamo hangyl

en: Hangul Jamo Extended-A
pl_PL: Rozszerzenie A dzamo hangyl

en: Hangul Jamo Extended-B
pl_PL: Rozszerzenie B dzamo hangyl

en: Hangul Syllables
pl_PL: Sylaby hangyl

en: Has No Unicode BOM (Byte-Order Mark)
pl_PL: Nie ma Unicode BOM (Byte-Order Mark)

en: Has Unicode BOM (Byte-Order Mark)
pl_PL: Ma Unicode BOM

en: Hebrew
pl_PL: Hebrajskie

en: Hebrew
pl_PL: Hebrajski

en: Hex Mode
pl_PL: Tryb heksadecymakny

en: Hex Mode to Text/Column Mode
pl_PL: Tryb heksadecymalny do tekstowy/kolumnowy

en: High Private Use Surrogates
pl_PL: Starsze surogaty prywatnego użytku

en: High Surrogates
pl_PL: Starsze surogaty

en: Hint:
pl_PL: Podpowiedź:

en: HotPink
pl_PL: Gorący róż

en: INS
pl_PL: WST

en: IPA Extensions
pl_PL: Rozszerzenia IPA

en: Ideographic Description Characters
pl_PL: Znaki opisu ideograficznego

en: If Possible
pl_PL: Jeżeli możliwe

en: Imperial Aramaic
pl_PL: Aramejski imperjalny

en: Include Subdirectories
pl_PL: Dołącz podkatalogi

en: Increase Indent
pl_PL: Zwiększ wcięcie

en: Increase the indent of seleted lines
pl_PL: Zwiększ wcięcie wybranych linii

en: IndianRed
pl_PL: Indyjski czerwony

en: Indigo
pl_PL: Indygo

en: Information Window
pl_PL: Okno informacyjne

en: Inscriptional Pahlavi
pl_PL: Inskrypcyjne Pahlawi

en: Inscriptional Parthian
pl_PL: Inskrypcyjne Partów

en: Insert CR char when pressing Enter key
pl_PL: Wstaw znak CR po naciśnięciu klawisza Enter

en: Insert CR&LF chars when pressing Enter key
pl_PL: Wstaw znaki CR i LF po naciśnięciu klawisza Enter

en: Insert CR/0D (&MAC)
pl_PL: Wstaw CR/0D (&MAC)

en: Insert CRLF/0D0A (&DOS)
pl_PL: Wstaw CRLF/0D0A (&DOS)

en: Insert Dat&e and Time
pl_PL: Wstaw datę i czas

en: Insert LF char when pressing Enter key
pl_PL: Wstaw znak LF po naciśnięciu klawisza Enter

en: Insert LF/0A (&UNIX)
pl_PL: Wstaw LF/0A (&UNIX)

en: Insert Space char instead of Tab char
pl_PL: Wstaw spacje zamiast tabulatora

en: Insert Ta&b Char
pl_PL: Wstaw tabulator

en: Insert a Tab char at current position
pl_PL: wstaw tabulator w bieżącym miejscu

en: Insert data from the Clipboard
pl_PL: Wstaw dane ze schowka

en: Insert date and time at current position
pl_PL: Wstaw datę i czas w bieżacym miejscu

en: Insert one NewLine char
pl_PL: Wstaw znak nowego wiersza

en: Insert one NewLine char without indentation
pl_PL: Wstaw znak nowego wiersza bez wcięcia

en: Insert one Tab char or indent lines
pl_PL: Wstaw tabulator lub wcięcie linii

en: Invalid Unicode Characters
pl_PL: Nieprawidłowy znak Unikod

en: Invalid value of "%s"
pl_PL: Nieprawidłowa wartość z "%s"

en: Inver&t Case
pl_PL: Odwróć wielkość liter

en: Invert the case of the selection
pl_PL: Odwróć wielkość liter w zaznaczeniu

en: Italic
pl_PL: Pochylona

en: Ivory
pl_PL: Kość słoniowa

en: Japanese Kanji => Simplified Chinese
pl_PL: Japoński Kanji => Uproszczony chiński

en: Japanese Kanji => Traditional Chinese
pl_PL: Japoński Kanji => Tradycyjny chiński

en: Japanese characters
pl_PL: Znaki japońskie

en: JavaScript in HTML
pl_PL: JavaScript w HTML

en: Javanese
pl_PL: Jawajski

en: Kangxi Radicals
pl_PL: Radykały Kangxi

en: Katakana Phonetic Extensions
pl_PL: Rozszerzenia fonetyczne katakana

en: Keys
pl_PL: Klawisze

en: Khmer
pl_PL: Kmerski

en: Khmer Symbols
pl_PL: Symbole kmerskie

en: Korean characters
pl_PL: Znaki koreańskie

en: Landscape
pl_PL: Poziomo

en: Language of User Interface (must restart wxMEdit)
pl_PL: Język interfejsu użytkownika (konieczny restart wxMedit)

en: Lao
pl_PL: Laotański

en: Latin Extended Additional
pl_PL: Łacińskie rozszerzone dodatkowe

en: Latin Extended-A
pl_PL: Rozszerzony łaciński A

en: Latin Extended-B
pl_PL: Rozszerzony łaciński B

en: Latin Extended-C
pl_PL: Rozszerzony łaciński C

en: Latin Extended-D
pl_PL: Rozszerzony łaciński D

en: Latin-1 Supplement
pl_PL: Dodatek Latin-1

en: Lavender
pl_PL: Lawendowy

en: Left margin (mm):
pl_PL: Lewy margines (mm):

en: Left:
pl_PL: lewo:

en: Lepcha
pl_PL: Lepcza

en: Letterlike Symbols
pl_PL: Symbole literopodobne

en: License
pl_PL: Licencja

en: LightBlue
pl_PL: Jasnoniebieski

en: LightCoral
pl_PL: Jasnokoralowy

en: LightCyan
pl_PL: Jasny turkusowy

en: LightGreen
pl_PL: Jasnozielony

en: LightGrey
pl_PL: Jasnoszary

en: LightPink
pl_PL: jasnoróżowy

en: LightSalmon
pl_PL: Jasny łososiowy

en: LightSeaGreen
pl_PL: Jasny zielony morski

en: LightSkyBlue
pl_PL: Jasnobłekitny nieba

en: LightSlateGray
pl_PL: Jasno-popielaty

en: LightSteelBlue
pl_PL: Jasny stalowoniebieski

en: LightYellow
pl_PL: Jasnożółty

en: Lime
pl_PL: Limonka

en: LimeGreen
pl_PL: Zielony limonkowy

en: Line Number: (you can input HexNumber: 0xNNN)
pl_PL: Numer linii: (możesz wprowadzić heksadecymalnie: 0xNNN)

en: Line Spacing:
pl_PL: Rozmiar linii:

en: Line(%d):
pl_PL: Linia(%d):

en: LineNumber
pl_PL: Numer linii

en: Linen
pl_PL: Lniany

en: Lines
pl_PL: Linie

en: Ln:
pl_PL: Linia:

en: Low Surrogates
pl_PL: Młodsze surogaty

en: Lycian
pl_PL: Licyjski

en: Lydian
pl_PL: Lidyjskie

en: Mahjong Tiles
pl_PL: Symbole gry Mahjong

en: Malayalam
pl_PL: Malajalam

en: Mark Active Line
pl_PL: Oznacz aktywną linię

en: Mark Brace Pair
pl_PL: Oznacz Brace Pair

en: Mark the current line
pl_PL: Oznacz bieżącą linię

en: Maroon
pl_PL: Kasztanowy

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
pl_PL: Alfanumeryczne symbole matematyczne

en: Mathematical Operators
pl_PL: Operatory matematyczne

en: Max file size to load as a text file
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku tekstowego do wczytania

en: Max file size to load whole file into memory
pl_PL: Maksymalny rozmiar do załadowania całego pliku do pamięci

en: Max line length before Line-Wrap (must restart wxMEdit)
pl_PL: Maksymalna długość linii przed zawijaniem wiersza (uruchom ponownie wxMEdit)

en: Meetei Mayek
pl_PL: Manipuri

en: MintCream
pl_PL: Miętowy

en: Misc
pl_PL: Różne

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
pl_PL: Różne symbole matematyczne A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
pl_PL: Różne symbole matematyczne B

en: Miscellaneous Symbols
pl_PL: Różne symbole

en: Miscellaneous Symbols And Pictographs
pl_PL: Różne symbole i piktogramy

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
pl_PL: Różne symbole i strzałki

en: Miscellaneous Technical
pl_PL: Różne znaki techniczne

en: Moccasin
pl_PL: Mokasyn

en: Modifier Tone Letters
pl_PL: Modyfikujące litery tonów

en: Mongolian
pl_PL: Mongolski

en: Move caret down one line
pl_PL: Przesuń karetkę jedną linie w dół

en: Move caret down one line and select
pl_PL: przesuń karetkę w dół jednalinię i wybierz

en: Move caret left one char
pl_PL: Przesuń karetkę jeden znak w lewo

en: Move caret left one char and select
pl_PL: Przesuń karetkę w lewo jeden znak i wybierz

en: Move caret right one char
pl_PL: Przesuń karetkę jeden znak w prawo

en: Move caret right one char and select
pl_PL: Przesuń karetkę w prawo jeden znak i wybierz

en: Move caret up one line
pl_PL: Przesuń karetkę jedną linie w górę

en: Move caret up one line and select
pl_PL: Przesuń karetkę do góry jednąlinie i wybierz

en: Musical Symbols
pl_PL: Symbole muzyczne

en: Myanmar
pl_PL: Birmański

en: Myanmar Extended-A
pl_PL: Rozszerzony birmański A

en: NavajoWhite
pl_PL: Biały Nawajo

en: Navy
pl_PL: Marynarka wojenna

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: New Encoding:
pl_PL: Nowe kodowanie

en: New File
pl_PL: Nowy plik

en: New Key:
pl_PL: Nowy klawisz:

en: New Tai Lue
pl_PL: Nowy Tai Lue

en: NewLine Char (File Format):
pl_PL: Znak nowej linii (Format pliku):

en: NewLine Chars To WordWraps
pl_PL: Konwertuj koniec lini na zawinięcie wiersza

en: No Line Wrap
pl_PL: Nie zawijaj wierszy

en: NoName%d
pl_PL: BezNazwy%d

en: No_Block
pl_PL: Nie Blok

en: None
pl_PL: Brak

en: Nordic
pl_PL: Nordycki

en: North European
pl_PL: Północnoeuropejski

en: Number
pl_PL: Liczba

en: Number Forms
pl_PL: Formy liczbowe

en: OVR
pl_PL: NDP

en: Offset(%s):
pl_PL: Przesunięcie(%s):

en: Ogham
pl_PL: Ogamiczny

en: Old Italic
pl_PL: Staroitalski

en: Old North Arabian
pl_PL: Stary połnocnoarabski

en: Old Persian
pl_PL: Staroperski

en: Old South Arabian
pl_PL: Staro południowoarabski

en: Old Turkic
pl_PL: Staroturecki

en: Olive
pl_PL: Oliwkowy

en: Open File
pl_PL: Otwórz plik

en: Open an existing file
pl_PL: Otwórz istniejący plik

en: Opened Files in Editor
pl_PL: Otwarte pliki w edytorze

en: Optical Character Recognition
pl_PL: Rozpoznawanie tekstu (OCR)

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Orange
pl_PL: Pomarańczowy

en: OrangeRed
pl_PL: Zzewony pomarańcz

en: Orchid
pl_PL: Orchidea

en: Orientation
pl_PL: Orientacja

en: Oriya
pl_PL: Orija

en: Other
pl_PL: Inne

en: Other Color
pl_PL: Inny kolor

en: Overwrite data from the Clipboard
pl_PL: Nadpisywanie danymi ze schowka

en: Page %d of %d
pl_PL: Strona %d z %d

en: Page Footer
pl_PL: Stopka strony

en: Page Header
pl_PL: Nagłówek strony

en: Page Set&up...
pl_PL: &Ustawienia strony

en: Page Setup
pl_PL: Ustawienia strony

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Paper Size
pl_PL: Rozmiar papieru

en: Paper size
pl_PL: Rozmiar papieru

en: Paste
pl_PL: Wklej

en: Paste text from clipboard when pressing middle mouse button
pl_PL: Wklej tekst ze schowka po naciśnięciu środkowego przycisku myszy

en: Paste with Over&writing
pl_PL: Wklej z zastąpieniem

en: Patch submitter for wxMEdit/MadEdit
pl_PL: nakładający poprawki dla wxMedit/MadEdit

en: Peru
pl_PL: Peruwainski

en: Phaistos Disc
pl_PL: Dysk z Fajstos

en: Phoenician
pl_PL: Fenicki

en: Phonetic Extensions
pl_PL: Rozszerzenia fonetyczne

en: Phonetic Extensions Supplement
pl_PL: Uzupełnienie rozszerzeń fonetycznych

en: Pink
pl_PL: Rużowy

en: Place configuration files into application data directory of current user (%APPDATA%\wxmedit) rather than wxMEdit executable directory
pl_PL: Pliki konfiguracyjne umieścić w katalogu danych aplikacji bieżącego użytkownika (% APPDATA%\wxmedit), a nie w katalogu pliku wykonywalnego  wxMEdit

en: Plain Text
pl_PL: Zwykły tekst

en: Playing Cards
pl_PL: Karty do gry

en: Please wait while printing
pl_PL: Proszę czekać, drukowanie

en: Plum
pl_PL: Śliwkowy

en: Portrait
pl_PL: Pionowo

en: Position: (you can input HexNumber: 0xNNN)
pl_PL: Pozycja: (możesz wprowadzić heksadecymalnie: 0xNNN)

en: PostScript file
pl_PL: Plik postscript

en: Predefined File Types:
pl_PL: Predefiniowane typy plików:

en: Press Enter to Insert NewLine Char:
pl_PL: Naciśnij klawisz Enter, aby wstawić znak nowej linii:

en: Press OK to view the license online version.
pl_PL: Naciśnij OK aby zobaczyć licencję on-line.

en: Press OK to visit our HomePage.
pl_PL: Naciśnij OK, aby odwiedzić naszą stronę.

en: Preview the result of printing
pl_PL: Podgląd wydruku

en: Previewing
pl_PL: Podgląd

en: Print
pl_PL: Wydrukuj

en: Print Bookmark
pl_PL: Drukuj zakładki

en: Print End of Line
pl_PL: Drukuj końce linii

en: Print Line Number
pl_PL: Drukuj numery linii

en: Print Offset Header
pl_PL: Drukuj przesunięcie nagłówka

en: Print Page Footer
pl_PL: Drukuj stopkę strony

en: Print Page Header
pl_PL: Drukuj naglówek strony

en: Print Previe&w...
pl_PL: Podgląd &wydruku

en: Print Range
pl_PL: Zakres wydruku

en: Print Setup
pl_PL: Ustawienia wydruku

en: Print Space Char
pl_PL: Drukuj spacje

en: Print Syntax Highlighter
pl_PL: Drukuj podświetlenie składni

en: Print Tab Char
pl_PL: Drukuj tabulatory

en: Print in colour
pl_PL: Drukuj w kolorze

en: Print spooling
pl_PL: Buforowanie wydruku

en: Print the file
pl_PL: Drukluj plik

en: Print to File
pl_PL: Drukuj do pliku

en: Printer
pl_PL: Drukarka

en: Printer command:
pl_PL: Polecenie wydruku:

en: Printer options
pl_PL: Opcje drukarki

en: Printer options:
pl_PL: Opcje drukarki:

en: Printer...
pl_PL: Drukarka...

en: Printer:
pl_PL: Drukarka:

en: Printing
pl_PL: Drukowanie

en: Printing
pl_PL: Drukowanie

en: Private Use Area
pl_PL: Obszar prywatnego użytku

en: Processing %d of %d files...
pl_PL: Przetwarzanie %d z %d plików...

en: Purge Histories
pl_PL: Wyczyść historię

en: Purple
pl_PL: Purpurowy

en: Quit wxMEdit
pl_PL: Zakończ wxMedit

en: ReadOnly
pl_PL: Do odczytu

en: Recent &Encodings
pl_PL: ostatnio używane kodowanie

en: Recent &Files
pl_PL: Ostatnio otwarte pliki

en: Recent &Replaced Texts
pl_PL: Ostatnio zamieni&ony tekst

en: Recent &Searched Texts
pl_PL: Ostatnio &szukany tekst

en: Recent Files
pl_PL: Ostatnio otwierane

en: Recent Fon&ts
pl_PL: Ostatnio uzywane czcionki

en: Recent Searched &Directories
pl_PL: Ostatnio wyszukiwany katalog

en: Recent Searched E&xclude Filters
pl_PL: Ostatnio wyszukiwany filtr wyłaczenia

en: Recent Searched File Fi&lters
pl_PL: Ostatnio wyszukiwany filtr plików

en: Red
pl_PL: Czerwony

en: Redo
pl_PL: Powtórz

en: Redo the previously undone action
pl_PL: Powtórz cofniętą akcję

en: Reload files previously open on startup
pl_PL: Wczytaj pliki poprzednio otwarte na starcie

en: Reload the file
pl_PL: Wczytaj plik

en: Remove ->
pl_PL: Usuń ->

en: Replace
pl_PL: Zamień

en: Replace &All
pl_PL: z&amień wszystko

en: Replace a string
pl_PL: Zamien tekst

en: Reset all keys to default (must restart wxMEdit)
pl_PL: Resetuj klawisze do ustawień domyślnych (konieczny restart wxMedit)

en: Restore previous caret position when files are opened
pl_PL: Przywróć poprzednią pozycję karetki gdy plik zostanie otwarty

en: Right margin (mm):
pl_PL: Prawy margines (mm):

en: Right:
pl_PL: Prawo:

en: Rumi Numeral Symbols
pl_PL: Symbole numeryczne Rumi

en: Sa&ve All
pl_PL: Zapisz wszystkie

en: Salmon
pl_PL: Łososiowy

en: Samaritan
pl_PL: Samarytańskie

en: Save &As...
pl_PL: Zapisz &jako...

en: Save All Files
pl_PL: Zapisz wszystkie pliki

en: Save File
pl_PL: Zapisz plik

en: Save File As
pl_PL: Zapisz jako

en: Save all files
pl_PL: Zapisz wszystkie pliki

en: Save the file
pl_PL: Zapisz plik

en: Save the file with a new name
pl_PL: Zapisz plik z nową nazwą

en: Scheme:
pl_PL: Schemat:

en: Scroll text down one line
pl_PL: Przewiń tekst w dół o jedną linię

en: Scroll text down one page
pl_PL: Przewiń tekst w dół o jedną stronę

en: Scroll text left
pl_PL: Przewiń w lewo tekstu

en: Scroll text right
pl_PL: Przewiń w prawo tekstu

en: Scroll text up one line
pl_PL: Przewiń tekst w górę o jedną linię

en: Scroll text up one page
pl_PL: Przewiń tekst w górę o jedną stronę

en: SeaGreen
pl_PL: Morska zieleń

en: SeaShell
pl_PL: Powierchnia morza

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search In &Selection
pl_PL: &Szukaj w zazmnaczeniu

en: SelSize:
pl_PL: Rozmiar zaznaczenia:

en: Select &All
pl_PL: Zaznacz wszystko

en: Select all data
pl_PL: Zaznaczwszystkie dane

en: Select histories to purge
pl_PL: Wybierz historię do wyczyszczenia

en: Selected Directory:
pl_PL: Wybrany katalog:

en: Set Font...
pl_PL: Ustaw czcionkę...

en: Set column of Tab char
pl_PL: Ustaw rozmiar tabulacji

en: Set font point-size
pl_PL: Ustaw rozmiar czcionki w punktach

en: Set line spacing
pl_PL: Ustaw rozmiar linii

en: Set the sort options
pl_PL: Ustawia opcje sortowania

en: Set/Unset the font with Fixed Width
pl_PL: Włączone / wyłączone czcionki ze stałeą szerokością

en: Setup the pages for printing
pl_PL: Ustawienia strony do druku

en: Setup...
pl_PL: Ustawienia...

en: Show End Of Line
pl_PL: Pokaż koniec linii

en: Show Space Char
pl_PL: Pokaż spację

en: Show Tab Char
pl_PL: Pokaż tabulatory

en: Show about dialog
pl_PL: Pokaż informacje o programie

en: Show or hide the results of find or replace a string in files
pl_PL: Pokaż lub ukryj wyniki szukania lub zastępowania ciągu w plikach

en: Show the Key in Menu
pl_PL: Pokaż klawisz w menu

en: Show the sign of EndOfLine
pl_PL: Pokaż znak końca linii

en: Show the sign of Space char
pl_PL: Pokaż znak spacji

en: Show the sign of Tab char
pl_PL: Pokaż znak tabulatora

en: Sienna
pl_PL: Sjena

en: Silver
pl_PL: Srebrny

en: Simplified Chinese => Traditional Chinese
pl_PL: Uproszczony chiński => Tradycyjny chiński

en: Single Instance (must restart wxMEdit)
pl_PL: Jedna instancja (musisz ponownie uruchomić wxMEdit)

en: Sinhala
pl_PL: Syngaleski

en: SkyBlue
pl_PL: Nieba

en: SlateGray
pl_PL: Popielaty

en: Small Form Variants
pl_PL: Różne małe formy

en: Snow
pl_PL: Śnieżny

en: Sort &Options...
pl_PL: &Opcje sortowania

en: Sort Lines (&Ascending)
pl_PL: Sortuj linie (&Rosnąco)

en: Sort Lines (&Descending)
pl_PL: Sortuj linie (&Malejąco)

en: Sort Lines (A&scending, CaseSensitive)
pl_PL: Sortuj linie (R&osnąco, wielkość liter)

en: Sort Lines (D&escending, CaseSensitive)
pl_PL: Sortuj linie (Malejąco, Wielkość liter)

en: Sort Lines by &Current Options
pl_PL: Sortowanie linii wg bieżących ustawień

en: Sort Options
pl_PL: Opcje sortowania

en: Sort Order
pl_PL: Porządek sortowania

en: Sort lines in ascending order and with case-sensitive
pl_PL: Sortuj zaznaczone linie w porządku rosnącym uwzględniając wielkość liter

en: Sort lines in descending order and with case-sensitive
pl_PL: Sortowanie linii w kolejności malejącej, z uwzględnieniem wielkości liter

en: Sort the selected or all lines by using current options
pl_PL: Sortuj wybrane lub wszystkie linie używając bieżących opcji

en: Sort the selected or all lines in ascending order
pl_PL: Sortuj zaznaczone lub wszystkie linie w porządku rosnącym

en: Sort the selected or all lines in descending order
pl_PL: Sortuje zaznaczone linie lub wszystkiw w porządku malejącym

en: South European
pl_PL: Południowoeuropejski

en: South-Eastern European
pl_PL: Południowo-Wschodnioeuropejski

en: Southeast Asian
pl_PL: Południowoazjatycki

en: Space
pl_PL: Spacja

en: Space Characters
pl_PL: Spacje

en: Space Chars To Tab Chars
pl_PL: Spacje na tabulatory

en: Spacing Modifier Letters
pl_PL: Oddzielone litery modyfikujące

en: SpecialWord
pl_PL: Słowa specjalne

en: Specials
pl_PL: Specjalne

en: SpringGreen
pl_PL: Zieleń wiosenna

en: SteelBlue
pl_PL: Stalowoniebeiski

en: String
pl_PL: Ciąg

en: Sundanese
pl_PL: Sundyjski

en: Superscripts and Subscripts
pl_PL: Indeksy górne i dolne

en: Supplemental Arrows-A
pl_PL: Dodatkowe strzałki A

en: Supplemental Arrows-B
pl_PL: Dodatkowe strzałki B

en: Supplemental Mathematical Operators
pl_PL: Dodatkowe operatory matematyczne

en: Supplemental Punctuation
pl_PL: Dodatkowe znaki interpunkcyjne

en: Switch to the previous active window
pl_PL: Przełącz do poprzedniego aktywnego okna

en: Syntax Highlighting Settings
pl_PL: Ustawienia podświetlania składni

en: Syntax Type:
pl_PL: Typ pdświetlania skłądni

en: Syriac
pl_PL: Syryjski

en: System Default
pl_PL: Domyślne systemu

en: Tab Chars To Space Chars
pl_PL: Tabulatory na spacje

en: Tab Column:
pl_PL: Tabulator:

en: Tagalog
pl_PL: Tagalski

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Tai Xuan Jing Symbols
pl_PL: Symbole Tajskie Xuan Jing

en: Tamil
pl_PL: Tamilski

en: Tan
pl_PL: Opalenizny

en: TeX/LaTeX
pl_PL: Tex/LaTex

en: Teal
pl_PL: Cyraneczka

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Text Mode
pl_PL: Tryb tekstowy

en: Thai
pl_PL: Tajskie

en: Thai
pl_PL: Tajski

en: The Parent Directory of this file does not exist:
pl_PL: Katalog nadrzędny tego pliku nie istnieje:

en: The format of '%s' is invalid.
pl_PL: Format '%s' jest nieprawidłowy.

en: The input string is not a valid Hex-String:
pl_PL: Ciąg wejściowy nie jest poprawny wyrażeniem heksadecymalnym

en: The selected directory does not exist.
pl_PL: Wybrany katalog nie istnieje

en: The value of 'From' is incorrect.
pl_PL: Wartość dla 'Od' jest nieprawidłowa.

en: The value of 'To' is incorrect.
pl_PL: Wartość dla 'Do' jest nieprawidlowa

en: There was a problem previewing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
pl_PL: Wystąpił problem podczas przeglądania. 
    Być może Twoja domyślna drukarka nie jest prawidłowo ustawiona?

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
pl_PL: Wystąpił błąd podczas drukowania. 
    Być może Twoja bieżąca drukarka nie jest prawidłowo ustawiona?

en: This file does not exist:
pl_PL: Ten plik nie istnieje:

en: This file has been changed by another application.
pl_PL: Ten plik został zmieniony przez inną aplikację.

en: This is a Directory:
pl_PL: Jest to katalog:

en: This key is assigned to [%s]
pl_PL: Klawisz ten jest przypisany [%s]

en: This key is not assigned
pl_PL: Ten klawisz nie jest przypisany

en: Thistle
pl_PL: Oset

en: Tibetan
pl_PL: Tybetański

en: To &Fullwidth
pl_PL: Do &Fullwidth

en: To Fullwidth by Options...
pl_PL: Do fullwidith wg ustawień

en: To H&alfwidth
pl_PL: Do H&alfwidth

en: To Halfwidth by Options...
pl_PL: Do Halfwidth wg ustawień...

en: To L&owerCase
pl_PL: Na małe litery

en: To U&pperCase
pl_PL: Na duże litery

en: To:
pl_PL: dz:

en: Toggle Bookmark
pl_PL: Dodaj zakładkę

en: Toggle Insert/Overwrite Mode
pl_PL: Ustaw tryb Wstaw/Nadpisz

en: Toggle bookmark at current line
pl_PL: Dodajzakładkę w bieżącej linii

en: Tomato
pl_PL: Pomidorowy

en: Top margin (mm):
pl_PL: Górny margines (mm):

en: Traditional Chinese => Simplified Chinese
pl_PL: Tradycyjny chiński => Uproszczony chiński

en: Translator for German
pl_PL: Tłumacz dla Niemców

en: Translator for Italian
pl_PL: Tłumacz dla Włochów

en: Translator for Japanese
pl_PL: Tłumacz dla Japończyków

en: Translator for Polish
pl_PL: Tłumacz dla polski

en: Translator for Russian
pl_PL: Tłumacz dla Rosjan

en: Translator for Spanish
pl_PL: Tłumacz dla Hiszpanów

en: Translator for Traditional Chinese
pl_PL: Tłumacz dla Chińczyków (tradycyjny)

en: Transport And Map Symbols
pl_PL: Transport i symbole map

en: Treat clipboard text as Hex String when pasting in hex area:
pl_PL: Traktuj tekst ze schowka jako ciąg szesnastkowy podczas wklejania w obszarze hex:

en: Tri&m Trailing Spaces
pl_PL: Wytnij spacje

en: Trim trailing spaces at the end of lines
pl_PL: Usuwa spacje na końcu linii

en: Turkish
pl_PL: Turecki

en: Turquoise
pl_PL: Turkusowy

en: UNIX Configuration
pl_PL: Konfiguracja UNIX

en: UNIX Shell Script
pl_PL: UNIX skrypt powłoki

en: Ugaritic
pl_PL: Ugarycki

en: Uncomment
pl_PL: usuń komentarz

en: Uncomment the selected lines
pl_PL: Usuń komentarz z wybranych linii

en: Underline
pl_PL: Podkreślona

en: Undo
pl_PL: Cofnij

en: Undo the last action
pl_PL: Cofnij ostatnią akcję

en: Unicode
pl_PL: Unikod

en: Unicode 16 bit Big Endian
pl_PL: Unikod 16 bitów Big Endian

en: Unicode 16 bit Little Endian
pl_PL: Unikod 16 bitów Little Endian

en: Unicode 32 bit Big Endian
pl_PL: Unicode 32 bit BE

en: Unicode 32 bit Little Endian
pl_PL: Unicode 32 bit LE

en: Unicode 8 bit
pl_PL: Unikod 8 bitów

en: Unicode/Chinese Simplified
pl_PL: Unikod/Chiński uproszczony

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pl_PL: Ujednolicony sylabariusz rdzennych kanadyjczyków

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
pl_PL: Rozszerzenie ujednoliconego sylabariusza rdzennych kanadyjczyków

en: Use English instead of current locale
pl_PL: Używanie języka angielskiego zamiast bieżących lokalizacji

en: Use Regular E&xpressions
pl_PL: Za pomocą wyrażeń regularnych

en: Use this encoding to create new file or when wxMEdit cannot determine the encoding of old file
pl_PL: Użyj tego kodowania, aby utworzyć nowy plik lub gdy wxMEdit nie można określić kodowanie starego pliku

en: Vai
pl_PL: Wai

en: Variation Selectors
pl_PL: Przełączniki wariantów glifów

en: Vedic Extensions
pl_PL: Rozszerzenia wedyjskie

en: Vertical Forms
pl_PL: Formy pionowe

en: Violet
pl_PL: Fioletowy

en: VioletRed
pl_PL: Fioletowo-czerwony

en: Visual Basic
pl_PL: Visual basic

en: Western European
pl_PL: Zachodnioeuropejski

en: Western European with Euro
pl_PL: Zahodnioeuropejski z euro

en: Wheat
pl_PL: Pszenica

en: White
pl_PL: Biały

en: WhiteSmoke
pl_PL: Biały dym

en: Windows Arabic
pl_PL: Windows arabski

en: Windows Baltic
pl_PL: Windows bałtycki

en: Windows Central European
pl_PL: Windows środkowoeuropejski

en: Windows Chinese Simplified
pl_PL: Windows chiński uproszczony

en: Windows Chinese Traditional
pl_PL: Windows chiński tradycyjny

en: Windows Cyrillic
pl_PL: Windows cyrlica

en: Windows Greek
pl_PL: Windows grecki

en: Windows Hebrew
pl_PL: Windows hebrajski

en: Windows Japanese
pl_PL: Windows japoński

en: Windows Korean
pl_PL: Windows koreański

en: Windows Registry File
pl_PL: Plik rejestru windows

en: Windows Thai
pl_PL: Windows tajski

en: Windows Turkish
pl_PL: Windows turecki

en: Windows Vietnamese
pl_PL: Windows wietnamski

en: Windows Western European
pl_PL: Windows zachodnioeuropejski

en: Windows/DOS OEM - Cyrillic
pl_PL: Windows/DOS OEM - Cyrlica

en: Word Count
pl_PL: Liczba słów

en: Word Count (Selected Text)
pl_PL: Liczba słów (Zaznaczony tekst)

en: WordWraps To NewLine Chars
pl_PL: Zamień zawijanie wierszy na znaki końca linii

en: Words
pl_PL: Słowa

en: Wrap By &Window
pl_PL: Zawijaj w oknie

en: Wrap By Column
pl_PL: Zawijaj wg kolumn

en: Wrap Lines by Max Columns
pl_PL: zawijaj wiersze wg maksymalnej szerokości kolumny

en: Wrap Lines by Window
pl_PL: zawijaj wiersze w oknie

en: Wrap aroun&d
pl_PL: Za&wiń wiersze

en: Wrap the lines by the specified Max Columns
pl_PL: zawijaj wiersze wg maksymalnej szerokości kolumny

en: Wrap the lines by the window width
pl_PL: Zawiń wiersze na szerokość okna

en: YellowGreen
pl_PL: żółto-zielony

en: Yi Radicals
pl_PL: Radykały yi

en: Yi Syllables
pl_PL: Sylaby yi

en: Yijing Hexagram Symbols
pl_PL: Heksagramy Yijing

en: You cannot modify the scheme with * sign.
pl_PL: Nie można modyfikować schemat ze znakiem *.

en: [%A] Full weekday name
pl_PL: [%A] Pełna nazwa dnia tygodnia

en: [%B] Full month name
pl_PL: [%B] Pełna nazwa miesiąca

en: [%H] Hour in 24-hour format (00 - 23)
pl_PL: [%H] Godzina w formacie 24-godzinnym (00 - 23)

en: [%I] Hour in 12-hour format (01 - 12)
pl_PL: [%I] Godzina w formacie 24-godzinnym (01 - 12)

en: [%M] Minute as decimal number (00 - 59)
pl_PL: [%M] Minuta jako liczba dziesietna (00 - 59)

en: [%S] Second as decimal number (00 - 59)
pl_PL: [%S] Sekundy jako liczba dziesiętna (00 - 59)

en: [%U] Week of year as decimal number, with Sunday as first day of week (00 - 53)
pl_PL: [%U] Tydzień roku jako liczba dziesiętna, niedziela jako pierwszy dzień tygodnia (00 - 53)

en: [%W] Week of year as decimal number, with Monday as first day of week (00 - 53)
pl_PL: [%W] Tydzień roku jako liczba dziesiętna, poniedziałek jako pierwszy dzień tygodnia (00 - 53)

en: [%X] Time representation for current locale
pl_PL: [%X] Reprezentacja czasu dla bierzących ustawień regionalnych

en: [%Y] Year with century, as decimal number
pl_PL: [%Y] Rok z wiekiem, jako liczba dziesiętna

en: [%Z] Time-zone abbreviation
pl_PL: [%Z] Skrót strefy czasowej

en: [%a] Abbreviated weekday name
pl_PL: [%a] Skrócona nazwa dnia tygodnia

en: [%b] Abbreviated month name
pl_PL: [%b] Skrócona nazwa miesiąca

en: [%c] Date and time representation appropriate for locale
pl_PL: [%c] Reprezentacja daty i czasu odpowiednio do lokalizacji

en: [%d] &Date
pl_PL: [%d] &Data

en: [%d] Day of month as decimal number (01 - 31)
pl_PL: [%d] Dzień miesiąca jako liczba dziesiętna (01 - 31)

en: [%f] &File Name
pl_PL: [%f] &Nazwa pliku

en: [%j] Day of year as decimal number (001 - 366)
pl_PL: [%j] Ddzień roku jako liczba dziesiętna (001 - 366)

en: [%m] Month as decimal number (01 - 12)
pl_PL: [%m] Miesiąc jako liczba dziesiętna (01 - 12)

en: [%n] Page &Number
pl_PL: [%n] &Numer strony

en: [%p] &Path Name
pl_PL: [%p] &Ścieżka

en: [%s] Total Page&s
pl_PL: [%s] Liczba &stron

en: [%t] &Time
pl_PL: [%t] &Czas

en: [%w] Weekday as decimal number (0 - 6; Sunday is 0)
pl_PL: [%w] Dni tygodnia jako liczba dziesiętna (0 - 6; Niedziela = 0)

en: [%x] Date representation for current locale
pl_PL: [%x] Reprezentacja daty dla bierzących ustawień regionalnych

en: [%y] Year without century, as decimal number (00 - 99)
pl_PL: [%y] Rok bez wieku, jako liczba dziesiętna (00 - 99)

en: [%z] Time-zone name
pl_PL: [%z] Nazwa strefy czasowej

en: [EMPTY]
pl_PL: [PUSTY]

en: [other]
pl_PL: [inny]

en: every day
pl_PL: codziennie

en: every month
pl_PL: co miesiąc

en: every week
pl_PL: co tydzień

en: never
pl_PL: nigdy

en: other characters
pl_PL: inne znaki

en: when pressing Ctrl key
pl_PL: po naciśnięciu klawisza Ctrl

en: wxMEdit %s is available. 
    Click OK to open the download page.
pl_PL: wxMedit %s jest dostępny. 
    Kliknij OK aby przejść do strony pobierania.

en: wxMEdit - New version available
pl_PL: wxMEdit - Jest dostępna nowa wersja

en: wxMEdit Print Preview
pl_PL: wxmedit Podgląd wydruku

en: wxMEdit Printout
pl_PL: Wydruk wxMedit

en: wxMEdit Syntax
pl_PL: Składnia wxMedit

en: wxMEdit is already the newest version.
pl_PL: wxMEdit jest już w najnowszej wersji.

en: wxMEdit, a cross-platform Text/Hex Editor
pl_PL: wxMEdit, międzyplatformowy tekst/hex edytor

en: x86 Assembly
pl_PL: Asembler x86
