wxMEdit 3.1 - en to ru_RU translation catalogue (994 entries)

en: %d results
ru_RU: %d результаты

en: %d string(s) were replaced.
ru_RU: %d строка(и) были заменены.

en: %s is Not a Number.
ru_RU: %s это не число.

en: %s should not less than %d.
ru_RU: %s должен быть не менее %d.

en: &About wxMEdit...
ru_RU: &О программе wxMEdit...

en: &Alignment:
ru_RU: &Выравнивание:

en: &Ascending
ru_RU: &По возрастанию

en: &Cancel
ru_RU: &Отмена

en: &Case Sensitive
ru_RU: &С учетом регистра

en: &Check for updates...
ru_RU: &Проверить наличие обновлений...

en: &Close
ru_RU: Закрыть

en: &Close File
ru_RU: &Закрыть файл

en: &Column Mode
ru_RU: &Режим колонки

en: &Comment
ru_RU: &Закомментировать

en: &Copy
ru_RU: &Копировать

en: &Decrease Indent
ru_RU: &Уменьшить отступ

en: &Delete
ru_RU: Удалить

en: &Descending
ru_RU: &По убыванию

en: &Display Line Number
ru_RU: &Отображать номера строк

en: &Edit
ru_RU: &Редактировать

en: &Enable Replace
ru_RU: &Включение замены

en: &File
ru_RU: &Файл

en: &File Type Associations...
ru_RU: &Сопоставления типов файлов...

en: &Find
ru_RU: &Найти

en: &Find...
ru_RU: &Найти...

en: &Fixed Width Mode
ru_RU: &Режим фиксированной ширины

en: &Fullwidth
ru_RU: &Полная ширина

en: &Go To Line...
ru_RU: &Перейти к строке ...

en: &Goto...
ru_RU: Перейти...

en: &Halfwidth
ru_RU: &Полуширина

en: &Help
ru_RU: &Справка

en: &Hex Mode
ru_RU: &Hex режим

en: &Increase Indent
ru_RU: &Увеличить отступ

en: &Initial Number
ru_RU: &Первоначальный номер

en: &Length (Characters):
ru_RU: &Длина (символов)

en: &List the First Found Item Only
ru_RU: &Только первый найденный элемент списка

en: &Load
ru_RU: &Загрузить

en: &Move Focus to Editor Window
ru_RU: &Переместить фокус на окно редактора

en: &New File
ru_RU: &Новый файл

en: &Next Window
ru_RU: &Следующее окно

en: &No Wrap
ru_RU: &Без переноса

en: &Numbering System:
ru_RU: &Система нумерации:

en: &Numeric Sort
ru_RU: &Сортировка чисел

en: &OK
ru_RU: &Да

en: &Open File...
ru_RU: &Открыть файл...

en: &Options...
ru_RU: &Параметры...

en: &Padding:
ru_RU: &Заполнение:

en: &Paste
ru_RU: &Вставить

en: &Previous Window
ru_RU: &Предыдущее окно

en: &Print...
ru_RU: &Печать...

en: &Purge
ru_RU: &Очистить

en: &Purge Histories...
ru_RU: &Очистка истории...

en: &Redo
ru_RU: &Повторить

en: &Reload File
ru_RU: &Перезагрузить файл

en: &Remove Duplicates
ru_RU: &Удаление дубликатов

en: &Replace
ru_RU: &Заменить

en: &Replace >>
ru_RU: &Заменить >>

en: &Replace...
ru_RU: &Заменить...

en: &Save
ru_RU: &Сохранить

en: &Save File
ru_RU: &Сохранить файл

en: &Search
ru_RU: &Поиск

en: &Show/Hide the Results of Find/Replace in Files
ru_RU: & Показать/Скрыть результаты Поиска/Замены в файлах

en: &Sort
ru_RU: &Сортировка

en: &Syntax Highlighting Settings...
ru_RU: &Настройки подсветки синтаксиса...

en: &Text Mode
ru_RU: &Текстовый режим

en: &Toggle Window
ru_RU: &Переключить окно

en: &Tools
ru_RU: &Инструменты

en: &Uncomment
ru_RU: &Раскомметировать

en: &Undo
ru_RU: &Отменить

en: &Uppercase
ru_RU: &Верхний регистр

en: &View
ru_RU: &Просмотр

en: &Whole Word Only
ru_RU: &Только слово целиком

en: &Window
ru_RU: &Окно

en: &Word Count
ru_RU: &Количество слов

en: '%s' is not a valid regular expression.
ru_RU: '%s' - некорректное регулярное выражение.

en: '%s' was found %d times.
ru_RU: '%s' был найден за время %d .

en: (Automatic)
ru_RU: (Автоматически)

en: <- Add
ru_RU: <- Добавить

en: <- Add Custom File Type
ru_RU: <- Добавить пользовательский тип файлов

en: <== Add Key
ru_RU: <== Добавить клавишу

en: ==> Delete Key
ru_RU: ==> Удалить клавишу

en: ASCII characters
ru_RU: ASCII символы

en: About
ru_RU: О программе

en: About wxMEdit
ru_RU: О программе wxMEdit

en: According To Copying Behavior
ru_RU: Согласно поведению копированию

en: Activate the next window
ru_RU: Активировать следующее окно

en: Activate the previous window
ru_RU: Активировать предыдущее окно

en: ActiveLine
ru_RU: Текущая строка

en: Ad&vanced
ru_RU: &Расширенные

en: Add wxMEdit to the RightClickMenu of Explorer(Deselect to Remove the Entry from Windows Registry)
ru_RU: Добавить wxMEdit в меню правой кнопки проводника (Чтобы отменить, удалите запись из реестра Windows)

en: Add/Remove BOM
ru_RU: Добавить/Удалить BOM

en: Add/Remove Unicode BOM
ru_RU: Добавить/Удалить Юникод BOM

en: Addtional Option
ru_RU: Дополнительная опция

en: Aegean Numbers
ru_RU: Эгейские числа

en: Alchemical Symbols
ru_RU: Алхимические символы

en: All
ru_RU: Все

en: All
ru_RU: Все

en: Alphabetic Presentation Forms
ru_RU: Алфавитные формы представления

en: Always
ru_RU: Всегда

en: Ancient Greek Musical Notation
ru_RU: Древнегреческая нотная запись

en: Ancient Greek Numbers
ru_RU: Древнегреческие числа

en: Ancient Symbols
ru_RU: Древние символы

en: Aqua
ru_RU: Аква

en: Aquamarine
ru_RU: Аквамарин

en: Arabic
ru_RU: арабский

en: Arabic
ru_RU: Арабская

en: Arabic Extended-A
ru_RU: Арабский расширенный A

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
ru_RU: Арабские математические буквенные символы

en: Arabic Presentation Forms-A
ru_RU: Арабские формы представления-A

en: Arabic Presentation Forms-B
ru_RU: Арабские формы представления-B

en: Arabic Supplement
ru_RU: Арабский дополнение

en: Armenian
ru_RU: Армянский

en: Arrows
ru_RU: Стрелки

en: Assigned Keys:
ru_RU: Назначенные клавиши:

en: Associated File Types:
ru_RU: Связанные типы файлов:

en: Auto Indent
ru_RU: Автоматический отступ

en: Auto complete character pair
ru_RU: Автодополнение для парных символов

en: Auto copy the mouse-selected text to clipboard
ru_RU: Автоматическое копирование выделенного текста мышью в буфер обмена

en: Automatic Detection
ru_RU: Автоматическое обнаружение

en: Automatically check for new versions:
ru_RU: Автоматически проверять наличие новых версий:

en: Avestan
ru_RU: Авестийский

en: Azure
ru_RU: Лазурь

en: Background Color
ru_RU: Цвет фона

en: Balinese
ru_RU: Балийский

en: Baltic
ru_RU: Балтийская

en: Bamum
ru_RU: Бамум

en: Bamum Supplement
ru_RU: Бамум дополнение

en: Basic Latin
ru_RU: Базовая латиница

en: Beginning of file reached, search from end.
ru_RU: Начало файла достигнуто, поиск с конца.

en: Beginning of selection reached, search from end.
ru_RU: Начало выделения достигнуто, поиск с конца.

en: Behavior of copying in hex editing area:
ru_RU: Поведение копирования в области редактирования HEX:

en: Beige
ru_RU: Бежевый

en: Bengali
ru_RU: Бенгальский

en: Binary file matches
ru_RU: Сопоставления бинарного файла

en: Black
ru_RU: Черный

en: Blank Space
ru_RU: Пробелы

en: Block Elements
ru_RU: Блок элементов

en: Blue
ru_RU: Синий

en: BlueViolet
ru_RU: Сине-фиолетовый

en: Bold
ru_RU: Полужирный

en: Bookmark
ru_RU: Метка

en: Bottom margin (mm):
ru_RU: Нижнее поле (mm):

en: Box Drawing
ru_RU: Прямоугольник

en: Brahmi
ru_RU: Брахми

en: Braille Patterns
ru_RU: Азбука Брайля

en: Brown
ru_RU: Коричневый

en: Buginese
ru_RU: Бугийский

en: Bytes
ru_RU: Байты

en: Byzantine Musical Symbols
ru_RU: Византийские Музыкальные символы

en: C&lose All
ru_RU: &Закрыть все

en: C&ount
ru_RU: &Количество

en: CJK Compatibility
ru_RU: CJK совместимый

en: CJK Strokes
ru_RU: CJK штрихи

en: CJK Symbols and Punctuation
ru_RU: CJK Символы и знаки препинания

en: CP437 Variant for ASCII Art
ru_RU: CP437 Вариант для ASCII Art

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Cannot access this file:
ru_RU: Нет возможности получить доступ к этому файлу:

en: Cannot assign key to this item
ru_RU: Невозможно назначить клавишу для этого пункта

en: Cannot check for new version!
ru_RU: Невозможно проверить наличие новой версии!

en: Cannot delete this scheme.
ru_RU: Не удается удалить эту схему.

en: Cannot find any matched string.
ru_RU: Не удается найти совпадающую строку.

en: Cannot find the matched string.
ru_RU: Не удается найти совпадающую строку.

en: Cannot find the matched string. Replace is finished.
ru_RU: Невозможно найти найденную строку. Замена закончена.

en: Cannot load this file:
ru_RU: Не удается загрузить этот файл:

en: Cannot load this scheme.
ru_RU: Не удается загрузить эту схему.

en: Cannot save this file:
ru_RU: Не могу сохранить этот файл

en: Cannot save to the scheme.
ru_RU: Не удается сохранить схему.

en: Catched a exception of 'regex_error'.
    Maybe the regular expression is invalid.
ru_RU: Возникла ошибка 'regex_error'.
    Может быть регулярное выражение неправильное.

en: Caucasian Albanian
ru_RU: Кавказская Албания

en: Celtic
ru_RU: Кельтская

en: Center:
ru_RU: По центру:

en: Central European
ru_RU: Центральная Европа

en: Chakma
ru_RU: Чакма

en: Change file type associations
ru_RU: Изменение сопоставлений типов файлов

en: Change font settings
ru_RU: Изменение параметров шрифта

en: Change syntax highlighting settings
ru_RU: Изменить настройки подсветки синтаксиса

en: Change the configuration
ru_RU: Изменить конфигурацию

en: Change the editing mode to Column-Mode
ru_RU: Изменить режим редактирования в режим-колонки

en: Change the editing mode to Hex-Mode
ru_RU: Изменить режим редактирования в Hex-режим

en: Change the editing mode to Text-Mode
ru_RU: Изменить режим редактирования в текстовый режим

en: CharPos:
ru_RU: Позиция символа:

en: Characters (all)
ru_RU: Символы (все)

en: Characters (no controls/spaces)
ru_RU: Символы (без управляющих/пробелов)

en: Check &now
ru_RU: Проверить & сейчас

en: Check for new versions including &prereleases
ru_RU: Проверять новые версии, в том числе & пререлизы

en: Check for new versions of wxMEdit
ru_RU: Проверить наличие новых версий wxMEdit

en: Cherokee
ru_RU: Чероки

en: Chinese => Japanese Kanji
ru_RU: Китайский => Японский кандзи

en: Chinese Digits
ru_RU: Китайские цифры

en: Chinese Simplified
ru_RU: Китайский упрощенный

en: Chinese Simplified Financial
ru_RU: Китайский упрощенный финансовый

en: Chinese Traditional
ru_RU: Китайский традиционный

en: Chinese Traditional Financial
ru_RU: Китайский традиционный финансовый

en: Chocolate
ru_RU: Шоколадный

en: Choose a directory
ru_RU: Выбрать каталог

en: Choose the characters you want to convert:
ru_RU: Выберите символы, которые вы хотите преобразовать:

en: Clear All Bookmarks
ru_RU: Очистить все закладки

en: Clear all bookmarks from current file
ru_RU: Очистить все закладки в текущем файле

en: Clipboard: Chinese to Japanese &Kanji
ru_RU: Буфер обмена: китайский в японский кандзи

en: Clipboard: Japanese Kanji to Sim&plified Chinese
ru_RU: Буфер обмена: японский кандзи в& упрощенный китайский

en: Clipboard: Japanese Kanji to Tra&ditional Chinese
ru_RU: Буфер обмена: японский кандзи в& традиционный китайский

en: Clipboard: Simplified Chinese to T&raditional Chinese
ru_RU: Буфер обмена: упрощенный китайский в& традиционный китайский

en: Clipboard: Traditional Chinese to S&implified Chinese
ru_RU: Буфер обмена: традиционный китайский в& упрощенный китайский

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close &More
ru_RU: Закрыть &(Другие команды)

en: Close All &BUT This
ru_RU: Закрыть все &кроме этого

en: Close All Files
ru_RU: Закрыть все файлы

en: Close All To The &Left
ru_RU: Закрыть все файлы &слева

en: Close All To The &Right
ru_RU: Закрыть все файлы &справа

en: Close All under &Folder...
ru_RU: Закрыть все под&папки...

en: Close File
ru_RU: Закрыть файл

en: Close all files
ru_RU: Закрыть все файлы

en: Close all files at the left side of current one
ru_RU: Закрыть все файлы с левой стороны от текущего

en: Close all files at the right side of current one
ru_RU: Закрыть все файлы с правой стороны от текущего

en: Close all files except the current one
ru_RU: Закройте все файлы, кроме текущего

en: Close all files in given folder and in all the subfolders
ru_RU: Закрыть все файлы в папке и во всех вложенных папках

en: Close all files in this foler and in all the subfolers:
ru_RU: Закрыть все файлы в этой папке и во всех вложенных папках:

en: Close the file
ru_RU: Закрыть файл

en: Col:
ru_RU: Столбец:

en: Column Mode
ru_RU: Режим колонки

en: Columns of Indent
ru_RU: Отступ в столбцах

en: Columns of Tab
ru_RU: Табуляции в колонках

en: Columns of Wrap-By-Column
ru_RU: Колонки обрезка-по-столбцу

en: Combining Diacritical Marks
ru_RU: Комбинируемые диакритические знаки

en: Combining Diacritical Marks Extended
ru_RU: Комбинируемые диакритические знаки дополнения

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ru_RU: Сочетание диакритических знаков. Приложение

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ru_RU: Комбинируемые диакритические знаки для символов

en: Commands
ru_RU: Команды

en: Comment
ru_RU: Комментировать

en: Comment out the selected lines
ru_RU: Закомментировать выбранные строки

en: Common Indic Number Forms
ru_RU: Общие Индийские числовые формы

en: Control Characters
ru_RU: Управляющие символы

en: Control Pictures
ru_RU: Контроль снимков

en: Convert &Chinese Char
ru_RU: Преобразовать &китайский символ

en: Convert Chinese chars to Japanese Kanji in the clipboard
ru_RU: Преобразовать китайские символы в японские кандзи в ​буфере обмена

en: Convert Chinese chars to Japanese Kanji in the file
ru_RU: Преобразование китайских символов в символы японских кандзи в ​файле

en: Convert Encoding
ru_RU: Преобразование кодировки

en: Convert File &Encoding...
ru_RU: Преобразование кодировки &файла...

en: Convert Japanese Kanji to simplified Chinese chars in the clipboard
ru_RU: Преобразование японских кандзи в упрощенные китайские символы в буфер обмена

en: Convert Japanese Kanji to simplified Chinese chars in the file
ru_RU: Преобразование японских кандзи в упрощенные китайские символы в файле

en: Convert Japanese Kanji to traditional Chinese chars in the clipboard
ru_RU: Преобразование символов японских кандзи в традиционные китайские символы в буфер обмена

en: Convert Japanese Kanji to traditional Chinese chars in the file
ru_RU: Преобразование японских кандзи в традиционные китайские символы в файле

en: Convert NewLine chars to WordWraps in the selection
ru_RU: Преобразовать символы новой строки в WordWraps в выбранном

en: Convert Space chars to Tab chars in the selection
ru_RU: Преобразовать символы пробела в символы табуляции в выделенном

en: Convert Tab chars to Space chars in the selection
ru_RU: Преобразование символов табуляции в символы пробела в выделенном фрагменте

en: Convert To CR/0D (&MAC)
ru_RU: Преобразовать в CR/0D (&MAC)

en: Convert To CRLF/0D0A (&DOS)
ru_RU: Преобразовать в CRLF/0D0A (&DOS)

en: Convert To LF/0A (&UNIX)
ru_RU: Преобразовать в LF/0A (&UNIX)

en: Convert WordWraps to NewLine chars in the file or selection
ru_RU: Преобразование WordWraps в символы новой строки в файле или выбранном

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the clipboard
ru_RU: Преобразование упрощенных китайских символов в традиционные китайские символы в буфер обмена

en: Convert simplified Chinese chars to traditional Chinese chars in the file
ru_RU: Преобразование упрощенных китайских символов в традиционные китайские символы в файле

en: Convert the file format to DOS format
ru_RU: Преобразовать формат файла в формат DOS

en: Convert the file format to MAC format
ru_RU: Преобразовать формат файла в формат MAC

en: Convert the file format to UNIX format
ru_RU: Преобразовать формат файла в формат UNIX

en: Convert the selection to fullwidth
ru_RU: Преобразовать выделение в полноширинные

en: Convert the selection to fullwidth by options
ru_RU: Параметры преобразования выделения в полноширинные символы

en: Convert the selection to halfwidth
ru_RU: Преобразовать выделение в полуширинные

en: Convert the selection to halfwidth by options
ru_RU: Параметры преобразования выделения в полуширинные символы

en: Convert the selection to lowercase
ru_RU: Преобразовать выделение в нижний регистр

en: Convert the selection to uppercase
ru_RU: Преобразовать выделение в верхний регистр

en: Convert to the specified encoding
ru_RU: Преобразовать в указанную кодировку

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the clipboard
ru_RU: Преобразование традиционных китайских символов в упрощенные китайские символы в буфер обмена

en: Convert traditional Chinese chars to simplified Chinese chars in the file
ru_RU: Преобразование традиционных китайских символов в упрощенные китайские символы в файле

en: Copies:
ru_RU: Копий:

en: Coptic
ru_RU: Коптский

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy &Full Path
ru_RU: Копировать &полный путь

en: Copy As &Hex String
ru_RU: Копировать как &шестнадцатеричную(HEX) строку

en: Copy As He&x String with Space
ru_RU: Копировать как &шестнадцатеричную строку(Hex) с пробелами

en: Copy Containing &Directory
ru_RU: Копировать& имя каталога, содержащего файл

en: Copy File &Name
ru_RU: Копирование имени &файла

en: Copy File Pat&h
ru_RU: Копировать путь к &файлу

en: Copy as Hex String
ru_RU: Копировать как шестнадцатеричную строку

en: Copy as Hex String with Spaces
ru_RU: Копировать как шестнадцатеричную строку с пробелами

en: Copy as Raw Bytes
ru_RU: Копировать как Raw байты

en: Copy as Regular Text
ru_RU: Копировать как обычный текст

en: Copy containing directory to clipboard
ru_RU: Копировать имя каталога, содержащего файл в буфер обмена

en: Copy file name to clipboard
ru_RU: Копировать имя файла в буфер обмена

en: Copy full file path to clipboard
ru_RU: Копировать полный путь к файлу в буфер обмена

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ru_RU: Копировать выделенный фрагмент и поместить его в буфер обмена

en: Copy the selection as hex-string
ru_RU: Скопировать выделенную область как HEX строку

en: Copy the selection as hex-string with space
ru_RU: Скопировать выделенную область как hex строку с пробелами

en: Coral
ru_RU: Коралл

en: Count the words and chars of the file or selection
ru_RU: Количество слов и символов из файла или выделенного

en: Create a new file
ru_RU: Создать новый файл

en: Creator of Gentoo package wxmedit
ru_RU: Создатель Gentoo пакета wxmedit

en: Creator of MadEdit
ru_RU: Создатель MadEdit

en: Creator of wxmedit package in AUR
ru_RU: Создатель пакета wxmedit в AUR

en: Credits
ru_RU: Соавторы

en: Crimson
ru_RU: Малиновый

en: Cu&t
ru_RU: &Вырезать

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ru_RU: Cuneiform Цифры и знаки препинания

en: Currency Symbols
ru_RU: Символы валют

en: Current maintainer of wxMEdit
ru_RU: Текущий сопровождающий wxMEdit

en: Cut
ru_RU: Вырезать

en: Cut L&ine
ru_RU: &Вырезать строку

en: Cut the selected lines and put it on the Clipboard
ru_RU: Вырезать выбранные строки и поместить их в буфер обмена

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ru_RU: Вырезать выделенный фрагмент и поместить его в буфер обмена

en: Cyan
ru_RU: Голубой

en: Cypriot Syllabary
ru_RU: Кипрское письмо

en: Cyrillic
ru_RU: Кириллица

en: Cyrillic
ru_RU: Кириллица

en: Cyrillic Extended-A
ru_RU: Кириллица расширенный A

en: Cyrillic Extended-B
ru_RU: Кириллица расширенный B

en: Cyrillic Supplement
ru_RU: Дополнение к кириллице

en: DarkBlue
ru_RU: Темно-синий

en: DarkCyan
ru_RU: Темно-голубой

en: DarkGray
ru_RU: Темно-серый

en: DarkGreen
ru_RU: Темно-зеленый

en: DarkKhaki
ru_RU: Темный хаки

en: DarkMagenta
ru_RU: Темно-пурпурный

en: DarkOrange
ru_RU: Темно-оранжевый

en: DarkOrchid
ru_RU: Темная орхидея

en: DarkRed
ru_RU: Темно-красный

en: DarkTurquoise
ru_RU: Темно-бирюзовый

en: DarkViolet
ru_RU: Темно-фиолетовый

en: Decrease Indent
ru_RU: Уменьшить отступ

en: Decrease the indent of seleted lines
ru_RU: Уменьшить отступ выделенных линий

en: Default (Latin)
ru_RU: По умолчанию (латиница)

en: Default printer
ru_RU: Принтер по умолчанию

en: Delete &Line
ru_RU: &Удалить строку

en: Delete a word left from the caret
ru_RU: Удаление слово слева от курсора

en: Delete a word right from the caret
ru_RU: Удалить слово справа от курсора

en: Delete data
ru_RU: Удалить данные

en: Delete one char to the left of the caret
ru_RU: Удалить один символ слева от курсора

en: Delete the selected lines
ru_RU: Удалить выбранные строки

en: Delimiter
ru_RU: Разделитель

en: Detail Information of Characters:
ru_RU: Детальная информация о символах:

en: Devanagari
ru_RU: Деванагари

en: Devanagari Extended
ru_RU: Деванагари расширенный

en: Directive
ru_RU: Директива

en: Display &Bookmark
ru_RU: Отображать &закладки

en: Display the Bookmarks
ru_RU: Отображение закладок

en: Display the Line Numbers
ru_RU: Отображение номеров строк

en: Do not save settings to wxmedit.cfg when wxMEdit closed (this session only)
ru_RU: Не сохранять параметры в wxmedit.cfg, когда wxMEdit будет закрыт (только эта сессия)

en: Do not wrap lines
ru_RU: Не использовать перенос для строк

en: Do you want to continue?
    The file size is %s bytes.
    It may take long time and large memories to convert to Text/Column Mode.
ru_RU: Продолжить?
    Размер файла %s байт
    Это может занять много времени и памяти для преобразования в Текстовый/Режим колонки.

en: Do you want to discard changes?
ru_RU: Отменить изменения?

en: Do you want to reload it?
ru_RU: Перезагрузить файл?

en: Do you want to save this file?
ru_RU: Вы хотите сохранить этот файл?

en: Domino Tiles
ru_RU: Плитки домино

en: E&xit
ru_RU: &Выход

en: EUC-JP Double-Byte Edition of Windows
ru_RU: EUC-JP Двухбайтовое издание Windows

en: East Asian
ru_RU: Восточная Азия

en: Edit
ru_RU: Редактирование

en: Editor
ru_RU: Редактор

en: Egyptian Hieroglyphs
ru_RU: Египетские иероглифы

en: Emoticons
ru_RU: Смайлики

en: Enable dot matching newline in regular expression
ru_RU: Включение точки сопоставления строки в регулярном выражении

en: Enclosed Alphanumerics
ru_RU: Закрытые буквенно-цифровые символы

en: Enclosed CJK Letters and Months
ru_RU: Закрытые CJK символы и месяцы

en: Enclosed Ideographic Supplement
ru_RU: Закрытое Идеографическое Дополнение

en: Encoding:
ru_RU: Кодировка:

en: End of file reached, replace from beginning.
ru_RU: Конец файла достигнут, замена с начала.

en: End of file reached, search from beginning.
ru_RU: Конец файла достигнут, поиск с начала.

en: End of selection reached, replace from beginning.
ru_RU: Конец выделения достигнут, замена с начала.

en: End of selection reached, search from beginning.
ru_RU: Конец выделения достигнут, поиск с начала.

en: Enter a page number between %d and %d:
ru_RU: Введите номер страницы, от %d до %d:

en: Ethiopic
ru_RU: Эфиопское письмо

en: Ethiopic Extended
ru_RU: Эфиопский. Расширение

en: Ethiopic Extended-A
ru_RU: Эфиопский Дополнение-A

en: Ethiopic Supplement
ru_RU: Эфиопский . Дополнение

en: Every Page
ru_RU: Каждая страница

en: Exclude Filters:
ru_RU: Исключить фильтры

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ru_RU: Файл '%s' уже существует, хотите перезаписать?

en: File Encoding:
ru_RU: Кодировка файла:

en: File Filters:
ru_RU: Фильтры файла:

en: File Type Associations
ru_RU: Сопоставления типов файлов

en: File: Chinese to &Japanese Kanji
ru_RU: Файл: китайский в& японский кандзи

en: File: Japanese Kanji to Si&mplified Chinese
ru_RU: Файл: Японский кандзи в& упрощенный китайский

en: File: Japanese Kanji to Tr&aditional Chinese
ru_RU: Файл: Японский кандзи в& традиционный китайский

en: File: Simplified Chinese to &Traditional Chinese
ru_RU: Файл: упрощенный китайский, в& традиционный китайский

en: File: Traditional Chinese to &Simplified Chinese
ru_RU: Файл: традиционный китайский в& упрощенный китайский

en: Fin&d/Replace in Files...
ru_RU: &Найти/Заменить в файлах...

en: Final Number
ru_RU: Последний номер

en: Find
ru_RU: Поиск

en: Find &Hex String (Example: BE 00 3A or BE003A)
ru_RU: Поиск &Hex Строки (Пример: BE 00 3A или BE003A)

en: Find &Next
ru_RU: Следующий &поиск

en: Find &Previous
ru_RU: Предыдущий &поиск

en: Find Next
ru_RU: Найти далее

en: Find Previous
ru_RU: Найти предыдущее

en: Find a string
ru_RU: Найти строку

en: Find next occurrence
ru_RU: Найти следующее вхождение

en: Find or replace a string in files
ru_RU: Найти или заменить строку в файлах

en: Find previous occurrence
ru_RU: Найти предыдущее вхождение

en: Find/Replace In Files
ru_RU: Поиск/Замена в файлах

en: Find/Replace in Files Results
ru_RU: Поиск/Замена в файлах результаты

en: FireBrick
ru_RU: Огнеупорный кирпич

en: First Page Only
ru_RU: Только первая страница

en: Font Name:
ru_RU: Название шрифта:

en: Font Size:
ru_RU: Размер шрифта:

en: Foreground/Text Color
ru_RU: Передний план/Цвет текста

en: Format
ru_RU: Формат

en: Format of Date/Time
ru_RU: Формат даты и времени

en: Found %d file(s) matched the filters...
ru_RU: Найдено %d файл(ы) удовлетворяющие условиям фильтров...

en: From:
ru_RU: От:

en: Fuchsia
ru_RU: Фуксия

en: Fullwidth Characters (with East Asian Ambiguous Width Characters)
ru_RU: Полноширинные символы (с символами неоднозначной ширины Восточной Азии)

en: Fullwidth Characters (without East Asian Ambiguous Width Characters)
ru_RU: Полноширинные символы (без символов неоднозначной ширины Восточной Азии)

en: G&o To Position...
ru_RU: &Перейти на позицию...

en: General
ru_RU: Общие

en: General Punctuation
ru_RU: Общая пунктуация

en: Geometric Shapes
ru_RU: Геометрические фигуры

en: Geometric Shapes Extended
ru_RU: Геометрические фигуры дополнения

en: Georgian
ru_RU: Грузинский

en: Georgian Supplement
ru_RU: Грузинский дополнение

en: Glagolitic
ru_RU: Глаголический

en: Go To L&eft Brace
ru_RU: Перейти к &левой фигурной скобке

en: Go To Line
ru_RU: Перейти к строке

en: Go To Next Bookmark
ru_RU: Перейти к следующей закладке

en: Go To Position
ru_RU: Перейти к позиции

en: Go To Previous Bookmark
ru_RU: Перейти к предыдущей закладке

en: Go To R&ight Brace
ru_RU: Перейти к &правой фигурной скобке

en: Go to begin of document
ru_RU: Перейти в начало документа

en: Go to begin of document and select
ru_RU: Перейти к началу документа и выделить

en: Go to begin of line
ru_RU: Перейти в начало строки

en: Go to begin of line and select
ru_RU: Перейти к началу строки и выделить

en: Go to end of document
ru_RU: Перейти в конец документа

en: Go to end of document and select
ru_RU: Перейти в конец документа и выделить

en: Go to end of line
ru_RU: Перейти в конец строки

en: Go to end of line and select
ru_RU: Перейти в концу строки и выделить

en: Go to left brace
ru_RU: Перейти к левой фигурной скобке

en: Go to left brace and select
ru_RU: Перейти к левой фигурной скобке и выделить

en: Go to next page
ru_RU: Перейти к следующей странице

en: Go to next page and select
ru_RU: Перейти к следующей странице и выделить

en: Go to next word
ru_RU: Перейти к следующему слову

en: Go to next word and select
ru_RU: Перейти к следующему слову и выделить

en: Go to previous page
ru_RU: Перейти к предыдущей странице

en: Go to previous page and select
ru_RU: Перейти к предыдущей странице и выделить

en: Go to previous word
ru_RU: Перейти к предыдущему слову

en: Go to previous word and select
ru_RU: Перейти к предыдущему слову и выделить

en: Go to right brace
ru_RU: Перейти к правой фигурной скобке

en: Go to right brace and select
ru_RU: Перейти к правой фигурной скобке и выделить

en: Go to the next bookmark
ru_RU: Перейти к следующей закладке

en: Go to the previous bookmark
ru_RU: Перейти к предыдущей закладке

en: Go to the specified line
ru_RU: Перейти к указанной строке

en: Go to the specified position
ru_RU: Перейти к указанной позиции

en: Gold
ru_RU: Золотой

en: Goto Page
ru_RU: Перейти на страницу

en: Gray
ru_RU: Серый

en: Greek
ru_RU: Греческий

en: Greek
ru_RU: Греческая

en: Greek Extended
ru_RU: Греческий расширенный

en: Greek and Coptic
ru_RU: Греческий и коптский

en: Green
ru_RU: Зеленый

en: GreenYellow
ru_RU: Желто-зеленый

en: Gujarati
ru_RU: Гуджарати

en: Gurmukhi
ru_RU: Гурмукхи

en: Hanunoo
ru_RU: Хануну

en: Has No Unicode BOM (Byte-Order Mark)
ru_RU: Не имеет Юникод BOM (Отмечен порядок байт)

en: Has Unicode BOM (Byte-Order Mark)
ru_RU: Имеет Юникод BOM (Отмечен порядок байт)

en: Hebrew
ru_RU: Иврит

en: Hebrew
ru_RU: Иврит

en: Hex Mode
ru_RU: Режим HEX

en: Hex Mode to Text/Column Mode
ru_RU: Hex режим в текст /Режим Колонки

en: Hint:
ru_RU: Подсказка:

en: Hiragana
ru_RU: Хирагана

en: HotPink
ru_RU: Ярко-розовый

en: IPA Extensions
ru_RU: IPA Расширения

en: Ideographic Description Characters
ru_RU: Символы идеографического описания

en: If Possible
ru_RU: Если возможно

en: Imperial Aramaic
ru_RU: Имперский арамейский язык

en: Include Subdirectories
ru_RU: Включить подкаталоги

en: Increase Indent
ru_RU: Увеличить отступ

en: Increase the indent of seleted lines
ru_RU: Увеличить отступ выделенных линий

en: Indigo
ru_RU: Индиго

en: Information Window
ru_RU: Информационное окно

en: Insert &Ordered Sequence...
ru_RU: Вставить &упорядоченную последовательность...

en: Insert CR char when pressing Enter key
ru_RU: Вставить символ CR при нажатии на клавишу Enter

en: Insert CR&LF chars when pressing Enter key
ru_RU: Вставить символ CR&LF при нажатии на клавишу Enter

en: Insert CR/0D (&MAC)
ru_RU: Вставить CR/0D (&MAC)

en: Insert CRLF/0D0A (&DOS)
ru_RU: Вставить CRLF/0D0A (&DOS)

en: Insert Dat&e and Time
ru_RU: Вставить дату и &время

en: Insert LF char when pressing Enter key
ru_RU: Вставить символ LF при нажатии на клавишу Enter

en: Insert LF/0A (&UNIX)
ru_RU: Вставить LF/0A (&UNIX)

en: Insert Ordered Sequence
ru_RU: Вставить упорядоченную последовательность

en: Insert Space char instead of Tab char
ru_RU: Вставлять символы пробела вместо символов табуляции

en: Insert Ta&b Char
ru_RU: Вставить символ &Tab

en: Insert a Tab char at current position
ru_RU: Вставить символ табуляции(TAB) в текущей позиции

en: Insert data from the Clipboard
ru_RU: Вставка данных из буфера обмена

en: Insert date and time at current position
ru_RU: Вставить дату и время в текущей позиции

en: Insert one NewLine char
ru_RU: Вставить один символ новой строки

en: Insert one NewLine char without indentation
ru_RU: Вставить один символ новой строки без отступа

en: Insert one Tab char or indent lines
ru_RU: Вставить один символ табуляции(TAB) или отступ строки

en: Insert ordered sequence with certain format in specified numbering system
ru_RU: Вставить упорядоченную последовательность с определенным форматом указанной системы нумерации

en: Invalid Unicode Characters
ru_RU: Неправильный символ юникода

en: Invalid value of "%s"
ru_RU: Неверное значение "%s"

en: Inver&t Case
ru_RU: Инвертировать &регистр

en: Invert the case of the selection
ru_RU: Инвертировать регистр выбранного

en: Italic
ru_RU: Курсивный

en: Ivory
ru_RU: Слоновая кость

en: Japanese
ru_RU: Японский

en: Japanese Financial
ru_RU: Японский финансовый

en: Japanese Kanji => Simplified Chinese
ru_RU: Японский кандзи => Упрощенный китайский

en: Japanese Kanji => Traditional Chinese
ru_RU: Японский кандзи => Традиционный китайский

en: Japanese characters
ru_RU: Японские символы

en: JavaScript in HTML
ru_RU: JavaScript в HTML

en: Javanese
ru_RU: Яванский

en: Kaithi
ru_RU: Кайтхи

en: Kana Supplement
ru_RU: Кана дополнение

en: Kannada
ru_RU: Каннада

en: Katakana
ru_RU: Катакана

en: Katakana Phonetic Extensions
ru_RU: Фонетические расширения катаканы

en: Kayah Li
ru_RU: Кайях ли

en: Keys
ru_RU: Клавиши

en: Khaki
ru_RU: Хаки

en: Khmer
ru_RU: Кхмерский

en: Khmer Symbols
ru_RU: Кхмерские символы

en: Korean characters
ru_RU: Корейские символы

en: Landscape
ru_RU: Ландшафт

en: Language of User Interface (must restart wxMEdit)
ru_RU: Язык пользовательского интерфейса (необходимо перезапустить wxMEdit)

en: Lao
ru_RU: Лао

en: Latin Extended Additional
ru_RU: Дополнительное расширение латиницы

en: Latin Extended-A
ru_RU: Расширенная латиница-A

en: Latin Extended-B
ru_RU: Расширенная латиница-B

en: Latin Extended-C
ru_RU: Расширенная латиница-С

en: Latin Extended-D
ru_RU: Расширенная латиница-D

en: Latin Extended-E
ru_RU: Латинская расширенная E

en: Latin-1 Supplement
ru_RU: Латиница-1 дополнительная

en: Lavender
ru_RU: Лаванда

en: LawnGreen
ru_RU: Зеленый газон

en: Left
ru_RU: Слева

en: Left margin (mm):
ru_RU: Левое поле (mm):

en: Left:
ru_RU: Слева:

en: Lepcha
ru_RU: Лепча

en: Letterlike Symbols
ru_RU: Буквоподобные символы

en: License
ru_RU: Лицензия

en: LightBlue
ru_RU: Светло-синий

en: LightCyan
ru_RU: Светло голубой

en: LightGreen
ru_RU: Светло-зеленый

en: LightGrey
ru_RU: Светло-серый

en: LightPink
ru_RU: Светло-розовый

en: LightYellow
ru_RU: Светло-желтый

en: Limbu
ru_RU: Лимбу

en: Lime
ru_RU: Известь

en: LimeGreen
ru_RU: Салатовый

en: Line Number: (you can input HexNumber: 0xNNN)
ru_RU: Номер строки: (вы можете ввести HexNumber: 0xNNN)

en: Line Spacing:
ru_RU: Межстрочный интервал:

en: Line(%d):
ru_RU: Строка(%d):

en: LineNumber
ru_RU: Номер строки

en: Linear A
ru_RU: Линейный A

en: Linear B Ideograms
ru_RU: Линейные идеограммы B

en: Linen
ru_RU: Постельное белье

en: Lines
ru_RU: Строки

en: Ln:
ru_RU: Линия:

en: Lowercas&e
ru_RU: &Нижний регистр

en: Lycian
ru_RU: Ликийский

en: Lydian
ru_RU: Лидийский

en: Magenta
ru_RU: Пурпурный

en: Mahjong Tiles
ru_RU: Плитки Маджонг

en: Malayalam
ru_RU: Малаялам

en: Manichaean
ru_RU: Манихей

en: Mark Active Line
ru_RU: Отмечать активную линию

en: Mark Brace Pair
ru_RU: Отмечать пару скобок

en: Mark the BracePair under the caret
ru_RU: Отмечать пару скобок под курсором

en: Mark the current line
ru_RU: Отмечать текущую строку

en: Maroon
ru_RU: Темно-бордовый

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ru_RU: Математические символы

en: Mathematical Operators
ru_RU: Матем.операторы

en: Max file size to load as a text file
ru_RU: Максимальный размер файла для загрузки в виде текстового файла

en: Max file size to load whole file into memory
ru_RU: Максимальный размер файла для загрузки всего файла в память

en: Max line length before Line-Wrap (must restart wxMEdit)
ru_RU: Максимальная длина строки (необходимо перезапустить wxMEdit)

en: Meetei Mayek
ru_RU: Мейтей расширенный

en: Meetei Mayek Extensions
ru_RU: Мейтей расширенный

en: Menu
ru_RU: Меню

en: Meroitic Cursive
ru_RU: Мероитский Курсив

en: Meroitic Hieroglyphs
ru_RU: Мероитские иероглифы

en: MidnightBlue
ru_RU: Темно-Синий

en: MintCream
ru_RU: Кремовый

en: Misc
ru_RU: Разное

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ru_RU: Различные математические символы-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ru_RU: Различные математические символы-B

en: Miscellaneous Symbols
ru_RU: Разные символы

en: Miscellaneous Symbols And Pictographs
ru_RU: Различные символы и пиктограммы

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ru_RU: Разнообразные символы и стрелки

en: Miscellaneous Technical
ru_RU: Разные технические

en: Moccasin
ru_RU: Мокасин

en: Mongolian
ru_RU: монгольский

en: Move caret down one line
ru_RU: Переместить курсор на одну строку вниз

en: Move caret down one line and select
ru_RU: Переместить курсор вниз на одну строку и выделить

en: Move caret left one char
ru_RU: Переместить курсор влево на один символ

en: Move caret left one char and select
ru_RU: Переместить курсор влево на один символ и выделить

en: Move caret right one char
ru_RU: Переместить курсор вправо на один символ

en: Move caret right one char and select
ru_RU: Переместить курсор вправо на один символ и выделить

en: Move caret up one line
ru_RU: Переместить курсор на одну строку вверх

en: Move caret up one line and select
ru_RU: Переместить курсор вверх на одну строку и выделить

en: Musical Symbols
ru_RU: Музыкальные символы

en: Myanmar
ru_RU: Мьянма

en: Myanmar Extended-A
ru_RU: Мьянма расширенный A

en: Myanmar Extended-B
ru_RU: Мьянма Расширенная-B

en: NavajoWhite
ru_RU: Навахо белый

en: Never
ru_RU: Никогда

en: New Encoding:
ru_RU: Новая кодировка:

en: New File
ru_RU: Новый файл

en: New Key:
ru_RU: Новая клавиша:

en: NewLine Char (File Format):
ru_RU: Символ новой строки(Формат файла):

en: NewLine Chars To WordWraps
ru_RU: Символы новой строки в WordWraps

en: No Line Wrap
ru_RU: Без переноса строк

en: NoName%d
ru_RU: Без имени%d

en: No_Block
ru_RU: Без_Блока

en: None
ru_RU: Ничего

en: Nordic
ru_RU: Нордическая

en: North European
ru_RU: Северо-Европейская

en: Note: This numbering system can only represent the range of 1-%d.
ru_RU: Примечание: Эта система нумерации может представлять только диапазон 1-%d.

en: Number
ru_RU: Число

en: Number Forms
ru_RU: Числовые формы

en: Numbers out of range will be represent in Latin numbering system with grouping separator.
ru_RU: Числа вне диапазона будут представлены в Латинскую систему нумерации с общим разделителем

en: OK
ru_RU: Да

en: Offset(%s):
ru_RU: Смещение(%s):

en: Ogham
ru_RU: Огамическое

en: Old Italic
ru_RU: Старый курсив

en: Old North Arabian
ru_RU: Старый Северный арабский

en: Old Permic
ru_RU: Старый пермский

en: Old Persian
ru_RU: Старо-Персидский

en: Old South Arabian
ru_RU: Старо-Южно-Аравийский

en: Old Turkic
ru_RU: Древнетюркский

en: OldLace
ru_RU: Старинные кружева

en: Olive
ru_RU: Оливковый

en: Open File
ru_RU: Открыть файл

en: Open an existing file
ru_RU: Открыть существующий файл

en: Opened Files in Editor
ru_RU: Открытые файлы в редакторе

en: Optical Character Recognition
ru_RU: Оптическое распознавание символов

en: Options
ru_RU: Параметры

en: Orange
ru_RU: Оранжевый

en: OrangeRed
ru_RU: Оранжево-красный

en: Orchid
ru_RU: Орхидея

en: Orientation
ru_RU: Ориентация

en: Oriya
ru_RU: Ория

en: Ornamental Dingbats
ru_RU: Декоративные дингбаты

en: Other
ru_RU: Другая

en: Other Color
ru_RU: Другой цвет

en: Overwrite data from the Clipboard
ru_RU: Перезаписать данные из буфера обмена

en: P&refix:
ru_RU: &Преффикс

en: Page %d of %d
ru_RU: Страница %d из %d

en: Page Footer
ru_RU: Нижний колонтитул страницы

en: Page Header
ru_RU: Печать заголовка

en: Page Set&up...
ru_RU: Параметры страницы

en: Page Setup
ru_RU: Параметры страницы

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: PaleGreen
ru_RU: Бледно-зеленый

en: PaleTurquoise
ru_RU: Бледно-бирюзовый

en: PaleVioletRed
ru_RU: Бледно-фиолетовый-красный

en: Palmyrene
ru_RU: Пальмирский

en: Paper Size
ru_RU: Размер бумаги

en: Paper size
ru_RU: Размер бумаги

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Paste text from clipboard when pressing middle mouse button
ru_RU: Вставить текст из буфера обмена, при нажатии средней кнопки мыши

en: Paste with Over&writing
ru_RU: Вставить с &перезаписью

en: Patch submitter for wxMEdit/MadEdit
ru_RU: Отправитель патча для wxMEdit/MadEdit

en: Perso-Arabic
ru_RU: Персо-Арабский

en: Peru
ru_RU: Перу

en: Phaistos Disc
ru_RU: Фестский диск

en: Phoenician
ru_RU: Финикийский

en: Phonetic Extensions
ru_RU: Фонетические расширения

en: Phonetic Extensions Supplement
ru_RU: Фонетические расширения. Дополнение

en: Pink
ru_RU: Розовый

en: Place configuration files into application data directory of current user (%APPDATA%\wxmedit) rather than wxMEdit executable directory
ru_RU: Поместить файлы конфигурации в каталоге данных приложения текущего пользователя(%APPDATA%\wxmedit) вместо каталога исполняемого файла wxMEdit

en: Plain Text
ru_RU: Простой текст

en: Playing Cards
ru_RU: Игральные карты

en: Please wait while printing
ru_RU: Идет печать, подождите

en: Plum
ru_RU: Слива

en: Po&stfix:
ru_RU: &Постфикс

en: Portrait
ru_RU: Портрет

en: Position: (you can input HexNumber: 0xNNN)
ru_RU: Позиция: (вы можете ввести HexNumber: 0xNNN)

en: PostScript file
ru_RU: PostScript файл

en: Predefined File Types:
ru_RU: Предопределенные типы файлов:

en: Press Enter to Insert NewLine Char:
ru_RU: При нажатии Enter, вставлять символ начала строки:

en: Press OK to view the license online version.
ru_RU: Нажмите Да для просмотра онлайн версии лицензии.

en: Press OK to visit our HomePage.
ru_RU: Нажмите Да, чтобы посетить нашу домашнюю страницу.

en: Preview of First 10000 Lines
ru_RU: Предварительный просмотр первых 10000 линий

en: Preview the result of printing
ru_RU: Предварительный результат печати

en: Previewing
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Print
ru_RU: Печать

en: Print Bookmark
ru_RU: Печатать закладки

en: Print End of Line
ru_RU: Печатать конец строк

en: Print Line Number
ru_RU: Печатать номера строк

en: Print Offset Header
ru_RU: Печать смещения заголовка

en: Print Page Footer
ru_RU: Печать колонтитулов

en: Print Page Header
ru_RU: Печатать заголовок страницы

en: Print Previe&w...
ru_RU: Просмотр печати

en: Print Range
ru_RU: Область печати

en: Print Setup
ru_RU: Параметры печати

en: Print Space Char
ru_RU: Печатать символы пробелов

en: Print Syntax Highlighter
ru_RU: Печатать подсветку синтаксиса

en: Print Tab Char
ru_RU: Печатать символы табуляции

en: Print in colour
ru_RU: Цветная печать

en: Print spooling
ru_RU: Задание на печать

en: Print the file
ru_RU: Печать файла

en: Print to File
ru_RU: Печать в файл

en: Printer
ru_RU: Принтер

en: Printer command:
ru_RU: Команда для принтера:

en: Printer options
ru_RU: Параметры принтера

en: Printer options:
ru_RU: Параметры принтера:

en: Printer...
ru_RU: Принтер...

en: Printer:
ru_RU: Принтер:

en: Printing
ru_RU: Печать

en: Printing
ru_RU: Печать

en: Private Use Area
ru_RU: Область для частного использования

en: Processing %d of %d files...
ru_RU: Обработка %d из %d файлов...

en: Purge Histories
ru_RU: Чистка истории

en: Purple
ru_RU: Фиолетовый

en: Quit wxMEdit
ru_RU: Выход из wxMEdit

en: ReadOnly
ru_RU: Только чтение

en: Recent &Encodings
ru_RU: Недавние &кодировки

en: Recent &Files
ru_RU: Недавние &файлы

en: Recent &Replaced Texts
ru_RU: Недавние &замены текста

en: Recent &Searched Texts
ru_RU: Недавние &поиски текста

en: Recent Files
ru_RU: Недавние файлы

en: Recent Fon&ts
ru_RU: Недавние &шрифты

en: Recent Searched &Directories
ru_RU: Недавние поиски &каталогов

en: Recent Searched E&xclude Filters
ru_RU: Недавние исключенные &фильтры поиска

en: Recent Searched File Fi&lters
ru_RU: Недавние &фильтры поиска файла

en: Record caret movements in undo list
ru_RU: Записывать движения каретки в список отмены

en: Red
ru_RU: Красный

en: Redo
ru_RU: Повторить

en: Redo the previously undone action
ru_RU: Повторить отмененное действие

en: Rejang
ru_RU: Реджангский

en: Reload files previously open on startup
ru_RU: Перезагрузить ранее открытые файлы при старте

en: Reload the file
ru_RU: Перезагрузить файл

en: Remove ->
ru_RU: Удалить ->

en: Replace
ru_RU: Замена

en: Replace &All
ru_RU: Заменить &все

en: Replace a string
ru_RU: Заменить строку

en: Reset all keys to default (must restart wxMEdit)
ru_RU: Сбросить все клавиши по умолчанию (необходимо перезапустить wxMEdit)

en: Restore previous caret position when files are opened
ru_RU: Восстановить прежнюю позицию курсора, когда открываются файлы

en: Right
ru_RU: Справа

en: Right margin (mm):
ru_RU: Правое поле (mm):

en: Right:
ru_RU: Справа:

en: Rumi Numeral Symbols
ru_RU: Руми цифры символы

en: Runic
ru_RU: Руны

en: Sa&ve All
ru_RU: &Сохранить все

en: Salmon
ru_RU: Лосось

en: Samaritan
ru_RU: Самаритянский

en: Saurashtra
ru_RU: Саураштра

en: Save &As...
ru_RU: &Сохранить как...

en: Save All Files
ru_RU: Сохранить все файлы

en: Save File
ru_RU: Сохранить файл

en: Save File As
ru_RU: Сохранить как

en: Save all files
ru_RU: Сохранить все файлы

en: Save the file
ru_RU: Сохранить файл

en: Save the file with a new name
ru_RU: Сохранить файл с новым именем

en: Scheme:
ru_RU: Схема:

en: Scroll text down one line
ru_RU: Прокрутить текст вниз на одну строку

en: Scroll text down one page
ru_RU: Прокрутить текст вниз на одну страницу

en: Scroll text left
ru_RU: Прокрутить текст влево

en: Scroll text right
ru_RU: Прокрутить текст вправо

en: Scroll text up one line
ru_RU: Прокрутить текст вверх на одну строку

en: Scroll text up one page
ru_RU: Прокрутить текст вверх на одну страницу

en: SeaGreen
ru_RU: Морская зелень

en: SeaShell
ru_RU: Морские раковины

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search In &Selection
ru_RU: Поиск в &выбранном диапазоне

en: SelSize:
ru_RU: Выделено:

en: Select &All
ru_RU: &Выделить все

en: Select all data
ru_RU: Выделить все данные

en: Select histories to purge
ru_RU: Выберите историю, чтобы очистить

en: Selected Directory:
ru_RU: Выбранный каталог:

en: Sequence
ru_RU: Последовательность

en: Set Font...
ru_RU: Установить шрифт...

en: Set column of Tab char
ru_RU: Установка кол-ва колонок для табуляции(Tab)

en: Set font point-size
ru_RU: Установить размер шрифта в точках

en: Set line spacing
ru_RU: Установить межстрочный интервал

en: Set the sort options
ru_RU: Установить параметры сортировки

en: Set/Unset the font with Fixed Width
ru_RU: Установка/Отключение шрифта с фиксированной шириной

en: Setup the pages for printing
ru_RU: Настройка страниц для печати

en: Setup...
ru_RU: Параметры...

en: Sharada
ru_RU: Шарада

en: Shavian
ru_RU: Тюркский

en: Show End Of Line
ru_RU: Отображать окончания строк

en: Show Space Char
ru_RU: Отображать символы пробелов

en: Show Tab Char
ru_RU: Отображать символы табуляции

en: Show about dialog
ru_RU: Посмотреть диалог о программе

en: Show or hide the results of find or replace a string in files
ru_RU: Показать или скрыть результаты поиска и замены строки в файлах

en: Show the Key in Menu
ru_RU: Показать клавишу в меню

en: Show the sign of EndOfLine
ru_RU: Отображать знаки окончания строк

en: Show the sign of Space char
ru_RU: Отображать знаки символов пробела

en: Show the sign of Tab char
ru_RU: Отображать знаки символов табуляции

en: Sienna
ru_RU: Сиена

en: Silver
ru_RU: Серебрянный

en: Simplified Chinese => Traditional Chinese
ru_RU: Упрощенный китайский => Традиционный китайский

en: Single Instance (must restart wxMEdit)
ru_RU: Один экземпляр (необходимо перезапустить wxMEdit)

en: Sinhala
ru_RU: Сингальский

en: Sinhala Archaic Numbers
ru_RU: Сингальские архаичные числа

en: SkyBlue
ru_RU: Небесно-голубой

en: SlateBlue
ru_RU: Тёмно-синий

en: SlateGray
ru_RU: Синевато-серый

en: Snow
ru_RU: Снег

en: Sort &Options...
ru_RU: Параметры &сортировки...

en: Sort Lines (&Ascending)
ru_RU: Сортировать строки (&по возрастанию)

en: Sort Lines (&Descending)
ru_RU: Сортировать строки (&по убыванию)

en: Sort Lines (A&scending, CaseSensitive)
ru_RU: Сортировать строки  (&по возрастанию, с учетом регистра)

en: Sort Lines (D&escending, CaseSensitive)
ru_RU: Сортировать строки  (&по убыванию, с учетом регистра)

en: Sort Lines by &Current Options
ru_RU: Сортировать строки согласно &текущим параметрам

en: Sort Options
ru_RU: Параметры сортировки

en: Sort Order
ru_RU: Порядок сортировки

en: Sort lines in ascending order and with case-sensitive
ru_RU: Сортировка строк по возрастанию и с учетом регистра

en: Sort lines in descending order and with case-sensitive
ru_RU: Сортировка строк в порядке убывания и с учетом регистра

en: Sort the selected or all lines by using current options
ru_RU: Сортировать выбранное или все строки, используя текущие параметры

en: Sort the selected or all lines in ascending order
ru_RU: Сортировать выбранное или все строки в порядке возрастания

en: Sort the selected or all lines in descending order
ru_RU: Сортировать выбранное или все строки в порядке убывания

en: South European
ru_RU: Южно-Европейская

en: South-Eastern European
ru_RU: Страны Юго-Восточной Европы

en: Southeast Asian
ru_RU: Юго-Восточная Азия

en: Space
ru_RU: Пробел

en: Space Characters
ru_RU: Символы пробела

en: Space Chars To Tab Chars
ru_RU: Символы пробела в символы TAB

en: Spacing Modifier Letters
ru_RU: Символы изменения пробела

en: SpecialWord
ru_RU: Специальное слово

en: Specials
ru_RU: Специальные

en: SpringGreen
ru_RU: Весенняя зелень

en: Status:
ru_RU: Статус:

en: SteelBlue
ru_RU: Голубая сталь

en: Step
ru_RU: Шаг

en: String
ru_RU: Строка

en: Sundanese
ru_RU: Сунданский

en: Sundanese Supplement
ru_RU: Сунданский дополнение

en: Superscripts and Subscripts
ru_RU: Надстрочные и подстрочные знаки

en: Supplemental Arrows-A
ru_RU: Дополнительные стрелки-A

en: Supplemental Arrows-B
ru_RU: Дополнительные стрелки-B

en: Supplemental Arrows-C
ru_RU: Дополнительные стрелки C

en: Supplemental Mathematical Operators
ru_RU: Дополнительные математические операторы

en: Supplemental Punctuation
ru_RU: Дополнительнaя пунктуация

en: Switch to the previous active window
ru_RU: Переключение к предыдущему активному окну

en: Syntax Highlighting Settings
ru_RU: Параметры подсветки синтаксиса

en: Syntax Type:
ru_RU: Тип синтаксиса:

en: Syriac
ru_RU: Сирийский

en: System Default
ru_RU: Системная по умолчанию

en: Tab Chars To Space Chars
ru_RU: Символы TAB в символы пробела

en: Tab Column:
ru_RU: Кол-во колонок для табуляции(Tab):

en: Tagalog
ru_RU: Тагальский

en: Tagbanwa
ru_RU: Тагбанва

en: Tags
ru_RU: Теги

en: Tai Tham
ru_RU: Тай Тхам

en: Tai Viet
ru_RU: Тай Вьетнам

en: Tai Xuan Jing Symbols
ru_RU: Тай Сюань Цзин Символы

en: Tamil
ru_RU: Тамильский

en: Tamil Digits
ru_RU: Тамильские цифры

en: Teal
ru_RU: Чирок

en: Telugu
ru_RU: Телугу

en: Text
ru_RU: Текст

en: Text Mode
ru_RU: Текстовый режим

en: Thaana
ru_RU: Тана

en: Thai
ru_RU: Тайский

en: Thai
ru_RU: Тайская

en: The Parent Directory of this file does not exist:
ru_RU: Каталог для этого файла не существует

en: The format of '%s' is invalid.
ru_RU: Формат '%s' неправильный

en: The input string is not a valid Hex-String:
ru_RU: Строка не является правильной Hex-String:

en: The selected directory does not exist.
ru_RU: Выбранный каталог не существует.

en: The value of 'From' is incorrect.
ru_RU: Значение «От» неверно.

en: The value of 'To' is incorrect.
ru_RU: Значение «До» неверно.

en: There was a problem previewing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
ru_RU: Была проблема просмотра.
    Возможно, ваш текущий принтер неправильно установлен ?

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
ru_RU: Была проблема печати.
    Возможно, ваш текущий принтер неправильно установлен?

en: This file does not exist:
ru_RU: Этот файл не существует:

en: This file has been changed by another application.
ru_RU: Этот файл был изменен другой программой

en: This is a Directory:
ru_RU: Этот каталог:

en: This key is assigned to [%s]
ru_RU: Этот клавиша присваивается для [%s]

en: This key is not assigned
ru_RU: Этот клавиша не присвоена

en: Thistle
ru_RU: Чертополох

en: Tibetan
ru_RU: Тибетский

en: Tifinagh
ru_RU: Тифинаг

en: To &Fullwidth
ru_RU: В &полноширинные

en: To Fullwidth by Options...
ru_RU: Параметры для полноширинных символов

en: To H&alfwidth
ru_RU: В &полуширинные

en: To Halfwidth by Options...
ru_RU: Параметры для полуширинных символов

en: To L&owerCase
ru_RU: В нижний &регистр

en: To U&pperCase
ru_RU: В верхний &регистр

en: To:
ru_RU: До:

en: Toggle Bookmark
ru_RU: Закладка

en: Toggle Insert/Overwrite Mode
ru_RU: Переключение режима вставки/перезаписи

en: Toggle bookmark at current line
ru_RU: Включение\отключение закладки на текущей строке

en: Tomato
ru_RU: Томат

en: Top margin (mm):
ru_RU: Верхнее поле (mm):

en: Traditional Chinese => Simplified Chinese
ru_RU: Традиционный китайский => Упрощенный китайский

en: Translator for German
ru_RU: Переводчик на Немецкий язык

en: Translator for Italian
ru_RU: Переводчик на Итальянский язык

en: Translator for Japanese
ru_RU: Переводчик на Японский язык

en: Translator for Polish
ru_RU: Переводчик на Польский язык

en: Translator for Russian
ru_RU: Переводчик на Русский язык

en: Translator for Spanish
ru_RU: Переводчик на Испанский язык

en: Translator for Traditional Chinese
ru_RU: Переводчик на Китайский традиционный язык

en: Transport And Map Symbols
ru_RU: Транспорт и символы карт

en: Treat clipboard text as Hex String when pasting in hex area:
ru_RU: Текст буфера обмена можно считать шестнадцатеричной строкой при вставке в область HEX:

en: Tri&m Trailing Spaces
ru_RU: &Обрезать завершающие пробелы

en: Trim trailing spaces at the end of lines
ru_RU: Обрезать конечные пробелы в конце строк

en: Turkish
ru_RU: Турецкая

en: Turquoise
ru_RU: Бирюзовый

en: UNIX Configuration
ru_RU: Файл конфигурации UNIX

en: UNIX Shell Script
ru_RU: Сценарий оболочки UNIX

en: Ugaritic
ru_RU: Угаритский

en: Uncomment
ru_RU: Раскомментировать

en: Uncomment the selected lines
ru_RU: Раскомментировать выбранные строки

en: Underline
ru_RU: Подчеркнутый

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Undo the last action
ru_RU: Отменить последнее действие

en: Unicode
ru_RU: Юникод

en: Unicode 16 bit Big Endian
ru_RU: Юникод 16 бит с обратным порядком байт

en: Unicode 16 bit Little Endian
ru_RU: Юникод 16 бит с прямым порядком байт

en: Unicode 32 bit Big Endian
ru_RU: Юникод 32 бита с обратным порядком байт

en: Unicode 32 bit Little Endian
ru_RU: Юникод 32 бита с прямым порядком байт

en: Unicode 8 bit
ru_RU: Юникод 8 бит

en: Unicode/Chinese Simplified
ru_RU: Юникод/Китайская упрощенная

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ru_RU: Единое Канадское слоговое письмо

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ru_RU: Единое Канадское слоговое письмо дополнения

en: Use &Grouping Separator
ru_RU: Использование &общего разделителя

en: Use English instead of current locale
ru_RU: Использовать английский язык вместо текущего языкового стандарта

en: Use Regular E&xpressions
ru_RU: Использовать регулярные &выражения

en: Use this encoding to create new file or when wxMEdit cannot determine the encoding of old file
ru_RU: Использовать эту кодировку для создания нового файла или когда wxMEdit не может определить кодировку старого файла

en: Vedic Extensions
ru_RU: Ведические расширения

en: Vertical Forms
ru_RU: Вертикальные формы

en: Violet
ru_RU: Фиолетовый

en: VioletRed
ru_RU: Фиолетовый-Красный

en: Western European
ru_RU: Западноевропейская

en: Western European with Euro
ru_RU: Западной Европы с евро

en: Wheat
ru_RU: Пшеничный

en: White
ru_RU: Белый

en: WhiteSmoke
ru_RU: Белый дымчатый

en: Windows Arabic
ru_RU: Windows Арабская

en: Windows Baltic
ru_RU: Windows Балтийская

en: Windows Central European
ru_RU: Windows Центральноевропейская

en: Windows Chinese Simplified
ru_RU: Windows Китайская упрощенная

en: Windows Chinese Traditional
ru_RU: Windows Китайская традиционная

en: Windows Cyrillic
ru_RU: Windows Кириллица

en: Windows Greek
ru_RU: Windows Греческая

en: Windows Hebrew
ru_RU: Windows Иврит

en: Windows Japanese
ru_RU: Windows Японская

en: Windows Korean
ru_RU: Windows Корейская

en: Windows Registry File
ru_RU: Файл реестра Windows

en: Windows Thai
ru_RU: Windows Тайская

en: Windows Turkish
ru_RU: Windows Турецкая

en: Windows Vietnamese
ru_RU: Windows Вьетнамская

en: Windows Western European
ru_RU: Windows Западноевропейская

en: Windows/DOS OEM - Cyrillic
ru_RU: Windows/DOS OEM - Кириллица

en: Windows/DOS OEM - Latin 1
ru_RU: Windows/DOS OEM - Латинская 1

en: Windows/DOS OEM - Latin 2
ru_RU: Windows/DOS OEM - Латинская 2

en: Word Count
ru_RU: Количество слов

en: Word Count (Selected Text)
ru_RU: Количество слов (выделенный текст)

en: WordWraps To NewLine Chars
ru_RU: WordWraps в символы новой строки

en: Words
ru_RU: Слова

en: Wrap By &Window
ru_RU: Перенос по &размеру окна

en: Wrap By Column
ru_RU: Перенос по столбцу

en: Wrap Lines by Max Columns
ru_RU: Перенос линий по максимально-возможному кол-ву колонок

en: Wrap Lines by Window
ru_RU: Перенос линий по окну

en: Wrap aroun&d
ru_RU: Обернуть &вокруг

en: Wrap the lines by the specified Max Columns
ru_RU: Перенос строк по указанной максимальной величине столбцов

en: Wrap the lines by the window width
ru_RU: Перенос линий по ширине окна

en: Wrong Input
ru_RU: Неправильный ввод

en: Yellow
ru_RU: Жёлтый

en: YellowGreen
ru_RU: Желто-зеленый

en: You cannot modify the scheme with * sign.
ru_RU: Нельзя изменить схему с * знаком.

en: [%A] Full weekday name
ru_RU: [%A] Полное название дня недели

en: [%B] Full month name
ru_RU: [%B] Полное название месяца

en: [%H] Hour in 24-hour format (00 - 23)
ru_RU: [%H] Час в 24-часовом формате (00 - 23)

en: [%I] Hour in 12-hour format (01 - 12)
ru_RU: [%I] Час в 12-часовом формате (01 - 12)

en: [%M] Minute as decimal number (00 - 59)
ru_RU: [%M] Минуты, как десятичное число (00 - 59)

en: [%S] Second as decimal number (00 - 59)
ru_RU: [%S] Вторая как десятичное число (00 - 59)

en: [%U] Week of year as decimal number, with Sunday as first day of week (00 - 53)
ru_RU: [%U] Неделя года, как десятичное число, начиная с понедельника как первого дня недели (00 - 53)

en: [%W] Week of year as decimal number, with Monday as first day of week (00 - 53)
ru_RU: [%W] Неделя года, как десятичное число , начиная с понедельника, как первого дня недели (00 - 53)

en: [%X] Time representation for current locale
ru_RU: [%X] Представление времени для текущей локали

en: [%Y] Year with century, as decimal number
ru_RU: [%Y] Год с веком, как десятичное число

en: [%Z] Time-zone abbreviation
ru_RU: [%Z] Аббревиатура часового пояса

en: [%a, %d %b %Y %H:%M:%S %z] RFC822 timestamp
ru_RU: [%a, %d %b %Y %H:%M:%S %z] RFC822 шаблон времени

en: [%a] Abbreviated weekday name
ru_RU: [%a] Сокращенное название дня недели

en: [%b] Abbreviated month name
ru_RU: [%b] Сокращенное название месяца

en: [%c] Date and time representation appropriate for locale
ru_RU: [%c] Представление даты и времени для соответствующей локали

en: [%d] &Date
ru_RU: [%d] &Дата

en: [%d] Day of month as decimal number (01 - 31)
ru_RU: [%d] День месяца в виде десятичного числа (01 - 31)

en: [%f] &File Name
ru_RU: [%f] &Имя файла

en: [%j] Day of year as decimal number (001 - 366)
ru_RU: [%j] День года, как десятичное число (001 - 366)

en: [%m] Month as decimal number (01 - 12)
ru_RU: [%m] Месяц, как десятичное число (01 - 12)

en: [%n] Page &Number
ru_RU: [%n] Номер &страницы

en: [%p] &Path Name
ru_RU: [%p] &Имя пути

en: [%p] Current locale's A.M./P.M. indicator for 12-hour clock
ru_RU: [%p] текущая локаль A.M./P.M. индикатор для 12-часового времени

en: [%s] Total Page&s
ru_RU: [%s] Всего &страниц

en: [%t] &Time
ru_RU: [%t] &Время

en: [%w] Weekday as decimal number (0 - 6; Sunday is 0)
ru_RU: [%w] День недели в формате десятичного числа (0 - 6; Воскресенье-0)

en: [%x] Date representation for current locale
ru_RU: [%x] Представление даты для текущей локали

en: [%y] Year without century, as decimal number (00 - 99)
ru_RU: [%y] Год без века, как десятичное число (00 - 99)

en: [%z] Time-zone name
ru_RU: [%z] Имя часового пояса

en: [EMPTY]
ru_RU: [Пустая]

en: [other]
ru_RU: [другие]

en: every day
ru_RU: каждый день

en: every month
ru_RU: каждый месяц

en: every week
ru_RU: каждую неделю

en: never
ru_RU: никогда

en: other characters
ru_RU: другие символы

en: when pressing Ctrl key
ru_RU: При нажатии клавиши Ctrl

en: wxMEdit %s is available. 
    Click OK to open the download page.
ru_RU: wxMEdit %s доступен. 
    Нажмите кнопку ДА, чтобы открыть страницу загрузки.

en: wxMEdit - New version available
ru_RU: wxMEdit - Новая версия доступна

en: wxMEdit Print Preview
ru_RU: wxMEdit Предварительный просмотр печати

en: wxMEdit Printout
ru_RU: wxMEdit Распечатать

en: wxMEdit Syntax
ru_RU: Синтаксис wxMEdit

en: wxMEdit is already the newest version.
ru_RU: wxMEdit является самой новой версией.

en: wxMEdit, a cross-platform Text/Hex Editor
ru_RU: wxMEdit, кросс-платформенный редактор текста/Hex

en: x86 Assembly
ru_RU: Ассемблер x86
